تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 7 مهر 1397 - 12:38  |  
کد مطلب: 9079
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ازادامه مرمت وبازسازی خانه تاریخی رمضانی سه قلعه با مشارکت مالک خبرداد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی وگردشگری شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگوبا سرایان بیدار گفت:سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  به منظور جلب مشارکت مردم در حفظ میراث فرهنگی نسبت به مبادله تفاهم نامه ای با مالکین بناهای تاریخی در شهرها و روستاها اقدام می نماید و  با اختصاص اعتبار با مشارکت مردم  ، بناهای تاریخی حفظ، نگهداری ، مرمت و بازسازی و احیاء می شوند.
وی افزود: ادامه عملیات مرمت بنای تاریخی خانه تاریخی عباس رمضانی (غلامعلی ) با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر سه قلعه بعنوان مالکین بنا درحال اجرامی باشد.
مسئول میراث فرهنگی سرایان اظهارکرد : این بنای تاریخی ارزشمند در محدوده تاریخی شهر سه قلعه واقع شده و به دلیل کمبود اعتبارات تملک ، بسیار آسیب دیده بود و در معرض تخریب قرار داشت که با ورود شهرداری و شورای اسلامی و مذاکره با مالکین نسبت به تملک بنا توسط شهرداری اقدام گردید و با انعقاد تفاهم نامه مرمت مشارکتی در سال گذشته  خوشبختانه از محل منابع ملی کارگاه مرمتی این بنا فعال و خاکبرداری و سبک سازی پشت بام به ارتفاع 50 سانتیمتر انجام شده است و همچنین اجرای تاسیسات ، خاکبرداری و آواربرداری فضاهای مسقف و کف حیاط ، پی سازی و مقاوم سازی عناصر باربر ، حذف الحاقات ، مرمت نما سردر ورودی ، مرمت نمای داخلی حیاط ، آجر فرش داخل حیاط ، مرمت پوشش های آسیب دیده و اجرای مجدد پوشش ها ، دوغاب ریزی شن و گچ در دو لایه ، قوره گل  و اجرای اندود مجدد کاهگل پشت بام در دولایه ، اندود خاک و گچ و همچنین اندود نهایی گچ  فضاهای مسقف ، سنگ فرش کلیه اتاق ها و فضاهای مسقف از جمله عملیات مرمتی بود که در سال گذشته انجام گردید.
عرب گفت : در سال جاری نیز از محل منابع ملی مرمت این بنای تاریخی ارزشمند ادامه یافت و حفر چاه های فاضلاب ، ساخت سرویس بهداشتی ، مرمت دیوار های دور تا دور بنا در ضلع شمالی ، جنوبی و غربی با اجرای مجدد دیوار با خشت سنتی و شمشه گیری و اجرای اندود نهایی کاهگل ، کلاف بندی بادگیر و مقاوم سازی تیغه های بادگیر بنا با تخته الوارهای مناسب (تخته الوارهای بکار رفته در ساخت ریل قطار)، استحکام بخشی دیوارهای بادگیر و اجرای اندود خاک و گچ قسمت های داخلی بادگیر ، مرمت رخ بام و مقاوم سازی ساقه بادگیر  انجام گردیده و مرمت پره های بادگیر در حال انجام می باشد.
وی خاطرنشان کرد : خانه رمضاني در داخل گذر هاي بافت تاريخي شهر سه قلعه یکی از نمونه هاي اصيل معماري ايراني با ويژگيهاي اين معماري يعني درونگرايي و حياط مركزي محسوب ميشود. بنا شامل سردر ورودي، هشتي، دالان، حياط، ايوانها، مطبخ، اطاقهاي دور تادور حياط ، اطاق بادگير و انبار است.
مسئول میراث فرهنگی سرایان بیان داشت :  محور اصلي بنا در جهت شمال شرقي- جنوب غربي قرار دارد كه از مركز حياط ميگذرد و دو ايوان بنا در دو طرف حياط در امتداد محور اصلي واقع شده اند. ايوان جنوب غربي كه ايوان اصلي بنا محسوب ميشود، داراي طاقي كليل است و پس از آن اطاق بادگير و سپس اطاق شاهنشين در امتداد محور بنا قرار دارند. وجود نقاشی ساعت هایی در داخل طاق های اتاق شاهنشین که هر کدام ساعت مشخصی را نشان می دهد و احتمالا مربوط به انجام فعالیت های کشاورزی و دامداری اهالی خانه در گذشته بوده از زمینه ها و ویژگی های خاص این خانه است که می تواند مورد پژوهش و بررسی و مطالعه قرار گیرد.
عرب ادامه داد:  استفاده از اصول شناخته شده معماري ايراني در جهت تطبيق با شرايط اقليمي، فرهنگي، مذهبي، در طراحي اين بنا مهمترين ويژگي اين بنا است این بنای تاریخی با شماره 29947  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/
 

نظر شما