تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
ادامه مرمت خانه کلانتر بسطاق در شهرستان سرایان
تاریخ انتشار : 13 مرد 1397 - 15:12  |  
کد مطلب: 9009
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ازادامه مرمت خانه کلانتری ذوستای بسطاق شهرستان سرایان خبرداد.

محمد عرب مسئول میراث فرهنگی  ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان امروزصبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: عملیات مرمت خانه تاریخی کلانتری بسطاق با اعتباری بالغ بر150میلیون ریال دردست اقدام می باشد.
وی افزود:در سال گذشته سبک سازی و بام سازی بنا در اولویت برنامه های مرمت قرار گرفت و خاکبرداری و سبک سازی پشت بام به ارتفاع بیش از یک متر انجام شد و پوشش مجدد قسمت های تخریب شده و آسیب دیده ، دوغاب ریزی با ملات شن و گچ در دو مرحله ، استحکام بخشی سقف ، مرمت دیوارهای دور تا دور بنا ، شیب بندی،  قوره گل و اندود کاهگل در دولایه ، مرمت بادگیر بنا و استحکام بخشی دیوارها و پوشش های ضعیف از دیگر برنامه های مرمتی بود که در این بنای تاریخی ارزشمند انجام گردید.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  به منظور جلب مشارکت مردم در حفظ میراث فرهنگی نسبت به مبادله تفاهم نامه ای با مالکین بناهای تاریخی در شهرها و روستاها اقدام می نماید و  با اختصاص اعتبار با مشارکت مردم ، بناهای تاریخی حفظ، نگهداری ، مرمت و بازسازی و احیاء می شوند. در همین راستا امسال با اختصاص اعتبار 150 میلیون ریالی از محل منابع ملی ؛ ساخت سردر ورودی بنا که بصورت کامل تخریب شده بود  در دست اقدام می باشد و خاکبرداری و آواربرداری کف ، مستند نگاری ، پی سازی ، استحکام بخشی پی و دیوارهای موجود ،  اجرای دیوار و پوشش سقف ورودی و بام سازی کامل و آجرفرش ورودی در حال انجام می باشد.
عرب گفت : خانه كلانتر در داخل بافت تاريخي روستاي بسطاق به سبك چهار صفه داراي ويژگيهاي معماري ايراني منطبق بر شرايط ويژه اقليمي  منطقه است. بنا شامل سردر ورودي، ، دالان، حياط، ايوانها، مطبخ، اطاقهاي متعدد، و انبار است. محور اصلي بنا در جهت شمال غربي- جنوب شرقي قرار دارد كه از مركز حياط ميگذرد و چهار ايوان يا چهار صفه بنا در چهار ضلع  حياط واقع شده اند. ايوانها داراي طاق جناغي بوده و پوشش آنها به صورت طاق و تويزه ميباشد. 
وی خاطرنشان کرد:  استفاده از اصول شناخته شده معماري ايراني در جهت تطبيق با شرايط اقليمي، فرهنگي، مذهبي، در طراحي اين بنا مهمترين ويژگي اين بنا است كه به عنوان يك بناي مسكوني و هماهنگ با شرايط منطقه ارزش مطالعه و بررسي كامل را دارد. همچنین طرح چهار صفه بنا مهمترين ويژگي اين بنا است.این بنای تاریخی با شماره  29941 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/  
 

نظر شما