تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 27 اسف 1396 - 07:51  |  
کد مطلب: 8747
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت: مسجدجامع سه قلعه با قدمت بسیاربالاوپیشینه تاریخی کهن وبرخورداری از معماری زیبا مکانی دیدنی برای بازدیدگردشگران نوروزی می باشد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان صبح امروزدرگفت وگوبا سرایان بیدار گفت: بنای مسجدجامع سه قلعه در داخل محدوده بافت قدیمی شهر سه قلعه قرارگرفته و به عنوان شاخص ترین بنای تاریخی شهر، از فواصل دور کاملاً قابل تشخیص است که با شماره 16469 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.وگردشگران ومسافرین نوروزی می تواننداز این مکان زیبا دیدن کنند.
وی افزود: این بنا شامل ایوان و شبستان است و سایر قسمتهای آن دچار تغییرات فراوان شده اندو فاقد سنگ لوح یا سندی است که دارای تاریخ ساخت باشد. اما با توجه به شباهتهایی که با بعضی از مسجد دیگر متعلق به دوران صفوی دارد تاریخ این بنا نیز به احتمال به دوران صفوی تعلق دارد که در دوره های بعد به خصوص قاجار تغییراتی در آن صورت گرفته است.
عرب گفت:این بنا مهمترین وشاخص ترین بنای تاریخی شهر سه قلعه است و پس از مسجد جامع سرایان بزرگترین وشاخص ترین مسجد تاریخی این شهرستان محسوب میشود.
وی همچنین خاطرنشان ساخت:یکی دیگرازمکانهای دیدنی که درداخل شهرسه قلعه قرارگرفته است آب انبار آقا می باشدکه این بنا در داخل محدوده بافت تاریخی سه قلعه واقع شده . بنا دارای سردر ورودی، پلکان، پاشير و مخزن است. ورودی بنا دارای طاق جناغی بوده که از طریق راهرو با 18 پله به پاشير منتهی می شود. پاشير فضایی است چهارضلعی که پس از آن مخزن بنا که استوانه ای است و با مصالح سنگ، آجر و ملات ساروج ساخته شده، قرار دارد. تزئینات بنا شامل تزئینات آجری است که در نمای سردر ورودی اجرا شده است.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان بیان داشت: این بنا در اواسط دوره پهلوی توسط فردی به نام احمد جهانی احداث شده است. هیچگونه مدرک مستندی از دوره تاریخی این اثر (کتیبه یا منبع تاریخی) بدست نیامد اما سبک معماری تزئینات ونیز اظهارات مردم محل نشان دهنده ساخت بنا در دوره پهلوی دارد و با شماره 15309 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
انتهای پیام/
 

نظر شما