تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
خانه های تاریخی یزدانی سرایان مرمت می شود
تاریخ انتشار : 23 خرد 1397 - 01:51  |  
کد مطلب: 8940
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ازآغازمرمت خانه های یزدانی سرایان درآینده ای نزدیک خبرداد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی  ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان شب گذشته درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: عملیات مرمت کامل خانه یزدانی درآیند ای نزدیک شروع می شود.
وی افزود:این بنا درمجاورت این بنای تاریخی ارزشمند خانه تاریخی عزیزاله یزدانی (رفیعی ) قرار گرفته که در بین مردم شهر به خانه رفیعی شناخته می شود ولیکن در فرست آثار ملی کشور بنام عزیراله یزدانی (رفیعی) ثبت شده و آنهم بدلیل تقاضای مالک (مرحوم عزیزاله یزدانی) بوده است.
وی افزود : خانه تاریخی یزدانی داخل شهر سرایان واقع گردیده و در سال 87  با شماره 23909 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده در تملک سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری می باشد همچنین منزل عزیزاله یزدانی (رفیعی) نیز در سال 96 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده در تملک شهرداری سرایان می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: این دو بنای تاریخی در مجاورت یکدیگر و دارای ورودی مشترک و حیاط بیرونی مشترک می باشند که با هماهنگی ها و پیگیری های صورت گرفته مرمت این خانه های تاریخی در ستاد بازآفرینی شهری در محل فرمانداری شهرستان در سال گذشته مصوب گردید و با همکاری میراث فرهنگی ، شهرداری سرایان و مسکن و شهرسازی بزودی عملیات مرمت این بناهای تاریخی آغاز خواهد شد.
عرب  ضمن تشکر از اداره کل مسکن و شهرسازی و اداره مسکن و شهرسازی شهرستان ، گفت : پیرو مصوبه ستاد بازآفرینی شهری مبلغ 2500 میلیون ریال از منابع ملی از طرف مسکن و شهرسازی به مرمت این دو بنا اختصاص یافته و تهیه طرح و نقشه های مرمتی و نظارت بر مرمت بناها توسط میراث فرهنگی صورت خواهد پذیرفت. 
وی خاطرنشان کرد : مرمت این بناها با هدف واگذاری به بخش خصوصی و تبدیل به مراکز اقامتی و پذیرایی صورت می گیرد و طرح مرمت بناها بر اساس همین کاربری تهیه و تعریف شده است.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان تصریح کرد: خانه یزدانی به سبك درون گرايي و حياط مركزي ساخته شده و مهمترين اجزاي بنا ؛ايوان،شاهنشين،حياط،اتاقهاي پيرامون حياط و مطبخ مي باشد.ايوان كه در ضلع جنوب غربي واقع شده داراي طاق جناغي با پوشش گنبدي مي باشد و از ويژگي هاي مهم ايوان تزئينات رسمي بندي گچي است.نقشه شاه نشين به صورت چليپايي است.اين بنا به اوايل دوره قاجار تعلق دارد.
عرب بیان داشت:منزل شامل یک ایوان و دو  ورودی در طرفین بوده است هرکدام از ورودی ها به یک حیاط با پلان مشخص وجدا،تفکیک می شده است که در حال حاضر برای رفع مشکل مالکیت آن که حالت اشتراکی داشته است . از میان ایوان یادشده پلان به دو قسمت تقسیم می شودودر ادامه این امر حیاطی که در حال حاضر در ابتدای ورودی شکل گرفته هیچ گونه اصالت و ارتباطی با بنا ندارد .
وی همچنین در مورد منزل عزیزاله یزدانی اظهارداشت : نام این اثر برگرفته از مالک آن یعنی مرحوم عزیزالله یزدانی میباشد و با توجه به اینکه متاسفانه در این بنای با ارزش ، کتیبه ای که سال ساخت بنا ذکر شده باشد وجود ندارد و همچنین در هیچ سفرنامه ای از آن یاد نگردیده است تنها میتوان از راه سوم یعنی بررسی و مطالعه شواهد و عناصر معماری به تاریخچه آن پی برد که بر این اساس و با توجه به شباهت پلانی این بنا با بنای مجاور خود (یزدانی)که بازمانده از دوره قاجار می باشد و همچنین تکنیک های معماری نظیر قوس های کلیل می توان به این نکته دست یافت که بنای منزل یزدانی(رفیعی) نیز بازمانده از دوره قاجار می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ادامه داد : معماری این خانه شبیه خانه یزدانی است و به سبک حیاط مرکزی ساخته شده و در ضلع جنوبی ،ایوانی با تزئینات کاربندی  بسیار زیبایی کار شده است. پشت ایوان جنوبی فضای تابستان نشینی قرار دارد که دارای بادگیر می باشد. نشیمنها و اتاق های دیگر بنا به موازات هم وبا تقارن کامل در دو ضلع شرقی و غربی بنا کشیده است.
عرب عنوان کرد: به طور کلی بنا دارای شش اتاق در ضلع غرب و شرق و اتاقی که در جبهه شمالی قرار گرفته و به نوعی فضای زمستان نشین تلقی میشده است و اتاقی در پشت ایوان جنوبی که دارای بادگیر بوده و درتابستان مورد استفاده قرار میگرفته است،می باشد.از جمله تزئینات به کار رفته در این بنا میتوان به آجر چینی خفته راسته ازاره ها که دور تا دور حیاط را در برگرفته اند،تزئینات کاربندی ایوان و طاقچه ها با نمای کلیل اشاره کرد.
وی افزود: بنای منزل عزیزاله یزدانی ( رفیعی) به لحاظ ایستایی و حفظ فرم اصلی دارای اهمیت وارزش می باشد و دخل وتصرف چندانی که کلیت پلان را به جز ورودی زیر سوال ببرد ، دیده نمی شود.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت:ویژگی قابل ذکر در پلان منزل  عزیزاله یزدانی ( رفیعی)  تاکید بر تقارن در فرم پلان، استفاده از قوس کلیل وجانمایی دقیق آن در پلان ،همچنین فضای تابستان نشین منزل در پشت ایوان  جنوبی نیز دارای بادگیر زیباییست که وظیفه تهویه هوا وایجاد دمای مطلوب را در فصل تابستان بر عهده داشته است.مصالح به کار رفته در بنا شامل خشت با ملات گل وهمچنین اندود فضاهای داخلی توسط گچ می باشدلازم به ذکر است که اندود نماهای خارجی با ملات کاه گل می باشد وتزیینات به کار رفته در بنا نیز شامل رسمی بندی داخل ایوان جنوبی با ملات گچ می باشد.
انتهای پیام/  
 

نظر شما