تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 22 اسف 1396 - 11:17  |  
کد مطلب: 8720
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت: آب انبارپایین سرایان (کاروانسرا،فاضل خانی) یک مجموعه بسیار دیدنی وزیبا می باشد که گردشگران ومسافرین نوروزی می توانند درایام نوروز از آن دیدن کنند.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: آب انبارپایین سرایان بهمراه كاروانسرا،حمام و بازاريك مجموعه فرهنگي را تشكيل مي دهند و با شماره 8736 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است که مسافرین وگردشگران نوروزی می توانند درایام تعطیلات نوروز ازآن بازدیدداشته باشند.
وی افزود: عناصر معماري بنا شامل سردر ورودي،پلكان،پاشير و مخزن است. سردر ورودي داراي طاق جناغي با تزئينات رسمي بندي است.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرداين بنا مربوط به دوره صفوي است و عمده ترين مصالح مورد استفاده در آن آجر است.مهمترين ويژگي اثر،تزئينات آجري به شيوه خفته و راسته و رسمي بندي گچي زير طاق سر در ورودي است.
عرب گفت: لازم به ذكر است اين آب انبار ميرتوني به سفارش فاضل توني احداث گرديده است و درسنگ لوح بناذكر امام حسين(ع) و لعن يزيد آمده است .متن سنگ لوح به شرح ذيل مي باشد:
اين بو كه ميدهد ز نسيم سروش                                 زمزم شده از آب زلالش مدهوش
تاريخ بناش از خرد جستم دوش                                  بر ياد حسين بن علي آب بنوش
چون گشت پديد بي گفت و شنيد                                 از غيب  رسيد گو لعن يزيد
وی خاطرنشان کرد:مسجدجامع سرایاندرمجاورت این آب انبار بعنوان شاخص ترین و بارزترین اثر تاریخی شهرستان شامل يك ايوان با دو گنبدخانه درطرفين آن مي باشد.
مسئول میراث فرهنگی سرایان ابیان داشت :ايوان داراي طاق جناغي است كه با كمك تويزه و گنبد پوشش يافته است.در طرفين ايوان طاق نماهايي در دو طبقه قرار دارد.در هر يك از طاق هاي پاييني دري تعبيه شده كه به فضاي گنبد خانه راه دارد.
عرب تصریح کرد: ايوان اصلي بنا از نظرمعماري و تزئينات مهمترين بخش محسوب مي شود.تزئينات بكار رفته در ايوان عبارتند از:مقرنس كاري هاي انتهاي ايوان ،رسمي بندي هاي زير گنبد،رنگ آميزي تويزه ها با رنگ اخرايي،اجر كاري به شيوه خفته-راسته در نماي ايوان و تزئينات محراب كه عبارتند از:تزئينات مقرنس كاري،گچ بري با طرح هاي اسليمي و سوره مباركه حمد كه دو بار در حاشيه طاق محراب به خط نستعليق و تلفيق طرح هاي اسليمي اجرا شده است.اين بنا مربوط به دوره صفويه و با شماره 8734 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
انتهای پیام/
 

نظر شما