تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
گلایه های سرمایه گذاران سرایانی:
قیمت زمینهای صنعتی کمرشکن است
تاریخ انتشار : 7 خرد 1397 - 12:30  |  
کد مطلب: 8916
سرمایه گذاران شهرستان سرایان از قیمت بالای زمینهای صنعتی گلایه مندهستند.

در وانفسای رکوردداری بیکاری استان در شهرستان سرایان سرمایه گذار هم از داغی قیمت زمین پا در شهرک صنعتی سرایان و نواحی صنعتی سه قلعه و آیسک نمی گذارد و بدون شک اگر وضع به همین منوال پیش برود و شرایط برای جذب سرمایه گذار و راه اندازی واحدهای تولیدی فراهم نشود وضعیت اشتغال در این شهرستان به مراتب بدتر خواهد شد. یک سرمایه گذار جوان که با پشتوانه دانش فنی و علاقه به تولید، پا در عرصه پر ریسک صنعت گذاشته است، سرمایه گذاری در شهرک صنعتی را با قیمت گذاری فعلی زمین مقرون به صرفه نمی داند و از نبود مشوق سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی سرایان انتقاد می کند که دلسردی سرمایه گذار را به دنبال دارد.
قیمت ها پا به پای مناطق برخوردار
آن طور که «عاشوری» می گوید: قیمت زمین در شهرک صنعتی سرایان که از نقاط کم برخوردار و محروم است با قیمت خیلی از شهرهای بزرگ و برخوردار تفاوتی ندارد و به همین دلیل ارزش افزوده ای در سرمایه گذاری در این شهرستان به لحاظ زمین و آن چه در آن احداث می شود عاید متولی واحد صنعتی نمی شود.
به گفته وی حداقل زمین مورد نیاز برای احداث یک واحد تولیدی کوچک یک هکتار است و بر این اساس سرمایه گذار در بدو ورود برای تامین زمین باید حدود 300 میلیون تومان پرداخت کند و هرچند شرایط قسط در این زمینه تعریف شده اما مشکل این است که مبنای قیمت گذاری هیچ گونه تناسب و توجیه اقتصادی  با شرایط منطقه و توان سرمایه گذار بومی ندارد. یکی از سرمایه گذاران قبلی مستقر در شهرک صنعتی سرایان هم تاکید می کند: مبنای فعلی نرخ گذاری قیمت تمام شده ارائه خدمات بوده و مبنای درستی است اما در شهر کوچک و محرومی مانند سرایان که تعداد واحدهای مستقر در شهرک بسیار کم است این هزینه برای سرمایه گذار سنگین تر می شود. «ابراهیم زاده» این نکته را هم مطرح می کند که مبنای قیمت گذاری در نواحی صنعتی آیسک و سه قلعه سبب شده است سرمایه گذار به استقرار در اراضی خارج از محدوده نواحی صنعتی گرایش یابد اما در شهر سرایان با وجود شهرک صنعتی این امکان مهیا نیست.
بی رمقی سرمایه گذار
یک متولی واحد تولیدی فعال در شهرک صنعتی سرایان هم می گوید: قیمت بالای زمین در کنار مشکلات کمبود نقدینگی، دپوی محصولات تولید شده و نبود بازار فروش مناسب و ...توان سرمایه گذار را کم کرده است.
به گفته وی در صورت انصراف سرمایه گذار از ادامه کار و تعطیلی واحد تولیدی به هر دلیل هیچ ارزش افزوده ای برای زمین و املاک احداثی در شهرک صنعتی نصیب سرمایه گذار نمی شود.
«بیهقی»، از جوانان شهر سه قلعه هم به صدور مجوز ناحیه صنعتی این بخش پس از سال ها انتظار اشاره می کند و از مسئولان می خواهد با نگاه ویژه به سه قلعه زمینه ایجاد اشتغال در این نقطه کویری و محروم را توسط سرمایه گذاران بومی فراهم کنند.
مانع بزرگ سرمایه گذاری
عضو شورای اسلامی شهر سرایان هم با اشاره به اعلام آمادگی چند سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در شهرک صنعتی سرایان و نواحی آیسک و سه قلعه، قیمت بالای زمین را تنها عامل بازدارندگی سرمایه گذاران بومی می داند.
«آسال» با اشاره به این که مبنای قیمت گذاری زمین بر اساس خدمات ارائه شده و قیمت تمام شده شهرک صنعتی برای شرکت شهرک های صنعتی است، تاکید می کند: متولیان بخش صنعت باید با نگاه ویژه شرایط را برای سرمایه گذاری در این شهرک فراهم و پرداخت قیمت زمین را تا زمان بهره برداری و رونق تولید در این واحدها لحاظ کنند.
وی یادآور می شود: شهرستان سرایان بیشترین نرخ بیکاری را در استان دارد وتنها راه نجات آن توجه به حوزه صنعت با نگاه ویژه و ارائه تسهیلات روان تر برای ورود و جذب سرمایه گذار است.
قیمت بالا نیست
رئیس شرکت شهرک های صنعتی استان در پاسخ به گلایه های مطرح شده در وهله اول از سرمایه گذاران می خواهد به جای تاکید بر کاهش قیمت زمین در نواحی و شهرک های صنعتی به عنوان مشوق سرمایه گذاری، پیگیر اختصاص یارانه دولتی برای حمل محصولات خود باشند چرا که در صورت تقبل پنج درصد این هزینه توسط دولت، هزینه‌های قیمت زمین در سال های اولیه تولید تامین می‌شود.
«جرجانی» هر چند وعده می دهد گلایه های سرمایه گذاران از قیمت زمین های صنعتی در مناطق کم تر برخوردار را به متولیان امر منتقل کند اما به این نکته هم تاکید دارد که قیمت زمین با توجه به میزان سرمایه گذاری صاحبان واحدهای تولیدی و خدمات ارائه شده در شهرک زیاد نیست .
وی اظهار می کند: دولت موظف به تامین شبکه داخلی و زیرساخت های این نواحی است و در صورت توانایی سرمایه گذاران در تامین زیرساخت های لازم مجوز تاسیس ناحیه صنعتی خصوصی در بخش‌های آیسک و سه قلعه صادر خواهد شد.
وی در پایان برخورداری از معافیت های مالیاتی را در نواحی صنعتی خصوصی و دولتی یادآور می شود و تصریح می کند: تمام  هزینه های لازم برای تامین زیرساخت ها در نواحی خصوصی بر عهده سرمایه گذار است.
انتهای پیام/
 

نظر شما