تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 2 شهر 1397 - 19:59  |  
کد مطلب: 9040
امام جمعه سرایان گفت: در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین مشکلات کشور که ریشه بسیاری از نابسامانی‌ها است موضوع سوء مدیریت در برخی از دستگاههای اجرایی کشور است.

به گزارش سرایان بیدار،حجت الاسلام احمدنجمی پور امام جمعه سرایان امروز درجمع نمازگزازان جمعه گفت:رهبر معظم انقلاب بارها بر ضرورت تربیت مدیر تأکید فرموده‌اند. ایشان لازمه مدیریت و موفقیت در هر کاری را سه عنصر اصلی علم، عقل و عزم برشمردند، که تلفیق آنها موجبات موفقیت هرچه بیشتر در کار را فراهم می‌سازد. این فرموده رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی بیانگر این واقعیت است که در نظام اجرایی کشور نیز رعایت این سه عنصر منجر به پیشرفت و موفقیت در نظام مدیریتی کشور می‌گردد. در عرصه داخلی در بخش‌هایی که کشور از پیشرفت‌های شگرف برخوردار بوده است حضور این سه عنصر در قالب مدیریتی منسجم و جهادی موجبات افتخار و اقتدار نظام اسلامی را فراهم نموده است.
وی افزود: در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین مشکلات کشور که ریشه بسیاری از نابسامانی‌ها است موضوع سوء مدیریت در برخی از دستگاههای اجرایی کشور است. اگر تمامی امکانات داخلی برای حل مشکلات اقتصادی کشور فراهم گردد، ولی مدیریتی توانمند، قوی و منسجم اعمال نگردد، بدون شک توانمندیها و امکانات کشور در خدمت مردم و پیشرفت کشور قرار نخواهد گرفت. کما اینکه بارها اعلام شده است که از حیث بودجه و ارز، کشور با هیچ مشکلی مواجه نیست (و حتی شاخص‌های درآمدی کشور از سال گذشته نیز به مراتب بالاتر رفته است) ولی علی‌رغم آن مردم با مشکلات شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ علت این نابسامانی‌ها جز ناتوانی و سوءمدیریت در دستگاه‌های اجرایی کشور نیست.
امام جمعه سرایان اظهارکرد: وقتی به علت سوء مدیریت و فقدان نظارت در بحبوحه جنگ اقتصادی با پرداخت هزارها میلیارد تومان از سرمایه ملی کشور به عنوان تاوان سوء مدیریت صاحبان برخی مؤسسات مالی و اعتباری، شیپور بی‌نظمی جنگ اقتصادی در کشور نواخته می‌شود و جز یکی الی دو مورد حتی اثری از نام و محاکمه آنان نیز شنیده نمی‌شود و به بوته فراموشی سپرده می‌شوند! وقتی فریاد اختلاسهای زنجیره‌ای چندین هزار میلیاردی سر بر آسمان می‌کشد و با افزایش قطر پرونده‌ها به چندین هزار برگ، دادرسی در میان انبوه صفحات پرونده‌ها محبوس و با گذشت سالها حکمی صادر نمی‌شود و سرانجام احکام زمانی صادر می‌شود که اثرات سوء فساد، فضای فکری جامعه را تخریب و موجبات بدبینی مردم را فراهم نموده است! وقتی در میدان جنگ تمام عیار اقتصادی ۱۸ میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور (معادل نیمی از بودجه عمومی کل کشور) که در شرایط کنونی به مثابه مهمات جنگی در مقابله با مشکلات اقتصادی کشور است به علت سوء مدیریت از سرمایه ملی کشور حذف و در میدان بی‌کفایتی مدیریتی رها می‌شود و حتی علی‌رغم دستور کتبی رئیس‌جمهور محترم مبنی بر اعلام اسامی برای پیگیری، همه اسامی اعلام نمی‌شود و حفظ آبروی عده‌ای سودجو، فرصت‌طلب و رانت خوار بر آبروی نظام مظلوم اسلامی ترجیح داده می‌شود! وقتی ۵۷ تن طلا از ذخایر ملی کشور در قالب فروش فله‌ای سکه چوب حراج می‌خورد! (و همه اینها ظرف چند ماه اتفاق می‌افتد! ) وقتی به علت سوء مدیریت هزارها خودرو، تقلبی ثبت سفارش می‌شود و صدها خودرو با کارت بازرگانی یک زن روستایی! وارد گمرک کشور می‌شود و صدایی از مقابله و محاکمه مفسدین از بدنه نظام اجرایی کشور شنیده نمی‌شود! و....سوءمدیریت حداقل واژه‌ای است که می‌توان بر آنها نهاد! این همه ظلم بر سیمای انقلابی وحماسی نظام اسلامی در داخل کشور، در حالی است که نام بلند ایران اسلامی در قله عزت و اقتدار معادلات سیاسی منطقه‌ای و جهانی می‌درخشد و آمریکا و اذناب منطقه‌ای او را به وحشت انداخته است.
