تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 29 اسف 1396 - 10:07  |  
کد مطلب: 8756
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت :یکی ازمکانهایی که مسافرین نوروزی وگردشگران می توانند از آن بازدید نمایند آب انبارهای کمال ومحمدباقران آیسک است.

محمد عرب مسئول میراث فرهنگی وگردشگری شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگو با سرایان بیدار گفت: بنای آب انبار کمال در داخل شهر آیسک واقع شده و شامل سردر ورودی، پلکان، پاشير، مخزن، گنبد مخزن و استخر می باشد.
وی افزود:ورودی بنا سردری است با طاق جناغی و پس از سردر، پلکان بنا قرار دارد که مستقیماً به پاشير منتهی می شود. پاشير فضایی است چهارضلعی منظم که بوسیله پوشش چهار ترک مسقف شده است. پس از پاشير مخزن آب انبار قرار دارد. مخزن بصورت استوانه اي است و پوشش آن آجری گنبدی است.در کنار مخزن استخری قرار دارد. کاربرد این استخر این است که آب قبل از ورود به مخزن مدتی در این استخر می ماند تا املاح آن ته نشین شود.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: این بنا فاقد سنگ لوح یا هرگونه نوشته دیگری که بیان کننده تاریخ ساخت آن باشد است، اماسبک معماری بنا و شباهت کامل آن با آب انبار محمد باقران که در سال 1088 درزمان سلطنت شاه سلیمان صفوی بنا شده،به دوره صفوی تعلق دارد و با شماره 17053 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
عرب گفت:بنای تاریخی آب انبار محمد باقران در داخل شهر آیسک، به لحاظ اجزاء و ساختار معماری شباهت کامل با سایر آب انبارها دارد و با شماره 17055 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.. این بنا شامل سردر ورودی، پلکان، پاشير، مخزن آب، پوشش مخزن و استخر است.
وی خاطرنشان کرد:سردربنا دارای طاقی است جناغی و پس ازسردر، پلکان بنا قرار دارد پس از پلکان پاشير بنا قرار دارد که امکان برداشت آب در این محل وجود دارد. پاشیر دارای فضایی مربع شکل است که با استفاده از طاقهایی آجری به فرم جناغی پوشش چهارترک اجرا شده است. مخزن بنا به فرم استوانه ای از آجر و ملات ساروج بنا شده است. پوشش مخزن بصورت گنبدی و آجری است. سطح خارجی گنبد با آجر فرش شده است. پس از مخزن استخر آن قرار دارد. کاربرد استخر این است که آب قبل از ورود به مخزن در استخر مدتی می ماند تا پس از ته نشین شدن املاح و سایر مواد موجود در آن به مخزن هدایت شود. بر اساس کتیبه سنگی موجود در سردر، این بنا در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی در سال 1088 و توسط فردی به نام حاجی سلطان محمد بنا شده است.
متن کامل کتیبه به این شرح است:
بسم ا... الرحمن الرحیم
فی ایام الدوله السلطان الاعظم و الخاقان المکرم شاه سلیمان الحسین الصفوی بهادر خان خلد الله  ملكه حاجی سلطان محمد این حوض تمام نمود فی تاریخ ثمان و ثمانین بعد الاف کتبه محمد تونی.
انتهای پیام/
 
 

نظر شما