تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 23 فرو 1397 - 13:50  |  
کد مطلب: 8787
امام جمعه موقت سرایان گفت: مهمترین موضوعات زمان حضرت امام موسای کاظم (ع)برخاستن جنبشهای انقلابی موردتاییدآن امام بود.

حجت الاسلام یوسف پور امام جمعه موقت سرایان عصرامروز درگفت وگو با سرایان بیدار گفت:مهم‌ترين موضوعات يادكردنى روزگار امام كاظم علیه‌السلام عبارتند ازبرخاستن جنبش‌هاى انقلابى كه امام علیه‌السلام برخى از آنها را تأييد مى‌كردند همانند جنبش شهید فخ. سازماندهى نظام سرّى رابطان به دست امام علیه‌السلام كه وظيفه داشتند ارتباط ايشان را با شيعيان سامان دهند و فرمان‌هاى مقام امامت را به آنان برسانند.
وی افزود: پيدایش برخى مسلك‌هاى انحرافى و اوجگيرى فعاليّت‌هاى عقيدتى و سياسى آنها. برخى از اين مسلك‌ها ادّعاى تشیّع نيز سر مى‌دادند ولى به هيچ روى مقبول امام علیه‌السلام نبودند. فرقه‌هاى ناووسیّه، اسماعیلیّه، مبارکیّه، سمطیّه و فطحیّه چنين بودند. امام علیه‌السلام با تدبيرى خاص توانستند شيعيان را از اين چالش فكرى و عقيدتى برهانند و امامتِ مقبول آيين اسلام را براى آنان نمايان سازند.
امام جمعه موقت سرایان اظهارکرد:سازش‌ناپذيرى امام كاظم علیه‌السلام در برابر حكومت و كژروى‌هاى ديگر جامعه اسلامى، مسئله‌اى را پيش آورد كه براى امامان پيشين پيش نيامده بود. حاكمان عبّاسى از وجود امام علیه‌السلام بيمناك بودند و هر از چند گاهى ايشان را به زندان مى‌انداختند.
یوسف پور گفت:واپسین روزهای عمر امام کاظم علیه السلام در زندان سندی بن شاهک سپری شد. شیخ مفید گفته است سندی به دستور هارون الرشید امام را مسموم کرد و امام سه روز پس از آن به شهادت رسید. بیشتر تاریخ نویسان بر این باورند که یحیی بن خالد و سندی بن شاهک امام را مسموم کرده‌اند. در گزارشی نیز گفته شده ایشان را با پیچیدن در فرش، خفه کرده‌اند. شهادت امام ۲۵ رجب سال ۱۸۳ق در بغداد رخ داده است.
وی بیان داشت:پس ازآن‌که موسی بن جعفر علیه السلام به شهادت رسید به دستور سِندی بن شاهک پیکر او را روی پل بغداد قراردادند و اعلام کردند که موسی بن جعفر به مرگ طبیعی از دنیا رفته است.وپیکر موسی بن جعفر علیه السلام را در منطقه شونیزیه در مقبره خانوادگی منصور که به مقابر قریش شهرت داشت دفن کردند. مدفن او به حرم کاظمین مشهور است. گفته شده دلیل عباسیان برای این‌که بدن امام را در این مقبره دفن کردند ترس از آن بود که مبادا مکان دفن او محل تجمع و حضور شیعیان شود.
امام جمعه موقت سرایان تصریح کرد:آرامگاه امام کاظم علیه السلام و امام جواد علیه السلام در منطقه کاظمین در بغداد به حرم کاظمین مشهور و زیارتگاه مسلمانان به ‌ویژه شیعیان است. بر پایه روایاتی از امام رضا علیه السلام ثواب زیارت قبر امام کاظم علیه السلام با زیارت قبر پیامبر اکرم صلی الله، حضرت علی علیه السلام و امام حسین علیه السلام برابری می‌کند.
انتهای پیام/
 

نظر شما