نجمی پورگفت:همین جا باید به این واقعیت اشاره و تأکید کرد که اولاً؛ تعداد مدیران فاسد در مقایسه با انبوه مدیران مؤمن و متعهد، بسیار اندک و کم شمار است و ثانیاً، کشورمان از نیروهای کارآمد و توانمند فراوانی برخوردار است که جایگزینی مدیران ناکارآمد و ضعیف را به آسانی ممکن می‌سازد.
وی خاطرنشان کرد:مدیری که خون غیرت و شرف و مردانگی شهیدان انقلاب در رگهای او جاری است هرگز اجازه نخواهد داد که غبار سوء مدیریت که ریشه تمام نابسامانی‌هاست بر قامت رشید نظام اسلامی که خار چشم آمریکای جنایتکار است بنشیند. مدیر پرورش یافته مکتب امام خمینی(ره) سینه خود را در برابر گلوله‌های دشمن ستبر می‌کند تا به نظام اسلامی آسیبی نرسد. مدیر انقلابی منافع خود را در عزت و اقتدار نظام اسلامی جست‌وجو می‌کند و مدیر زبون و دنیا پرست به منافع پست و زودگذر دنیا راضی می‌شود.
امام جمعه سرایان بیان داشت:  مدیری که به علت ناتوانی و بی‌کفایتی فضای پاک مدیریتی او که نمادی از نظام اسلامی است به فساد آلوده گردد، ادامه مسئولیت چنین مدیری ظلم به نظام اسلامی و مردمی است که به چنین مدیری اعتماد کرده‌اند. مدیری که در تظاهر به پاکدستی؛ فساد را می‌پوشاند و دم نمی‌زند، مجرم اصلی فساد در آن دستگاه است که می‌بایست مورد محاکمه واقع شود. مدیری که با درایت و تیزبینی و ‌اشراف مدیریتی فساد را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی می‌کند می‌بایست مورد تقدیر و تشویق قرار گیرد. برای خشکاندن ریشه‌های فساد باید نظارت را از درون دستگاههای اجرایی آغاز کرد. بر این اساس مدیر هر دستگاه اجرایی اولین مسئول مبارزه بافساد در آن دستگاه است که در صورت بروز فساد به علت عدم‌اشراف مدیریتی و نظارتی در آن دستگاه به عنوان اولین متهم به دستگاه قضایی معرفی می‌گردد. با گسترش چنین رویه‌ای ریشه فساد از چهره پاک نظام اسلامی زدوده خواهد شد و مدیرانی پاک دست، توانمند، مؤمن و انقلابی در رأس دستگاههای اجرایی قرار خواهند گرفت. در حالی که ریشه عمده فسادها در گمرکات کشور، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است آیا تاکنون اقدام اساسی و انقلابی به منظور برهم زدن شبکه‌های فساد و سوء مدیریت و تجدید ساختاری سالم و دربرگیرنده نیروهایی امین و توانمند در این دستگاهها صورت گرفته است!؟ همان‌گونه که رهبرمعظم انقلاب فرمودند با دستمال کثیف نمی‌شود گرد فساد را از شیشه پاک کرد مگر اینکه مردانی پاک دست و انقلابی در میدان مدیریت حضور داشته باشند تا با سرپنجه پاک و توانمند خود غبار مظلومیت را از چهره پاک انقلاب بزدایند.
