تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 15 ارد 1397 - 09:45  |  
کد مطلب: 8847
6 میلیارد تومان دسترنج پنبه کاران سرایان در کارخانجات پنبه پاک کنی دپوشده است.

به گزارش سرایان بیدار،قیمت پایین و واردات پنبه در کنار افزایش نرخ نهاده های کشاورزی، نبود نقدینگی و کسادی بازار و ... روز به روز مشکلات پنبه کاران سرایان را زمخت تر می کند طوری که دیگر کشاورزان کشت پنبه که روزگاری منبع درآمد بیشتر خانواده های این شهرستان بود را مقرون به صرفه نمی دانند و آمارها حکایت از کاهش سطح زیر کشت این محصول در سرایان به عنوان یکی از قطب های تولید پنبه استان دارد، بی رغبتی ها به کشت پنبه و مشکلات نبود بازار فروش و جولان دلالان و ... صنایع تبدیلی این محصول را تحت تاثیر قرار داده که یک نمونه آن دپوی دسترنج پنبه کاران در تنها کارخانه فعال پنبه پاک کنی شهرستان است.
آن طور که یکی از کشاورزان این منطقه می گوید: قیمت پایین و واردات پنبه در کنار افزایش نرخ نهاده های کشاورزی، کشت این محصول را به لحاظ اقتصادی برای پنبه کاران غیرقابل توجیه کرده و باعث شده است آن ها نتوانند از دسترنج خود درآمدی کسب کنند.
 «ساعدی» تاکید می کند: واردات پنبه واقعیتی است که برای کشاورزان و صنایع تبدیلی مشکل ساز شده  و بر این اساس در سال حمایت از کالای ایرانی لازم است دولت در این زمینه پیشتاز شود و نقش الگویی خود را با خرید محصولات تولیدی کارخانه های داخلی ایفا و بستر لازم در این زمینه را فراهم کند.
وی با این توضیح که کشاورزان هر سال شاهد بی ثباتی قیمت پنبه هستند و مسئولان هم از این موضوع ابراز بی اطلاعی می کنند، به این نکته اشاره می کند که طرح خرید تضمینی هم دردی از کشاورزان سرایانی درمان نکرد و به همین دلیل پنبه کاران شهرستان  از این طرح در سال زراعی گذشته استقبال نکردند. وی با اشاره به افزایش نگرانی پنبه کاران سرایان در فصل  کاشت و برداشت این محصول بر رفع مشکلات پیش روی آن ها تاکید می کند.
چرا واردات؟
یکی از متولیان کارخانه پنبه پاک کنی سرایان هم با انتقاد از روند واردات این محصول  این سوال را مطرح می کند که چرا در حالی که پنبه تولیدی کشاورزان در کارخانه های پنبه پاک کنی دپو شده است برای واردات پنبه اقدام می شود.
«ابراهیم زاده» در ادامه می گوید: کارخانه داران به دلیل کسادی بازار نتوانسته اند بدهی های خود را با بانک ها تسویه کنند و به همین دلیل نمی توانند از بانک تسهیلات دریافت کنند تا نقدینگی لازم  برای خرید محصول کشاورزان داشته باشند.
وی با تاکید بر این که واردات محصول نباید تولید ملی را تحت الشعاع قرار دهد، تصریح می کند: از محصول سال قبل سه هزار عدل پنبه در کارخانه های پنبه پاک کنی سرایان دپو شده است.
وی بی ثباتی و پایین بودن قیمت این محصول را زنگ خطری برای صنایع تبدیلی و اشتغال پنبه کاران سرایان می داند و با اشاره به تعطیلی دو کارخانه از مجموع سه کارخانه از مسئولان مربوط می خواهد با تدابیر اساسی و ارائه قیمت تضمینی متعادل، از خسارت بیشتر به پنبه کاران و تعطیلی صنایع تبدیلی آن جلوگیری کنند.
 «ابراهیم زاده» در ادامه سخنانش به نقش  این محصول استراتژیک در اشتغال، درآمدزایی و اقتصاد شهرستان اشاره و اظهار می کند: در صورت استمرار بی توجهی به وضعیت پنبه کاران و کارخانه های پنبه پاک کنی، 15 هزار فرصت شغلی در سرایان از دست می رود و با توجه به این که هیچ جایگزینی هم برای این موضوع پیش بینی نشده است پیامد این موضوع جز افزایش مهاجرت و آسیب های اجتماعی چیزی نخواهد بود.
