تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان :
ادامه مرمت مسجد جامع سرایان
تاریخ انتشار : 5 مهر 1397 - 13:33  |  
کد مطلب: 9075
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان از ادامه مرمت وبازسازی مسجدجامع سرایان خبرداد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی وگردشگری شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگو با سرایان بیدار گفت:مسجد جامع سرایان بر اساس پژوهش های انجام شده مربوط به دوره صفویه می باشد که دارای یک ایوان به ارتفاع 13 متر و دو شبستان در مجاورت ایوان است.حیاط مسجد جامع سرایان توسط جداره ای با طاق نماهای با عمق کم محصور شده که این جداره را مربوط به دوره قاجاریه می دانند. محراب زیبای مسجد بوسیله گچبری با سوره فاتحه و همچنین داخل محراب در قسمت طاق آن بوسیله مقرنس تزئین شده است. در بالای محراب و در سقف ایوان مقرنس های بسیار زیبایی به چشم می خورد که چهره ایوان را به گونه ای دلپذیر و زیبا نموده است.این بنا با شماره 8734 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
وی افزود:ادامه مرمت مسجد جامع شهر سرایان بعنوان بارزترین و فاخرترین اثر تاریخی شهرستان و از محل اعتبارات استانی سال 96 انجام شد که تکمیل اندود گچ نهایی شبستان های شمالی ، مرمت بندکشی های داخلی حیاط ، اندود و تثبیت به وسیله پارالوئید جرزهای گلی فضای داخل شبستان های شمالی ، اجرای دیوار ، بام سازی و آجرفرش روی دیوار حیاط در ضلع غربی و مجاورت گلزار شهداء گمنام و... از جمله عملیات مرمتی انجام شده می باشد.
مسئول میراث فرهنگی سرایان اظهارکرد :  آواربرداری و کف سازی کوچه بن بست ضلع جنوبی و جداره سازی و نماسازی پشت ایوان ، محوطه سازی ضلع شرقی و ساخت پارک محله ای در این ضلع ، تخریب سردر ورودی ناهمگون با بنای تاریخی و احیاء و بازسازی دیوار دور حیاط مطابق الگوی موجود و ساخت سردر ورودی متناسب با معماری ایرانی اسلامی و بنای تاریخی و همچنین ساخت در چوبی مناسب ، جمع آوری سنگ فرش و کف سازی و اجرای آجرفرش ضلع غربی در مجاورت محوطه گلزار شهدا گمنام و ایجاد کانال هدایت آب های سطحی محوطه گلزار شهداء ،  جمع آوری موزاییک فرش و خاکبرداری کف ایوان، خاکبرداری کف شبستان ها و بلوکاژ و آجر فرش با آجر سرامیکی کف ایوان و شبستان ها ، اجرای کانال نایکش در محوطه ضلع شرقی ،محوطه سازی زمین ضلع شرقی مسجد، جمع آوری آسفالت به همراه زیرسازی و سنگ فرش کوچه ضلع شمالی، اجرای سیستم روشنایی و نورپردازی، مرمت منبر چوبی و ساخت حفاظ شیشه ای ،  تخریب سقف شبستان های ضلع شمالی و خاکبرداری و  اجرای فنداسیون نواری ، آرماتور بندی و بتن ریزی و نصب صفحات بیس پلیت ، زیر سازی و اجرای آجر فرش کف شبستان ، اجرای اسکلت فلزی و سقف بتنی  و بام سازی (شیب بندی ، پاره چینی ، ایزوگام و آجر فرش) و اجرای اندود داخلی شبستان های شمالی و ساخت آبدارخانه و همچنین ساخت در و پنجره شبستان های شمالی ، مرمت در های چوبی شبستان ها ، اجرای سیستم روشنایی و نورپردازی و... از جمله عملیات مرمتی انجام شده در مسجد جامع سرایان در سال های گذشته و از سال 90 به بعد می باشد.
 عرب گفت:  مرمت کامل مسجد جامع سرایان شامل : مرمت تزئینات مقرنس ایوان ، مرمت ترک های ایوان اصلی ، بام سازی ایوان و گنبدخانه ها و تکمیل سیستم روشنایی و نورپردازی مسجد و محوطه اطراف آن می باشد که انجام این مهم نیازمند اختصاص اعتباری بالغ بر 1000 میلیون ریال به شاخص ترین بنای تاریخی شهرستان می باشد.
انتهای پیام/
 

نظر شما