تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 26 اسف 1396 - 12:00  |  
کد مطلب: 8741
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ازآرامگاه تورانشاه شهرسرایان بعنوان مکانی باستانی وتاریخی زیبا برای بازدید گردشگران نوروزی خبرداد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگو با سرایان بیدار گفت: بنای تاریخی آرامگاه تورانشاه سرایان درحاشيه جنوبي شهر سرايان واقع شده و پيرامون آنرا قبرهايي فرا گرفته است.
وی افزود:این  بنا داراي نقشه هشت ضلعي است و ورودي آن در ضلع شمال شرقي قرار گرفته ، پس از سر در ورودي بلافاصله فضاي گند خانه قرار دارد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد:اين فضا نيز داراي نقشه هشت ضلعي بوده و هر ضلع آن داراي طاقي با قوس جناغي می باشد. دوره تاريخي اين بنا بر اساس مدارك موجود به احتمال فراوان به دوره تيموري تعلق دارد.وجود چندين سنگ قبر كه به قبرهاي اطراف تعلق داشته و به دوره تيموري تعلق دارند و نيز سنگ لوحي بر بالاي درگاه ورودي بنا كه داراي متن زير است:
عرب گفت:«تمت هذه العماره الميمونه الشريفه سلطان الا وليا نظام الحق و الدين تورانشاه عليه الرحمه و الرضوان في شهر ذوالقعده سنه ثمان و خمسين و في ثمانماه»  اين مكان مدفن عارف بزرگي به نام تورانشاه بوده است این بنای تاریخی با شماره 15286 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: بنای تاریخی خانه یزدانی که در داخل شهر سرایان واقع گردیده با شماره 23909 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.واین بنا به سبك درون گرايي و حياط مركزي ساخته شده و مهمترين اجزاي بنا ايوان،شاهنشين،حياط،اتاقهاي پيرامون حياط و مطبخ مي باشد.ايوان كه در ضلع جنوب غربي واقع شده داراي طاق جناغي با پوشش گنبدي مي باشد و از ويژگي هاي مهم ايوان تزئينات رسمي بندي گچي است.این بنا به اوایل دوره قاجاریه تعلق دارد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان بیان داشت:حمام قديمي سرايان در مجموعه تاريخي اين شهرو در ميانه بافت تاريخي آن واقع شده و با شماره 8735 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. اين مجموعه شامل مسجد ،‌كاروانسرا ،‌آب انبار ، حمام و بازار قديمي مي شود . شهر پس از گسترش بسوي شمال ،‌اين مجموعه در جنوب شرقي شهر و در حاشيه ميدان كوثر قرار گرفته است .
عرب اظهارداشت:خوشبختانه كتيبه سردرحمام هنگام نقشه برداري از داخل كشف گرديد . متن اين كتيبه كه به خط نستعليق و برروي سنگك مرمر سفيدي كنده شده به شرح ذيل است :
بسعي دوست محمد بنا شد اين حمام                                   كه باد تا بود اين عرج نيلگون در سير
بروح والد خود ساخت اين مقام لطيف                                    كه يادگار بماند در اين قديمي دير
يقين كه نيت ساعي بخير بود كه يافت                                     حساب سال بنايشخرد ز ساعي خير
                                                                                                           (صفوي)
    مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان بیان کرد: اين حمام در زميني به طول 37 متر در 14 متر و دو بخش مردانه و زنانه ساخته شده است.این بنا کماکان بعنوان حمام مورد استفاده قرار می گیرد ولی در حال حاضر به دلیل انجام عملیات مرمتی تعطیل می باشد
انتهای پیام/
 

نظر شما