نجمی پور اظهارداشت: هرگز نباید اجازه داد به علت بی‌کفایتی مدیریتی، چهره پاک و انقلابی نظام اسلامی توسط مشتی سودجو و فرصت‌طلب و رانت خوار که نقش ستون پنجم دشمن را ایفا می‌کنند به فساد آلوده گردد. باید شجاعانه ریشه فساد را از درون خشکانید و فرصت نداد که بر سیمای پاک جمهوری اسلامی این یادگار امام و شهیدان ذره‌ای از فساد بنشیند. همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند برای مقابله قاطعانه با اژدهای هفت سر فساد می‌بایست تمامی دستگاههای نظارتی کشور مشتمل بر وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و نیز سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولید‌کننده و سازمان بازرسی و نظارت بر قیمتها با همکاری همه ملت، و شجره طیبه بسیج، قدرتمندانه و شجاعانه در برنامه‌ای هماهنگ به جنگ تمام عیار با فساد و بر هم زنندگان نظم اقتصادی کشور برخیزند و قاطعانه و بدور از هر نوع ملاحظه کاری قدرتمندانه با عوامل فساد اقتصادی برخورد نموده و آنان را به قوه قضائیه معرفی نمایند.  بر این اساس در پرتو عزمی راسخ و انقلابی دیری نخواهد پایید که اژدهای فساد در قعر گردابی که نیروهای انقلابی کنده‌اند فرو خواهد رفت و گوهر پاک انقلاب نور امید و نشاط را بر چهره ملت ایران خواهند نشاند. چنین حرکت انقلابی مستلزم آن است که دولت محترم همان¬گونه که رئیس‌جمهور تأکید کرد هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد قایل نباشد و با میدان دادن به نیروهای توانمند و انقلابی بستر لازم را برای این حرکت انقلابی فراهم نماید. در جایی که به فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است، مسامحه و ملاحظه و سوء مدیریت در زدودن غبار فساد از چهره انقلاب خیانت به نظام اسلامی و آرمان شهیدانی است که برای عزت اسلام از بذل جان و مال خود دریغ نکرده‌اند در حالی که با افزایش حدود ۱۰ درصدی قیمت ارز از ۳۸۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان می‌بایست قیمت کالاهای ارز بر موجود در بازار نیز در «همین سطح» تغییر نماید. افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها و چندین برابر شدن ناگهانی قیمت برخی کالاها، هیچ توجیهی جز سوء مدیریت ندارد. مردم منتظرند که دولت محترم با سرپنجه تدبیر قیمتها را در همان سطح کنترل و مهار نماید. به هر میزانی که دولت محترم از معیار فوق فاصله بگیرد به همان اندازه در انجام وظایف خود ناتوان و ناموفق بوده است. تعجب آور است در حالی که دخالت دشمن در بازار عرضه و تقاضا چون مغناطیسی قوی معادله طبیعی عرضه و تقاضا را در دستیابی به نرخ تعادلی بر هم زده است رئیس‌کل محترم بانک مرکزی باصراحت خود را از مدیریت در بازار عرضه و تقاضا مبرا و نرخ ارز را در میدان توطئه دشمن رها می‌کند تا دشمن کماکان نرخ ارز را مدیریت و تعیین نماید!! واین در حالی است که برنامه هدف دولت و انتظار مردم همان‌گونه که ذکر شد می‌بایست دستیابی به نرخ تعادلی بر اساس مابه التفاوت نرخ ارز از ۳۸۰۰ تومان به۴۲۰۰ تومان باشد! و این مشکل حل شدنی است و همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند مشکلی حل نشدنی در کشور وجود ندارد. مگر اینکه دولت عزمی راسخ و ایمانی قوی و برنامه‌ای منسجم برای حل آن نداشته باشد.
وی تصریح کرد:وظیفه انقلابی ما شناخت برنامه دشمن، پرهیز از دعواهای جناحی و پیگیری مطالبات برحق مردم است. دو جمله کلیدی رهبرانقلاب اسلامی در دیدار اخیریشان که فرمودند «جنگ نمی شود» و «مذاکره نمی کنیم»، گفت: این جملات، انبوهی از تحلیلها و نکات دقیق را در بر دارد که مثل آب سردی بر آتش توطئه‌های دشمن ریخته شده است و از سوی دیگر پاسخی است به کسانی که در داخل کشور با این دو جنگ‌هراسی و امید دهی کاذب به مذاکره با دشمن، فرصتهای زیادی را در رفع مشکلات مردم از دست دادند.
امام جمعه سرایان تاکیدکرد: طبق عهد و سوگندی به در محضر قرآن و مردم یاد کرده اند، چشم بینا و زبان گویای مردم در دریافت صحیح مشکلات و تشخیص درست نیازها و معضلات موکلان عزیز و شریف خود باشند. مردم ما از وکلای خود توقع دارند، در انتخاب وزرای کابینه و نظارت برعملکرد ایشان و سایر دستگاهها قاطعانه و صادقانه به میدان بیایند و اولویتها ی جامعه را در کمیسیونها و صحن مجلس مطرح کنند و از طرح لوایح و طرحهای فرعی و فرصت سوز بپرهیزند و نسخه علاج اصلی دردهای مزمن اقتصادی را که در نظام اقتصادی و مالی و پولی کشور وجود دارد برمبنای اقتصاد مقاومتی در قالب طرحهای راهگشا تصویب کرده و به کمک مردم بشتابند.