 وی با بیان این که درآمد سالانه بیشتر خانواده های سرایان در فصل پنبه چینی تامین می شود، می گوید: در سه سال گذشته بیش از شش میلیارد تومان درآمد کشاورزان از محصول پنبه حذف شد بدون این که هیچ برنامه ای برای درآمد و اشتغال کشاورزان ارائه شود.
وی ابراز امیدواری می کند: با برنامه ریزی لازم و فروش محصولات موجود در محوطه این کارخانه ها زمینه خرید محصول تولیدی امسال فراهم شود.
دپوی 6 میلیارد تومانی
مدیرعامل تنها کارخانه فعال پنبه پاک کنی سرایان ارزش ریالی پنبه های دپو شده به علاوه تخم پنبه دانه را حدود 60 میلیارد ریال اعلام می کند و می گوید: در صورت تداوم این روند در سال زراعی جاری نقدینگی لازم برای خرید نقدی محصول تولیدی کشاورزان وجود نخواهد داشت واین وضعیت رغبت کشاورزان را در کاشت محصول کاهش خواهد داد.
«مزدآبادی» با اشاره به دپوی بیش از سه هزار عدل پنبه به ارزش سه میلیارد و 500 میلیون تومان به دلیل نبود بازار مناسب در این کارخانه می گوید: به هیچ وجه محصول تولیدی خریداری نمی شود.
وی یادآور می شود: باوضعیت کاهش سطح کاشت پنبه در سرایان و همچنین فشارهای زیاد اداره مالیات تنها کارخانه نیمه فعال در سرایان هم تعطیل می شود. «مزدآبادی» می افزاید: شرایط حاکم بر بازار و نبود نقدینگی و واردات پنبه این وضعیت تکراری را برای کشاورزان و واحد های تولیدی رقم زده  و امسال کمبود نقدینگی کارخانجات نساجی هم مزید بر علت شده است به طوری که معامله نقدی در بازار انجام نمی شود. وی در ادامه با اشاره به این که در وضعیت فعلی دلالان با سوء استفاده از کمبود نقدینگی  اقدام به خرید مدت دار می کنند که هیچ امیدی به بازگشت پول نیست، می گوید: از مسئولان انتظار داریم شرایطی ایجاد کنند تا کارخانجات نساجی پنبه مورد نیاز خودرا از داخل کشورو کارخانجات پنبه پاک کنی  تامین و سپس در صورت لزوم اقدام به واردات پنبه کنند.
وی تاکید می کند: واردات این محصول استراتژیک از مسیر غیر قانونی فریاد کشاورزان و کارخانه داران را درآورده است ولی صدای آن ها به جایی نمی رسد.
تعطیلی دو کارخانه
 مدیر جهاد کشاورزی سرایان هم با تایید مشکل خرید محصول تولیدی و افت و خیزهای بازار پنبه به عنوان یک معضل در کارخانه پنبه پاک کنی می گوید: کمبود نقدینگی و واردات بی موقع با قیمت پایین تر باعث شده است پنبه تولید داخل روی دست کارخانه ها بماند و کارخانه های نخ ریسی تمایلی به خرید پنبه داخلی نداشته باشند.
سلیمانی می افزاید: در سرایان سه کارخانه پنبه پاک کنی در گذشته فعالیت داشت که  به دلیل کاهش منابع آبی و وجود مشکلاتی مانند مالیات و ارزش افزوده و مهم تر از آن فروش نرفتن محصول تولیدی، دو کارخانه تعطیل شد وتنها کارخانه پنبه پاک کنی هم بصورت پاره وقت فعالیت دارد.
از خرید تضمینی استقبال نشد
وی با بیان این که سرایان یکی از قطب های تولید پنبه در استان محسوب می شود، می افزاید: مرغوب ترین پنبه استان هم در این شهرستان تولید می‌شود.
به گفته وی اشتغالزایی حدود 80 نفر روز در هکتار و وجود سه کارخانه پنبه پاک کنی در این شهرستان از مزیت های کشت و کار پنبه است.
انتهای پیام/
وی به  کاهش سطح کاشت پنبه در سال های اخیراشاره و اظهار می کند: هر سال حدود دو هزار و 300 نفر در سرایان پنبه می کاشتند که در مجموع 240 هزار نفر روز اشتغال ایجاد می شد و این روند به یک سوم در سال های اخیر کاهش یافته است.
«سلیمانی»در ادامه با اشاره به خرید تضمینی محصول پنبه می گوید: کشاورزان سرایانی در سال گذشته از این طرح استقبال نکردند.بنابراین ضرورت دارد در این زمینه راهکاری در نظر گرفته شود.
انتهای پیام/
 

نظر شما