تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
گلایه مندی صاحبان گاوداری سرایان:
گاوداری های سرایان در سراشیبی ورشکستگی
تاریخ انتشار : 28 خرد 1397 - 08:17  |  
کد مطلب: 8945
صاحبان گاوداریهای سرایان ازپایین بودن قیمت شیرخام وگرانی علوفه گلایه مندهستند.

به گزارش سرایان بیدار،قیمت یک کیلوگرم شیر از یک بطری آب معدنی یا نوشابه کمتر است این حکایت مجمل دامدارانی است که روزگارشان مدت هاست سپیدی شیر را ندارد و کمبود نقدینگی، نبود تعادل بین قیمت گذاری شیر و خوراک و نهاده های دامی، کمبود علوفه و ... روز به روز عرصه را بر فعالیتشان تنگ تر می کند.
یک دامدار سرایانی در تشریح مصایب دامداری می گوید: هم اکنون هر کیلوگرم شیر از دامدار هزار و 150 تومان خریداری می شود در حالی که نرخ هر کیلوگرم خوراک دام بالغ بر هزار و 600 تا هزار و 700 تومان است.
وی این نکته قابل تامل را هم مطرح می کند که حدود یک ماه قبل  به دنبال افزایش هزار ریالی قیمت شیر بالغ بر دو هزار ریال نرخ خوراک دام افزایش یافت.
وی با تاکید بر ضرورت یکسان سازی و تعادل منطقی در نرخ گذاری شیر و خوراک دام تاکید می کند: در این شرایط دامداری و تولید شیر توجیه اقتصادی ندارد و فعالیت در این عرصه از روی اجبار است.
تلفات و فروش دام
«حسینی»، یک پرورش دهنده گاو شیری در سرایان هم از کمبود و گرانی علوفه گلایه می کند که نه تنها باعث شده خیلی از دامداران گاوهای خود را به قیمت پایین بفروشند بلکه این موضوع در مواردی تلفات گوساله ها را هم به دنبال داشته است.
دامدار دیگری هم کمبود نقدینگی را اساسی‌ترین مشکل دامداران می داند و تاکید می کند: منبع مطمئن و قابل توجهی برای تامین سرمایه در گردش دامداران وجود ندارد.
آن طور که «علی پور» می‌گوید: متقاضیان احداث واحدهای دامی دارای پروانه تاسیس به دلیل اختصاص نیافتن تسهیلات از صندوق توسعه ملی با محدودیت مالی شدید روبه‌رو هستند و به دنبال تامین نشدن سرمایه در گردش، دامپروران در بخش بهره‌برداری و تولید هم تحت فشار قرار دارند.
به گفته وی این مشکلات در کنار تاخیر چند ماهه در پرداخت وجه شیر به دامداران، پایین بودن نرخ خرید توسط کارخانه های لبنی و افزایش قیمت خوراک و نهاده های دامی باعث شده خیلی از دامداری ها تعطیل شود و بسیاری از دامداران دام های خود را بفروشند و از ادامه فعالیت انصراف دهند.
وی یادآور می شود: بیش از دو سال است دامداران در زمینه نرخ خرید شیرخام خود اعتراض دارند و قیمت فروش آن را پاسخگوی هزینه‌های تولید نمی‌دانند اما اقدامی نمی شود.
«شجاعی»، از تولید کنندگان و متولیان یک واحد گاوداری شیری در سرایان  هم ضمن طرح این مشکلات به این نکته اشاره دارد که بیشتر سود حاصل از تولید شیر در جیب دلالان و واسطه های خرید شیر از دامدار می رود و دامدار نه تنها سود نمی کند بلکه برخی مواقع متحمل ضرر و زیان هم می شود.
به گفته وی به ازای هرکیلوگرم شیر حدود سه هزار و 500 ریال برای خرید فقط به جیب واسطه ها می رود این در حالی است که حتی یک سوم این مبلغ با وجود دغدغه و زحمات تولید، نصیب دامدار نمی شود.
«صیفی»، از متولیان مراکز جمع آوری شیر در روستاهای کوهستانی سرایان که هم اکنون از فعالیت در این عرصه انصراف داده است هم پیامد قیمت پایین شیر در کنار نرخ بالای خوراک دام را جز آسیب به صنعت دامداری و تولید شیر نمی داند و معتقد است: تاخیر برای چاره اندیشی در اصلاح قیمت شیر و خوراک و نهاده های دامی بخش زیادی از اشتغال منطقه را از بین خواهد برد.
قیمت شیر اصلاح می شود
مدیر جهاد کشاورزی سرایان ضمن تایید مشکلات دامداران شهرستان به کاهش سالانه منابع آبی و به تبع آن افت سطح زیر کشت محصولات کشاورزی اشاره و اظهار می کند:  با وجود کاهش 50 درصدی محصولات زراعی و اشتغال در این حوزه در بخش دام ظرفیت اشتغال مطلوبی در شهرستان وجود دارد و در صورت حمایت و اصلاح قیمت ها می توان از این ظرفیت در مسیر اشتغال استفاده کرد.
«سلیمانی » با ابراز تاسف از این که با افزایش 40 تا 50 درصدی نرخ نهاده های دامی روند اشتغال زایی در صنعت دامداری کند شده است، تاکید می کند: در حالی شاهد افزایش نرخ نهاده های دامی هستیم که قیمت شیر خیلی افزایش نداشته است.
وی در عین حال از پیگیری و اصلاح قیمت شیر با پیگیری و اقدام مسئولان استانداری و جهاد کشاورزی خبر می دهد و می گوید: قیمت شیر باید متناسب با نهاده های دامی باشد.
وی از مشخص شدن قیمت شیر خبر می دهد و می گوید: منتظر ابلاغ قیمت های جدید هستیم.
به گفته وی قیمت هر کیلوگرم شیر کمتر از قیمت یک بطری آب معدنی و نوشابه است که این موضوع ضرورت حمایت دولت هم از تولید کننده و هم مصرف کننده را دو چندان می کند .
وی تصریح می کند: درصورتی که از تولید کننده حمایت نشود و تولید متوقف شود مصرف کننده نیز با چالش مواجه خواهد شد و بر این اساس متولیان باید ضمن حمایت از تولید کننده و فراهم کردن بازار فروش محصولات متناسب با هزینه های تولید رونق اشتغال را فراهم کنند.
انتهای پیام/
 

نظر شما