تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
تداوم دوره های آموزش حوله بافی در شهرستان سرایان
تاریخ انتشار : 14 مرد 1397 - 08:07  |  
کد مطلب: 9013
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت: تولید حوله در بسیاری ازشهرستانهای خراسان جنوبی از جمله سرایان رواج داشته و هم اکنون نیز توسط زنان توانمند بافته می شود.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت:حوله بافی که دراصطلاح محلی به آن (تو بافی و یا تون بافی)اطلاق می گردد از قدیمی ترین صنایع دستی جنوب خراسان می باشد. بر اساس مستندات تاریخی،از معروفیت دستبافته ها و پارچه های پنبه ای و ابریشمی تولید شده در ایالت قهستان قدیم در قرون اولیه اسلامی فراوان یاد شده است.
وی افزود:بافت حوله های سنتی در خراسان جنوبی ، امروزه نیز همانند گذشته با دستگاههای سنتی دو یا چهار وردی و ابزار کار ساده، صورت می گیرد .با کمک این دستگاه ایجاد دهنه، پود گذاری( با تنوع رنگی نامحدود) و دَفتین زدن با حرکات منظم دست و پا، باعث تولید انواع پارچه بر اساس نوع ماده اولیه میشود. از انواع نقوش به کار رفته در حوله بافی میتوان به: کلو ، گنتی ، چپر بافت ، جناغی و ساده اشاره کرد.تولیدات مختلف حوله بافی شامل : انواع حوله دست و صورت و حمام، سفره نان، صافی، دستمال ،چادرشب ،شال سر، لُنگی و ... می باشد.
 مسئول میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان اظهارکرد: تولید حوله در بسیاری ازشهرستانهای خراسان جنوبی از جمله سرایان رواج داشته و هم اکنون نیز توسط زنان توانمند بافته می شود.
به گفته عرب : دوره آموزش حوله بافی با شرکت 13نفر هنرجوی علاقمند از تاریخ27/04/1397 در روستای کریمو واقع در شمال شهر سرایان برگزار گردید.
وی خاطرنشان کرد: هنر حوله بافی از گذشته در روستای کریمو رونق داشته اما متاسفانه با پیشرفت تکونولوژی این هنر منسوخ گردید با این حال با احیای این رشته بومی در سال 92 و با توجه به پاسخ مثبت بازار به این محصول این هنر در سطح شهرستان رونق خاصی گرفته و در حال حاضر 4 طرح پشتیبان حوله بافی در شهرستان اجرا گردیده و بیش از 70 کارگاه فعال حوله بافی و پارچه بافی در سطح شهرستان دائر است.
انتهای پیام/
 

نظر شما