تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
پایان عملیات مرمت آب انبار حاج عبدالرسول سرایان
تاریخ انتشار : 19 فرو 1397 - 10:02  |  
کد مطلب: 8773
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان از پایان عملیات مرمت وبازسازی آّ ب انبارحاج عبدالرسول سرایان خبرداد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان صبح امروز درگفت وگو با سرایان بیدار گفت:آب انبارها بناهایی هستند که در ساختار شهرها وروستاها از ارزش واهمیت زیادی برخوردار میباشند.در روستاها وشهرهای مناطق خشک وبیابانی جزو مهمترین بناهای عام المنفعه ای هستند که به دلیل شرایط اقلیمی مورد توجه زیادی میباشند.این بنا نیز جزو آب انبارهایی است که ازسلامت زیادی برخوردار بوده وهنوز امکان استفاده از آن وجود دارد.
وی از مرمت پایان مرمت آب انبار حاج عبدالرسول سرایان با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر سرایان خبرداد و افزود:  سرایان شهرآب انبارهای کهن تاریخی است که استفاده مناسب ازآب از سنت های دیرینه این منطقه بوده و مراسم آب گیری آب انبارها درسرایان که با شماره 1315در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده ازجذابیت خاصی برخوردار است و نمونه بارز مشارکت عمومی در انجام کارهای عام المنفعه می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: مرمت آب انبار حاج عبدالرسول که در محدوده تاریخی شهر قرار گرفته با همکاری شهرداری ازاوایل اسفند ماه سال 96 آغاز شد و درمدت یک ماه : محوطه سازی اطراف بنا و فاصله بین سردر ورودی و مخزن شامل سنگ فرش ، آجر فرش و پیش بینی فضای سبز و ساخت سکوهای استراحت و همچنین ساخت پاشیر مناسب برای برداشت آب از جمله اقدامات مرمتی صورت گرفته در این بنای تاریخی بوده است.
عرب گفت : این بنا دروضعيت موجود شامل پلكان ارتباطي از سردر به پاشير، پاشير، مخزن و پوشش مخزن است. بنا داراي سردر ورودي بوده كه تخريب شده واثري از آن باقي نمانده است. بنا فاقد هرگونه مدرك مكتوب يا مستندات تاريخي است كه بتوان تاريخ دقيق ساخت آنرا استخراج كرد اما با در نظر گرفتن مواردي مانند شباهت زياد بنا از نظر طرح و نقشه و مصالح مورد استفاده با ساير نمونه هاي موجود در سرايان ميتوان گفت كه اين بنا به دوره صفويه تعلق دارد.
وی خاطرنشان کرد: بنای تاریخی آب انبار حاج عبدالرسول هنوز فعال می باشد و بعنوان آب انبار مورد استفاده قرار می گیرد و با شماره 28726 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/
 

نظر شما