نجمی پور ادامه داد:  می خواهیم که به عنوان مدعی العموم، از حقوق عامه قاطعانه¬تر و سریع¬تر دفاع کند و اکنون که رهبر عزیز انقلاب، در پاسخ به رییس محترم قوه، گره¬ها ی اجرایی موجود را برای اقامه عدالت گشوده¬اند، بدون ملاحظات معمول و با سرعت و دقت و عدالت، مقصران شرایط کنونی اقتصادی را اعم از مسئولان و مجریان خاطی و دیگر عوامل بروز مشکلات جامعه َشناسایی و به سزایی که شایسته آنان است برسانند و دلهای مردما ما را شاد و خرسند سازند.
 وی عنوان نمود:اکنون قوه قضائیه در آزمون بزرگی قرار گرفته است و رهبری با حکم ویژه و بی¬نظیرشان، تمام موانع دستگیری، محاکمه و مجازات فوری و معرفی مفسدان را از سر راه این قوه برداشتند و فرمودند تمام عوامل این مفاسد را باید به مردم معرفی کرد. امیدواریم قوه قضائیه با همان دقت و رعایت عدالتی که مورد تأکید رهبری معظم است، مفسدان اصلی و رانت¬دهندگان و مدیران بیتدبیر و خطاکار را در هر رده و جایگاه، بدون مسامحه احضار و مجازات کند تا کام تلخ مردم، با اجرای عدلت، شیرین شده و نظام اسلامی همچون گذشته سربلند و پیروز به مسیری که امام و رهبری و شهدا برای ما ترسیم کرده¬اند با قدرت و قوت ادامه دهند.
امام جمعه سرایان افزود:انتظار از دولت محترم: مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان با اشاره به نظر کارشناسان و مطلعین، بی¬تدبیری مسؤلان داخلی را عامل اصلی فشارهای معیشتی بر مردم معرفی کردند و فرمودند: کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین بر ایم مسئله متفق¬اند که عامل این گرانیها، فقط مسئله تحریم نیست، بلکه مربوط به درون کشور است نه اینکه بگوئیم تحریم¬ها اثر نداشته اما عمده تأثیر مربوط به عملکردهاست. یعنی اگر عملکردها بهتر و باتدبیرتر و بهنگام¬تر و قویتر می-بود تحریمها اثر زیادی نمی¬گذاشت.
نجمی پور درپایان گفت:ما از دولت انتظار داریم، در تقویت کابینه و همراه سازی یاران خود تسریع کنند و با ترمیم بهنگام دولت و جایگزینی مدیران جهادی و پرنشاط و هماهنگ، در رفع مشکلات به وجود آمده به تلاش شبانه روزی بپردازند.همه می دانیم که بخش زیادی از مشکلات موجود ناشی از ناهماهنگی بین تیم اقتصادی و فقدان برنامه و سیاستهای روشن اجرایی و عملیاتی برای بهبود وضع اقتصادی و نیز نفوذ عناصر فرصت طلب و منفعت‌خواه در برخی گلوگاههای اقتصادی  است، هماهنگ‌سازی مدیران ذیربط به همراه تدوین سیاستها و بسته برنامه ای روشن که برگرفته از مشورت مشاوران دلسوز از همه جناحهای کشور است امری لازم و ضروری است. دولت باید برای تحقق این توقع بدون فوت وقت و با به کارگیری همه ظرفیتهای کشور اقدامات کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت را تدارک ببیند. همچنین در جایگاههای حساس تصمیم گیری و برنامه ریزی از به کارگیری عناصر دلباخته غرب و مدیران مرعوب فرهنگ غرب به شدت پرهیز کند و در شناسایی و مجازات این عوامل، کمک کار دستگاههای امنیتی و قضایی باشد و در این مسیر با تکیه اصلی برظرفیتهای داخلی که فراوان و بیکرانند، در راه بهره مندی از سرمایه گذاری خارجی، کشورهای منطقه، همسایگان ایران عزیز ک کشورهای مستقل و مقاوم در برابر استکبار را بازار هدف خود تعیین کند و با برنامه ریزی دقیق، اقتصاد بدون دلار را با دیپلماسی اقتصادی روزآمد وفعال، گسترش دهد .همه ما اعم از مسئولان و مردم با درک درست صحنه رویارویی با دشمن، باید هدف اصلی هجوم خود را به سوی آمریکا و صهیونیسم بگیریم و در مسیر پیشرفت کشور انتقادات و اعتراضات به حق خود را پی بگیریم، و دعواها و مرافعات جناحی را کنار گذاشته، وظیفه انقلابی خود را تحت رهبریهای رهبر معظم انقلاب اسلامی پی بگیریم و انشاالله از این آزمون و امتحان سرنوشت ساز به لطف خدا و عنایات امام زمان علیه السلام و مدد ارواح پاک امام وشهیدان پیروز بیرون بیاییم.
انتهای پیام/
 
 
 

نظر شما