تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
قلعه قلاع سرایان با چشم اندازی زیبا دردل کوهستان
تاریخ انتشار : 21 اسف 1396 - 08:23  |  
کد مطلب: 8714
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت:یکی از آثارباستانی شهرستان سرایان قلعه قلاع است که با چشم اندازی زیبا دربالای قله ای درشرق سرایان واقع شده وموردتوجه گردشگران قرارگرفته است.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان امروزصبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: قلعه قلاع جزوقلعه های کوهستانی است که ازاواخرنیمه دوم قرن پنجم تااوایل نیمه اول قرن هفتم یعنی دردوره های سلجوقی وخوارزمشاهی توسط فدائیان اسماعیلی استفاده شده است.موقعیت قرارگیری سبک معماری ومصالح استفاده شده وشباهت آن با سایرقلاع منسوب به اسماعیلیان ونیزنوع سفالهای پراکنده درمحل دلالت براین امردارد.
وی افزود:قلاع اسماعیلی پراکنده در منطقه را می توان مجموعه ای دانست که نشان دهنده تأثیر بسیار زیاد حضور این گروه در تاریخ منطقه و حتی تاریخ ایران است. این قلعه نیز می تواند اطلاعات ارزشمندی را از یر تحول تاریخی و فرهنگی منطقه را در یک دوره زمانی حدوداً 170 ساله مشخص کند.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: قلعه دارای بخشهای معماری گوناگونی ازجمله بارو ، برجها وفضاهای داخلی است.نقشه وطراحی معماری بنا با تبیعت ازوضعیت طبیعی محل قرارگیری آن اجرا شده است به گونه ای که با توجه به شیب محل و نیز وضعیت طبیعی درنقاطی ازبارو و استحکامات دفاعی بیشتری استفاده شده است ودربعضی نقاط به دلیل صعب العبوربودن نیاز کمتری به استحکامات بوده است .
عرب گفت:فضای داخلی قلعه شامل قسمتهای مختلفی است که البته درحال حاضربه دلیل تخریب های صورت گرفته وغیرقابل درک بودن نقشه معماری بعضی قسمتها نمی توان نوع کاربردآن بخش ها را به طور دقیق مشخص کرد.مصالح استفاده شده درساخت بنابه ترتیب فراوانی شامل سنگ وآجر است وازملات ساروج وملات آهک استفاده شده است.موقعیت قرارگیری مصالح استفاده شده پراکندگی قطعات سفال درسطح قلعه ونیزسبک معماری وشباهت آن به سایرقلعه های کوهستانی منطقه  نشان دهنده استفاده از آن دردوره سلجوقی توسط فدائیان اسماعیلی است هرچند بسیاری ازبخشهای این قلعه دچار تخریب شده اما از میان حداقل 38مورد قلعه اسماعیلی شناخته شده در سطح استان خراسان جنوبی یکی از قلعه هایی است که کمترین میزان تخریب را داراست .
وی خاطرنشان کرد:فرقه اسماعیلیه که به عنوان یکی از گروه ها ونهضت های مخالف حکومت سلجوقیان وخلفای عباسی مطرح میباشدازسال 484هجری قمری با تصرف قلعه درح درمنطقه توسط داعی حسین قاینی تا سال 654 هجری قمری که زمان حمله هلاکوخان مغول یعنی حدود 170سال حضوری مداوم درمنطقه قهستان داشته اند .لذا با توجه به اینکه این اثرتاریخی یکی از قلعه های منتسب به اسماعیلیان می باشد به لحاظ تاریخی فرهنگی و نیزباستان شناسی اهمیت فراوانی دارد. این بنای تاریخی در سال 86 با شماره 19203 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان بیان داشت:تاکنون با توجه به اولویت بندی های صورت گرفته از حیث بهرهمندی بیشتر مردم میراث فرهنگی اقدام به مرمت آثار تاریخی با توجه به اعتبارات اختصاصی نموده است. ولیکن به دلیل کمبود اعتبارات و صعب العبور بودن این بنای تاریخی امکان راه اندازی کارگاه مرمتی در این بنای تاریخی ارزشمند مقدور نبوده است و این مهم نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه و انجام مطالعات و تهیه طرح مرمت( با توجه به تخریب اکثر قسمت های قلعه) می باشد و مرمت این قلعه تاریخی و تمام آثار ارزشمند تاریخی شهرستان از مهمترین دغدقه های میراث فرهنگی می باشد.
انتهای پیام/
 
 

نظر شما