تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
امام جمعه سرایان:
زینب بانوی ولایتمدارکربلا
تاریخ انتشار : 21 دى 1397 - 19:31  |  
کد مطلب: 9187
امام جمعه سرایان گفت:اوج ولایتمداری ونهایت ایثاروفداکاری درشخصیت حضرت زینب(س) موج می زند.

حجت الاسلام احمدنجمی پورامام جمعه سرایان امروزعصردرگفت وگوبا شبکه خبری سرایان بیدار با توجه به فرارسیدن سالروزولادت حضرت زینب کبری ابعادشخصیت این بانوی بزرگواررا موردبررسی قراردادوگفت:
 1- وراثت: پدری چون امیرالمومنین(ع)و مادری چون زهرای مرضیه(س)،افتخار عالم بشریت.
2- تربیت یافته‌ی چه کسی؟ ایشان مدتی زیر نظر پیامبر(ص) بود، مدتی هم امیرالمؤمنین(ع) و برادرانش. زینب در چنین خانواده‌ای و با چنین مربیانی رشد کرد. مادری که دختر خود را از کودکی برای صحنه‌های مختلف آماده کرده‌است.
3- محیط: محیط وحی، محیطی که به روایت‌های مختلف از۴۰ روز تا ۹ماه، پیامبر(ص) به در این خانه می‌آمد و می‌گفت: السلام علیک یا اهل البیت. محیطی که ۱۸ آیه‌ی سوره‌ی هل اتی در آن نازل شده ‌است. محیطی که جریان کسا در آن اتفاق افتاده‌ و جبرئیل بارها درآن حضور یافته است؛ به عبارت دیگر این مثلث وراثت محیط و تربیت در زندگی حضرت زینب، به نوعی اتصال به وحی و عالم ملکوت دارد. وقتی مادر محدثه باشد و پدر امیرالمؤمنین(ع)، چرا زینب از آن بیرون نیاید؟! چرا دکتر عایشه [بنت‌الشاطی]. نویسنده‌ی اهل سنت معاصر با آن آثار فراوان که در تفسیر حدیث دارد یک کتاب مستقل با عنوان«زینب قهرمان کربلا» بنویسد و بگوید، کسی جز مادرش فاطمه زهرا(س) در صفات به پای او نمی‌رسد. او در صفات و کمالات بعد از مادرش بی‌نظیر است. چرا یکی از نویسندگان بزرگ کتاب رجال،در کتاب رجالش وقتی به احوال نساء اشاره می‌کند و می‌رسد به نام زینب کبری می‌گوید:«زینب و ماالزینب و ما ادراک ماالزینب» تو چه میدانی زینب کیست کسی که امام حسین شب عاشورا می‌فرماید:«خواهرم مرا در نماز شبت فراموش نکن». کسی که سید الساجدین او را«عالمه‌ی غیر معلمه»می‌خواند، کسی که با این همه کمالات و ارزش‌ها و صفات پا به عرصه‌ی وجود گذاشت. در میان انبوه صفات حضرت زینب که البته مع الوصف تاریخ هم از معرفی این شخصیت ناتوان است، چرا ما نباید در تاریخ راجع به زندگی پنجاه و چند ساله‌ی حضرت زینب قبل از کربلا اطلاعاتی داشته باشیم؟! در مورد این دوران اطلاعات بسیار ناقص است. ایشان یک دهه با امام حسن بوده است و یک دهه هم بعد از امام حسن با امام حسین(ع)، یعنی، ۲۰ سال در محضر حسنین بوده‌اند.
وی افزود:القابى كه براى آن حضرت نقل شده همچون«عالمه¬غیرمعلمه،نائبه الزهراء،عقیله نساء،الكامله،ولیده¬الفصاحه،صدیقه¬الصغرى،معصومه¬الصغرى،صابره¬محتسبه،بطله-كربلا،سلیله¬الزهراء،امینه‏الله،محدثه،ناموس¬كبریا،قره¬عین¬مرتضى،عقیله¬بنى‏هاشم، محبوبه¬المصطفى،زاهده،عابده،نابغة¬الزهرا،سرّابیها»جملگى¬به¬گوشه‏هایى¬ازابعاد فردى و اجتماعى و خانوادگى شخصیت این بزرگ بانوى اسلام دلالت دارند.
امام جمعه سرایان اظهارکرد:عظمت زینب کبرا به چیست؟ آیا فقط به این است که دختر علی(ع) و خواهر حسنین است. اگر چه نسبتها به انسان عظمت می¬دهند اما همیشه این نسبتها نیستند که به انسان عظمت می¬دهند. همه ائمه ما دختران و خواهران و مادرانی داشتند اما هیچ خواهری و مادر و دختری زینب نمی¬شود.  ارزش حضرت زینب به خاطر حرکتش بر اساس تکلیف الهی بود و هر کس بر اساس تکلیف الهی حرکت مکند خدا به او عظمت و شوکت و برکت می¬دهد و لو دختر امیر المؤمنین(ع)نباشد.
نجمی پورگفت:زینب یعنی زَین اَب(زینت پدر) دختر نیکو منظر. این اسم چنان برای مولا علی(ع) شیرین بود که نام 2 دخترش را زینب صغرا و کبرا گذاشت.
وی دررابطه باکمالات زینب کبرا(س) خاطرنشان کرد: مصداق آیه 30 سوره فصلت:«إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ» یعنی عقیله بصیرت است چون در دامن پُر مهر مادری چون فاطمه و پدری چون مولا علی پرورش می یابد. لقب «عصمه الصغری» دارد که بر اساس شایستگی هایش به آن مفتخر گردیده است. مقام عصمت یعنی مقام مصونیت از گناه و اشتباه چند دلیل بر عصمت حضرت وجود دارد.
الف) شهادت و گواهی حجت خدا امام سجاد(ع) درباره اش فرمود«أنتِ بِحَمدِ اللّه عالِمَةٌ غَيرُ مُعَلَّمَةٍ، فَهِمَةٌ غَيرُ مُفهَّمَةٍ» تو، بحمداللّه، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى.
ب) سیره رفتاری و گفتاری حضرت که در طول تاریخ به عظمت از او یاد شده است. « زینب و ما ادراک ما زینب»
ج) استدلال برخی از احادیث که خدا وعده کرده برای حفظ دین و گسترش آن. و در 2 مقطع زمانی اسلام ناب محمدی(ص) به موی باریکی رسید که2شیر زن دین خدا را یاری و محافظت کردند یکی حضرت زهرا(س) و دیگری دخترش حضرت زینب(س).
امام جمعه سرایان تصریح کرد:شأن و جایگاه حضرت زینب در عالم هستی نه فقط در کربلا و نهضت عاشوراست و نه فقط به این است که از خاندان عصمت و طهارت می باشد. مهمترین نقش حضرت حراست از دین، ابلاغ دین، تبلیغ دین و حراست از جان امام حجت خدا، خلیفه خدا هست که جانش را سپر بلای امام می کند و در ولایتمداری نهایت ایثار و فداکاری را کرد. در مجلس یزید، در مجلس عبیدالله بن زیاد و در مسیر کوفه به شام و از شام به کوفه به زیبایی مدیریت بحران کرد. اگر در قرآن حضرت مریم بعنوان الگوی پاکی و عفت معرفی شده و حضرت آسیه زن فرعون بعنوان نمونه ایمان معرفی می شود. مطمئنا مقام، منزلت و عظمت حضرت زینب(س) کمتر از مقام مریم و آسیه نیست و در طول تاریخ نمی شود نظیری برای او پیدا کرد.
انتهای پیام/
 

نظر شما