تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 23 خرد 1397 - 01:50  |  
کد مطلب: 8939
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ازبرگزاری دوره آموزشی سرمه دوزی درروستای مصعبی شهرستان سرایان خبرداد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان عصرروزگذشته درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت:اولین دوره آموزشی سرمه دوزی در روستای مصعبی شهرستان سرایان با شرکت 12 هنرآموز علاقمند به این رشته با هدف ایجاد اشتغال در روستاها برگزار گردید.
وی افزود: زیبایی و دشتن اصالت،ایجاد خود اشتغالی و کارآفرینی با کمترین سرمایه، ایجاد شور و اشتیاق در خانواده به دلیل تنوع و زیبایی وسایل خانه تامین نیازهای اعضای خانواده جهت صرفه جویی در سبد هزینه های خانوار، حمایت از تولیدات داخلی و تحقق افتصاد مقاومتی، زمینه سازی جهت حضور در بازارچه های محلی از ویيگی های بارز صنایع دستی می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: به تمامی افراد شرکت کننده در کلاس های آموزشی پس از گذراندن دوره و کسب نمره قبولی گواهینامه معتبر اعطا گردیده و همچنین این افراد در صورت احداث کارگاه خانگی می توانند از مزایایی چون: بیمه، تسهیلات کم بهره، معافیت های مالیاتی، اعزام به نمایشگاه ها برخوردار شده و سهمی در تامین اقتصاد خانوار داشته باشند.
عرب گفت : سرمه دوزی یکی از رودوزی‌های شاخص و فاخر ایرانی است، نخ سرمه به عنوان مواد اولیه اصلی این هنر نخی است که با استفاده از طلا‌ و یا نقره یا مطلا‌ و آلیاژهایی به صورت لوله‌ای صاف و محکم و یا انعطافی و یا به صورت چهار گوش مربعی یا مستطیل تابیده می‌شود که البته امروزه به دلیل گرانی و بالا بودن قیمت تمام شده، این نخ ها با آلیاژهای دیگری تهیه می شوند. این نوع نخ حالت ارتجاعی دارد و به هر شکل ممکن حالت می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد : از تاريخچه اين نوع دوخت در دوران كهن، نوشته اي در دست نيست ولي آنچه مسلم است توجه ايرانيان به آرايش يقه لباسها وسمبوسه هاي لشگري و درباري و تزئين درفشها آنها را به توليد اين نوع نخهای تزئيني گرایش میداد. از سرمه دوزي براي تزئين : انواع تابلوهاي تزئين، تزئينات دور يقه، پبش سينه، سمبوسه، كمربند و كيسه هاي پول، قلمدانف شانه، مسواك، قيچي، مهر، سرمه دان ، حنابندان عروس، سفره هاي قند، بقچه سوزني، سجاده، پرده هاي نفيس، جهازيه عروس، رويه جعبه هاي نفيس، رو ميزي، رو كوسن و... استفاده مي نمايند.
انتهای پیام/
 

نظر شما