تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 21 فرو 1397 - 10:28  |  
کد مطلب: 8779
آماده نبودن زیرساختهای ناحیه صنعتی آیسک برای سرمایه گذاران بعدچندین سال فقط دراین ناحیه فقط یک تابلوخودنمایی می کند.

به گزارش سرایان بیدار،نزدیک به دو دهه خشکسالی اقتصاد آیسک را که بیشتر مبتنی بر کشاورزی و دامداری است با خطر جدی مواجه کرده  طوری که اکنون حرکت به سوی صنعت و ایجاد کسب وکارهای پایدار مهمترین نیاز مردم این منطقه است.
گفتنی است:حدود 10 سال است تابلویی بزرگ در سه کیلومتری مسیر آیسک به سمت فردوس خودنمایی می کند که بر روی آن ناحیه صنعتی آیسک نوشته شده است و همه سهم صنعت آیسک از این ناحیه همین تابلوست و منبعی آب که در میان زمین های بایر خودنمایی می کند . بر این اساس به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها خیلی از سرمایه گذاران حاضر به فعالیت در این منطقه نیستند،قبل از این هم دررسانه های مختلف گزارش هایی در مورد ناحیه صنعتی آیسک منتشر شد و مسئولان از وعده ها و اما و اگرهایی صحبت به میان آوردند که چندان کارساز نبود.
یکی از شهروندان آیسک می گوید:با توجه به خشکسالی ها سرمایه گذاری در بخش دام و کشاورزی دیگر به صرفه نیست چرا که درآمددراین بخش به یک سوم کاهش پیدا کرده است.پس به ناچار باید به سمت صنایع تولیدی رفت، صنایعی که نیاز به حمایت دولتی و تامین زیرساخت از سوی دولت دارد.
 او می افزاید: بر همین اساس چند سال پیش برای حمایت از بخش صنعت مکانی به اسم ناحیه صنعتی در آیسک افتتاح و هزینه های زیادی هم برای آن صرف شد اما این ناحیه باگذشت چندین سال تنها در حد نام و تابلو باقی مانده است و مردم از آن چیزی جز یک زمین متروک نمی شناسند.
«مهرداد» یکی دیگر از شهروندان آیسک نیز با اشاره به متروک بودن ناحیه صنعتی آیسک و باقی ماندن آن درحد یک نام می گوید : با توجه به وضعیت بحرانی آب و کشاورزی در منطقه حرکت به سوی صنعت و ایجاد کسب وکارهای پایدار مهمترین نیاز امروز مردم این منطقه است.
وی می افزاید: از طرفی دولت باید برای حضور سرمایه گذار بسترهای لازم را آماده و مشوق هایی مثل معافیت از مالیات ارائه کند تا سرمایه گذاران برای حضور در منطقه اشتیاق داشته باشند.البته بارها برای حل مشکل گام هایی برداشته شد. یکی از راه حل ها جابجایی ناحیه صنعتی بود که بنا به دستور علی یزدانی معاون وزیر صنعت قرار بود این امر محقق شود که بنا به دلایلی این کار انجام نشد.
چرا که به گفته مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان با توجه به اینکه سال ۸۸ در ناحیه مصوب ۲۴۱ میلیون تومان هزینه شد وزیر سازی پنج هکتار معابر وحفر چاه آب و احداث منبع هوایی انجام شده است در حال حاضر امکان تغییر وجود ندارد.
«جرجانی»با اشاره به بازدید هفته گذشته خود از زمین ناحیه صنعتی آیسک درباره علت این تغییر عقیده می گوید : علت اصلی مخالفت با انتقال زمین ناحیه صنعتی آیسک به شمال جاده ارتباطی فردوس، ایراد دیوان محاسبات به هدر دادن بیت المال، و تبعات زیست محیطی آن است.
به گفته وی این ناحیه به وسعت ۴۸ هکتار در صورت تامین اعتبار توسط شورای برنامه ریزی شهرستان سرایان آماده جذب سرمایه گذاران است و امسال تامین آب وبرق آن توسط شرکت شهرک های صنعتی استان پیگیری خواهد شد.
تصمیمات مهم برای ناحیه صنعتی
کریمی فرماندار سرایان نیز با اشاره به این موضوع خواستار توجه به دستور العمل رئیس جمهور درباره الزام های زیست محیطی در فعالیت های تمام دستگاه های اداری شد و از آمادگی برای تامین اعتبارات ایجاد زیر ساخت های ناحیه صنعتی آیسک در صورت ورود سرمایه گذار در بودجه امسال خبرداد. 
وی تصریح کرد:در این راستا مقرر شده است فرمانداری سرایان نسبت به تامین اعتبار لازم برای طراحی،آبرسانی، برق رسانی وخیابان کشی ناحیه صنعتی آیسک اقدام کند
انتهای پیام/
 

نظر شما