تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 27 اسف 1396 - 07:53  |  
کد مطلب: 8748
امام جمعه سرایان گفت: بهارطبیعت هشداری برای همه انسانهاست مهمترین درسی که انسانها می توانندازنوروزبگیرندبیدازخواب غفلت وبدانندکه یکسال دیگرهم ازعمرتمام شد.

حجت الاسلام نجمی پورامام جمعه سرایان امروز صبح درگفت وگو با سرایان بیدار گفت: روزهای آغازین هرسال رااعلام بهار همراه با سرسبزی و طراوت و زنده شدن طبیعت مرده و خشک، هشداری است بهانسان، كه یک سال دیگر بر عمرت افزوده شد و یک سال دیگر از عمرم كم شد. دیگر آنکه ایانسان، طبیعت مرده زنده گشته؛ نکند هنوز در خواب غفلت باشی. وی افزود:رسول خدا فرمود:غافل ترین مردم كسى است كه از تغییر و ؛» النَّاسِ مَنْ لَمْ یَتَّعِظْ بِتَغَیُّرِ الدُّنْیَا مِنْ حَالٍ إِلَى حَالٍدگرگونى دنیا، پند نگیرد.
وی افزود:غافل ترین مردم آن كسی است كه از این تغییرات و تبدّلاتی كه در عالم وجود و در میانانسان ها بالخصوص به وجود می آید موعظه نگیرد، پند نگیرد، این شخص غافل است. چون پُراست این دنیا ازموجبات پند.آری از نظر پیامبر بزرگ اسلام غافلترین مردم انسانی است كه ازتحول تاریخ و روزگار درس عبرت نگیرد، چه پادشاهان و سلاطینی كه شب امیر و صبح اسیربودند! چه امرائی كه شام امیر و صبح آواره بودند. معروفترین روایت درباره نوروز روایتمعلی بن خنیس از حضرت امام صادق می باشد كه گفته است نوروزی به خدمت حضرتش رسیدم فرمود:می دانی امروز چه روزی است؟ عرض كردم:روزی است كه ایرانیان آن رابزرگ میدارند ودرآن برای یکدیگر هدیه می برند. امام فرمودند:به خانه خدا درمکه سوگند كه مباركی این روز دلایلی به قدمت جهان دارد كه می گویم تا بدانی…آنگاه امام دلایلی مبنی بر میمنت نوروز بیان كردند و از آن جمله…. فرمودند: نوروز روزی است كه:خورشید برای نخستین بار طلوع كرده و بادها به حركت درآمدند.نوروز روزی است كه:خداوند از انسان پیمان گرفت كه بندگی و عبودیت او را گردن گذارد.
 امام جمعه سرایان اظهارکرد:نوروز روزی است كه :سفینه نوح پس از نشستن ازطوفان بر كوه جودی “آرارات” قرار گرفت. نوروز روزی است كه : ابراهیم خلیل بتان بتکده را درهم شکست. نوروز روزی است كه : فرشته وحی بر
پیامبر فرود آمد. نوروز روزی است كه : علی  پا بر شانه پیامبر  نهاد و بتهای كعبه را فرود آورد. نوروز روزی است كه : پیامبر یارانش را به بیعت با علی  فرمان داد.وخلاصه نوروز روزی است كه : قائم ما در آن ظهور خواهد كرد و دجال را در زباله دانی كوفهبه دار خواهد . آویخت وهیچ نوروزی نیست مگر آنکه ما در آن روز انتظار فرج داریم زیرااین روزاز روزهای ما و شیعیان ماست كه ایرانیان آن را حفظ كرده اند.
