تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سرایان:
آغاز طرح تب برفکی دام سنگین در شهرستان سرایان
تاریخ انتشار : 10 مهر 1397 - 12:51  |  
کد مطلب: 9085
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سرایان ازآغاز طرح رایگان تب برفکی گاوی دراین شهرستان خبرداد.

میلاد خالقی زاده ریاست شبکه دامپزشکی سرایان امروزصبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: بیماری تب برفکی یکی از بیماریهای ویروسی واگیر دامی در نشخوار  کنندگان است که در زمان بروز و شیوع بیماری موجب تلفات سنگین، کاهش وزن، کاهش تولید شیر و در نهایت خسارت سنگین در صنعت دامداری ها می شود.
وی افزود: یکی از راههای ورود عوامل بیماری تردد و نقل و انتقال بدون ضابطه دام است که در صورت آلودگی می تواند جمعیت دامی شهرستان و استان را تهدید کند.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سرایان اظهارکرد: برهمین اساس برای اجرای هرچه کامل تر طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی در جمعیت گاوی رعایت برخی الزام ها از جمله همکاری کامل دامداران در زمان مراجعه اکیپ های عملیاتی دامپزشکی جهت واکسیناسیون تب برفکی در دام ها ضروری است.
خالقی زاده همچنین براطلاع رسانی بموقع دامداران در زمان بروز و شیوع تب برفکی در دامداری به شبکه دامپزشکی شهرستان برای اقدام سریع و ضربتی کنترل بیماری، الزام تمامی واحدهای پرواربندی و سایر دامداری ها بر رعایت کامل موازین بهداشتی و قرنطینه ای تاکید نمود، و گفت: اگر چه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد، اما باید توجه داشت که صرفا نمی‌توان به صورت صددرصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای و کنترل تردد دام توسط دامداران در کنار واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار مؤثر است.
وی در پایان بیان داشت: به دامداران توصیه می‌شود در زمان اجرای عملیات مایه کوبی تب برفکی از خرید، فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام و همچنین تردد پرسنل و ماشین‌آلات بین واحد‌ها خودداری کرده و ضمن همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون نسبت به اعمال شرایط بهداشتی در واحد‌های دامی اقدام کنند.
انتهای پیام/
 

نظر شما