تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 28 مهر 1397 - 12:44  |  
کد مطلب: 9097
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ازمرمت وبازسازی مغازه های تاریخی بازارچه صنایع دستی میثم سرایان خبرداد.

محمد عرب مسئول میراث فرهنگی  ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: یک دربند از مغازه های بنای تاریخی بازار میثم سرایان درحال مرمت وبازسازی است.
وی افزود:  محورفرهنگي تاريخي بازار میثم (آهنگران) در محدوده بافت تاريخي و درجنوب شرق شهر واقع گرديده و با شماره29323در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.اين محور بخشي از بازار بزرگ ميثم است كه بيشتر هويت تاريخي خود را حفظ كرده است. 
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد : علاوه بر اهميت فرهنگي تاريخي بازار بايد ارتباط آن را با سه بناي با ارزش دوره صفوي كه بازار در پيرامون آن واقع شده يعني حمام ، آب انبار و كاروانسرا را مد نظر داشت. بازار به همراه بناهاي شاخص مذكور و بافت پيرامون آن هويت شهري گذشته را به نمايش مي گذارد.
عرب گفت: مجموعه بازار شامل هجده دربند مغازه يا گارگاه است كه تاريخي از دوره صفوي ، قاجار تا پهلوي را در بر دارد. از آنجا كه بناهاي پيرامون شامل (حمام ،آب انبار و كاروانسرا ) همگي مربوط به دوره صفوي هستند طبعا بازار در طي همين دوران شكل گرفته است. بخشهايي از بازار هنوز اصالتهاي معماري صفوي را در خود حفظ كرده است. با اين حال مجموعه بازار تاريخي از صفوي تا قاجار و پهلوي را در بر دارد. نام امروزي بازار :بازار ميثم :است كه در نامگذاري هاي دوره جديد صورت گرفته است از آنجا كه بخشي از بازار به كارگاههاي آهنگري اختصاص داشته به نام بازار آهنگران هم خوانده شده است.
 وی خاطرنشان کرد : در سال 87 که پرونده اثر برای ثبت تهیه شده تنها دو کارگاه فعال آهنگری در مجموعه بازار فعال بوده است و در سال های گذشته تعدادی از غرفه ها با کمک مالکین مرمت شده و امسال هم یکی از غرفه ها بازار در راسته کاروانسرا و در مجاورت آب انبار اصلی شهر ،  مرمت شده است و احتمالا توسط مالک به کارگاه زنگوله سازی و مس گری اختصاص خواهد یافت.
 مسئول میراث فرهنگی سرایان بیان داشت :  در حال حاضر تعداد 7 کارگاه چلنگری و زنگوله سازی در این مجموعه مشغول فعالیت دائمی هستند و رونق چلنگری در سرایان بیش از پیش شده است و همچنین کارگاه تراش سنگ های قدیمی و نیمه قیمتی و کارگاه خراطی در این مجموعه فعال هستند که تعداد مغازه های فعال بازار با احتساب مشاغل صنایع دستی و غیر صنایع دستی 12 غرفه می باشد که بر رونق بازارچه صنایع دستی میثم بیش از پیش افزوده و با مرمت کامل غرفه ها و بازسازی غرفه های تخریب شده ان شاء الله شاهد فعالیت یکی از بزرگترین بازارچه های صنایع دستی استان خواهیم بود.
عرب تصریح کرد : 5 کارگاه چلنگری دیگر در نقاط دیگر شهر فعال و مشغول فعالیت هستند و با توجه به اینکه تعداد زیادی از غرفه هنوز مرمت نشده اند و کارگاه فعال در سایر رشته ها نظیر : مس گری ، سمارزغالی ،نمد مالی ، فروشگاه صنایع دستی و ... در سطح شهر مشغول فعالیت هستند یا به دلیل نداشتن کارگاه بصورت خانگی فعالیت می کنند مرمت کامل غرفه از اولویت هاست و کمک شایانی به رونق صنایع دستی در شهرستان خواهد نمود.
وی  اضافه کرد : در ضلع شمالی بازار میثم نیز قطعه زمینی وجود دارد که در گذشته جزئی از بازار قدیمی میثم بوده و با توجه به اینکه صنعتگران زیادی متقاضی کارگاه در این مجموعه می باشند هماهنگی هایی با شهرداری و شورای اسلامی برای واگذاری زمین و احیاء و بازسازی بازار میثم انجام شده که انجام این مهم نیازمند اختصاص اعتبارات ملی برای مرمت و احیاء کامل این مجموعه تاریخی  و  فرهنگی می باشد.
انتهای پیام/
 
 
 

نظر شما