نجمی پورگفت: آنچه با تأمل درسمبل تحول و تغییر است. البته تحویل به سمت  نوروز  روایات به دست می آید آن است كهیَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا نیکویی و بهتر شدن؛ چنانچه در دعای تحویل سال می خوانیمای تغییر دهنده ؛ مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِدلها و دیده ها ای مدبر شب و روز ای گرداننده سال و حالت ها بگردان حال ما را به نیکوترین حال. ما از خداوند چه میخواهیم: بصیرت قلبی/اخلاق الهی و تغییر باطنی با دقت دردعای تحویل سال پیامهای عید نوروز در امور زیر خلاصه می شود:
1- تلاش برای تغییر: در دین مبین اسلام یکسان ماندن و تن ندادن به تغییر و تحول به شدت -نفی شده است. قال موسی كاظم  مَنِ اسْتَوی یَوْماهُ فَهُوَ مَغْبُونٌ وَ مْن كانَ آخِرُ یَوْمَیْهِ «:شَرَّهُما فَهُوَ مَلْعوُنٌ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفِ الْزِیادَةَ فِی نَفْسِهِ فَهُوَ فِی نُقْصانٍ وَ مَنْ كانَ اِلی الْنَقْصانِآن كس كه دو روزش از نظر معنوى  مساوى باشد مغبون است ؛» فَالْمَوْتَ خَیْرٌ لَهُ مِنَ الْحَیاةِو كسى كه دومین روزش بدتر از روز اولش است ملعون است و آنکس كه افزایش معنوى درخود نبید در سرازیرى نقصان و كمبود است و كسى كه چنین باشد مردن براى او بهتر از زندگىمِنْ عَلَامَاتِ) است. مغبون و ملعون در نظر پیامبرچه کسانی هستند؟ قال النبی)ص.» الشَّقَاءِ جُمُودُ الْعَیْنِ وَ قَسْوَةُ الْقَلْبِ وَ شِدَّةُ الْحِرْصِ فِی طَلَبِ الدُّنْیَا وَ الْإِصْرَارُ عَلَى الذَّنْبِ
ان كنتم تحبون 4چیزاز نشانه های شقاوتند:خشکی چشم و سختی دل، و شدت حرص. قال علی اگر راست می گویید كه خدا را دوست دارید، محبت دنیا ؛» الله فاخرجوا من قلوبکم حب الدنیارا از دل هایتان بیرون كنید.
2- انتخاب راه بهتر: پس از تن دادن به تغییر، گزینش راه بهتر و نیکو شدن بهترین كار است ولذا كسانی كه فردایشان از روز قبل بهتر باشد، مورد شماتت قرار می گیرد.هر كس فردایش بدتر از دیروزش نباشد، محروم است و هر كه چون دنیایش تأمین شود دیگر به خیر آخرت خود اهمیتى ندهد،هلاك است و هر كه به كاستى وجود خود رسیدگى نکند، خواهشهاى نفْس بر او چیره شود و هركه در كاستى باشد، مرگ برایش بهتر است. ج- تبدیل بدیها به خوبیها و تلاش برای بهترشدن: زیباترین و كاملترین نوع تغییر، تبدیل بدیها به خوبیها و جبران خطا هاست. همان طوركه سال تجدید مى شود، باید یک تجدیدى هم در اشخاص، یک تحولى هم در ارواح و اشخاصپیدا بشود. شیوه ای كه قرآن كریم برای انسان ترسیم كرده است.
وی خاطرنشان کرد:تعطیلات نوروز بهترین زمان برای  جبران كوتاهی ها و عمل به دستورات دین است. و یکی از مهم ترین اسباب موفقیت، هنگام تحویل سال، حضور در مکان های مقدس و توجه و توسل به ائمه اطهار خصوصاً وجودمسعودحضرت بقیه الله الاعظم(عج)و حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می باشد.
 امام جمعه سرایان تاکیدکرد:بنابراین بسیار به جاست كه به هنگام تحویل سال در مساجد، قبور مطهر ائمه و یا در كنار قبور شهدا سال جدیدمان را آغاز كنیم. و از آنجایی كه یکی از برنامه های عید نوروز، خانه تکانی، نظافت محیط زندگی و پوشیدن لباس تمیز است.و همانگونه كه محیط زندگی انسان آلوده می شود ونیاز به نظافت دارد، دل و قلب انسان نیز به غبار معصیت آلوده می گردد و موجب می شود تاصاحب خود را از مسیر هدایت دور سازد.
نجمی پور ادامه داد: از سنت های حسنه و جنبه های مثبت ایام نوروز، صله ارحام، دستگیری از فقرا و احترام سالمندان و تفقُّد از ایتام و اصلاح بین برادران دینی می باشد .ولی در مقابل،بعضی رفت و آمدهای عید نوروز منجر به گناه و معصیت می شود، كه باید از بروز آنها اجتناب كرد تا ایام عید به گناه آلوده نشویم. و مولا علی(ع) می فرمایندهر روزی كه در آن گناه و معصیت پروردگار نشود، آن عید است. و برخی دیگر از سنتهای منفی عید نوروز عبارتند از: الف( اسراف و ریخت و پاش كه طبق دستورات دینی به شدت نهی شده است. ب( لهو و لعب: لهو به معنای هر چیز و هر كاربیهوده ای كه انسان را از كار مهم و مفیدش باز دارد و به خود مشغول می سازد.
نجمی پور ابرازامیدواری نمود:که امیدواریم با استفاده از فرصت های طلایی نوروز و پرهیز از اموری كه انسان را به گناه
می آلاید، رضای خدا را كسب كرده و ایام نوروز به كام همه شما شیرین باشد.
انتهای پیام/
 

نظر شما