تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 22 ارد 1397 - 23:01  |  
کد مطلب: 8873
مدیر جهاد کشاورزی سرایان با بیان اینکه خشکسالی خسارت‌های زیادی به کشاورزان این شهرستان وارد کرده است، گفت:با افت آب در این منطقه کشاورزی حدود ۵٠ درصد کاهش یافته است.

به گزارش سرایان بیدار، موسی سلیمانی درجلسه جمع‌بندی برنامه بازدید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در این شهرستان اظهار داشت: بیش از ٨٠ درصد اشتغال مردم این شهرستان وابسته به حوزه کشاورزی است.
وی با بیان اینکه  85 درصد از جمعیت ٣۵ هزار نفری این شهرستان در حوزه کشاورزی فعال هستند، افزود: خشکسالی خسارت‌های زیادی به کشاورزان این شهرستان وارد کرده به‌طوری که از یک هزار و ۴٠٠ هکتار اراضی بادام یک هزار هکتار به سبب خشکسالی و آفات خشک و نابود شده است.
مدیر جهاد کشاورزی سرایان با اشاره به وجود ٢٢٠ حلقه چاه در سرایان اظهارکرد: همچنین این شهرستان دارای ١۶٠ حلقه چاه کشاورزی و نیمه شرب برای دامداری‌ها است.
سلیمانی گفت: تعداد ٣٠٧ رشته قنات و چشمه در این شهرستان وجود داشته که بر اثر خشکسالی دبی آب آن‌ها بسیار کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه عمده محصولات کشاورزی این شهرستان زعفران با ٣ هزار هکتار و پسته است، تصریح کرد: در سال‌های اخیر میزان استحصال از منابع آب این شهرستان ۵٠ درصد کاهش یافته که این سبب کاهش کشاورزی شده است.
مدیر جهاد کشاورزی سرایان بیان داشت: با توجه به خشکسالی و کمبود آب که کشاورزی را در این شهرستان تحت تأثیر قرار داده می‌توان به بحث دامداری توجه نمود که نیاز به منابع آبی کمتری دارد، بنابراین درخواست می‌شود اعتباراتی از محل صندوق توسعه ملی به این موضوع اختصاص یابد و این مناطق به‌صورت ویژه دیده شوند.
سلیمانی ادامه داد: همچنین این منطقه در بحث صدور مجوزهای دامداری باید به‌طور استثنایی دیده شود.
وی با اشاره به اینکه برای حمایت از دامداران در این مناطق باید یارانه شیر و خوراک توسط دولت برای دامداری‌های این شهرستان در نظر گرفته شود، گفت: این موضوع نیاز به قانون‌گذاری دارد.
مدیر جهاد کشاورزی سرایان با اشاره به اینکه در مورد حفظ نباتات تلاش‌هایی شده اما برای پیشگیری از آفاتی که مطرح هستند و به بخش کشاورزی این شهرستان خسارات زیادی وارد کرده‌اند اعتبارات خاصی داده نشده است.
سلیمانی عنوان داشت: هرچند تا حدودی با کمک مردم این آفات تا حدودی کنترل شده ولی سبب از بین رفتن دست رنج کشاورزان این منطقه شده است.
وی اضافه کرد: متأسفانه با توجه به ارزیابی خسارات ناشی از آفات گیاهی به بخش کشاورزی این منطقه اما هنوز اعتباری تأیید نشده و براساس برآوردهای صورت گرفته در دو سال گذشته اعتبار لازم برای جبران این خسارت در منطقه ۴ میلیارد تومان است که می‌توان از محل اعتبارات بحران به امر اختصاص یابد.
محمدکریمی فرماندار سرایان نیز در ادامه گفت: متأسفانه بخش کشاورزی این شهرستان بر اثر خشکسالی و آفات گیاهی خسارات زیادی دیده است.
وی با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در بحث آبخیزداری در این شهرستان وجود دارد، افزود: حداقل ٢٠ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در این شهرستان نیاز است.
فرماندارشهرستان سرایان اظهارکرد: در اجرای طرح‌های آبخیزداری تجربه خوبی داشته‌ایم و با اجرای این طرح‌ها شاهد خشک نشدن قنوات بوده‌ایم.
کریمی با اشاره به اینکه به‌سرعت نمی‌توان در این شهرستان جایگزینی برای کشاورزی قرار دهیم، بیان داشت: در حال حاضر اقتصاد این شهرستان متکی به کشاورزی بوده و باید مشوق‌هایی برای کشاورزان این منطقه در نظر گرفته شود.
 
وی با بیان اینکه در طی ۵ سال گذشته شاهد کاهش ۵٠ درصدی کشاورزی و دامداری در این شهرستان بوده‌ایم، تصریح کرد: باید برای کشاورزان مشوق‌هایی قرار دهیم تا محرکی برای کشاورزی این شهرستان باشد.
فرماندارشهرستان سرایان در مورد دیده نشدن جایگزین برای خودروهای فرسوده کشاورزی گفت: باید تسهیلاتی مناسب برای این موضوع اختصاص یابد تا ماشین‌آلات جدید با فنّاوری‌های نو وارد چرخه کشاورزی شهرستان شود.
کریمی با گلایه از اینکه اراضی با قیمت گران در اختیار متقاضیان در شهرک‌های صنعتی و نواحی قرار می‌گیرد، اضافه کرد: امروز کشاورزی این شهرستان با دام‌پروری عجین شده و باید اراضی در شهرک‌های دام‌پروری به‌صورت رایگان در اختیار سرمایه‌گذاران این بخش قرار گیرد.
انتهای پیام/
 

نظر شما