تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 21 اسف 1396 - 08:19  |  
کد مطلب: 8711
درجلسه شورای اسلامی شهرآیسک با نماینده مجلس شورای اسلامی :مشکل زمینهای اوقافی ودیگر مسائل ومشکلات مردم آیسک مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

به گزارش سرایان بیدار،در جلسه ای با حضور دکتر امیر حسنخانی نماینده مردم شهرستان های سرایان،فردوس، طبس و بشرویه، بخشدار و اعضای شورای شهر مسائل و مشکلات مردم آیسک بررسی شد.
در این جلسه غلامرضا صنعتی رئیس شورای اسلامی شهر آیسک با تقدیر از نماینده مردم برای پیگیری مشکلات و حضور در آیسک، یکی از مسائل مورد توجه مردم را مشکل زمینهای اوقافی ذکرکردوگفت: در این خصوص با کمیسیون اصل ۹۰ مکاتبه کرده ایم و در آن نامه خواسته ایم تا ابهامات بر طرف و حدود اراضی مشخص شودولی تاکنون پاسخی دریافت نشده است.
وی با اشاره به این موضوع که احداث پارک جنگلی در حاشیه کمربندی آیسک 100 میلیون تومان بودجه دارد افزود: این پروژه به دلیل ابهامات وقفی درتملک اراضی با مشکل مواجه و متوقف شده است.
رئیس شورای اسلامی آیسک در ادامه به بحران آب در آیسک اشاره کردوبا توجه به بحرانی بودن دشت خواستارصرفه جویی در مصرف آب شهرستان فردوس و دو شبکه ای شدن آب این شهر شد.
صنعتی با اشاره به توقف پروژه ساخت ساختمان جدید مرکز جامع سلامت آیسک گفت: بر اساس تفاهم نامه بین استانداری و دانشگاه علوم پزشکی مقرر شده بود ساختمان جدید مرکز جامع سلامت احداث شود که با واگذاری زمین از طرف خیر عملیات احداث این پروژه شروع شد و اکنون با پیشرفت 13 درصدی متوقف شده است.
وی با بیان این مطلب که با پیگیری میراث فرهنگی قرار است ازسال آینده کار کاوش درمحوطه باستانی کله کوب آیسک آغاز شود ،ابراز امیدواری کرد با پیگیری نماینده مجلس ، تامین اعتبار این امراستمرار یابد.
رئیس شورای اسلامی شهرآیسک تاکیدکرد: این اثر باستانی نه تنها هویت و شناسنامه ای برای آیسک بلکه نشان دهنده هویت ایران باستان است بنابراین نیازمند توجه خاص مسئولان استانی و کشوری است.
در این جلسه  علی برازنده بخشدار آیسک هم با برشمردن مشکلات کشاورزان و قوانین دست و پا گیر گفت: با قوانین فعلی کشاورز ما نمی تواند یک خانه کارگری در زمین خود احداث کند چرا که برای این کار باید زمین خود را ثبتی کند که ثبتی شدن زمین هم در کمتر از 2.5 هکتار امکان پذیر نیست.
وی از نماینده مجلس خواست تا قوانین با توجه به مناطق مختلف بومی سازی شوند.
بخشدارآیسک همچنین در ادامه با برشمردن مشکلات ناحیه صنعتی آیسک اظهارکرد: چند ماه پیش با دستور دکتر یزدانی معاون وزیر مقررشد ناحیه صنعتی آیسک به منطقه بالادست جاده منتقل شود که این امربه دلیل قوانین اداری امکان پذیر نشد.
برازنده گفت: اگر امکان جابجایی ناحیه صنعتی وجود ندارد زیر ساخت های این ناحیه برای حضور سرمایه گذاران فراهم شود.
وی در ادامه به جاده کم عرض وحادثه خیز آیسک به سه قلعه اشاره کرد وخاطرنشان کرد: روستای بغداده بزرگترین روستای شهرستان و روستاهای دوحصاران، حجت آباد، عمرویی  بخش آیسک ، شهر سه قلعه و روستاهای قاسم آباد ، چاه طالب ، چاه تریخی و چاه غیاث از بخش سه قلعه با بیش از 13 هزار نفر جمعیت در مسیر جاده کم عرض آیسک واقع شده اند.تردد در این محور زیاد است و ضرورت دارد برای به سازی و تعریض آن اقدام شود.
بخشدارآیسک با بیان این که سالن ورزشی بانوان آیسک 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و سال هاست ناتمام مانده است بر تزریق اعتبار برای تکمیل این پروژه نیز تاکید کرد.
برازنده همچنین از دکتر امیرحسنخانی خواست وضعیت دو بانک آیسک را مورد پیگیری قرار دهد ودراین خصوص تصریح کرد: علی رغم پیگیری های فراوان بانک تجارت آیسک تبدیل به باجه شده است و باجه بانک ملی هم به حالت نیمه تعطیل در آمده است.
دراین جلسه امیرحسنخانی نماینده مردم سرایان، فردوس، طبس و بشرویه از پیگیری مشکلات مطرح شده خبر داد وگفت: لازم است مسئولان و اعضای شورای اسلامی شهر آیسک برای پیگیری مسائل و مشکلات در تهران حضور یابند.
وی با اشاره به کلید خوردن طرح تفحص از اوقاف در مجلس شورای اسلامی از مسئولان آیسک خواست تا موضوع وقف را هم طی نامه ای توسط امام جمعه، بخشدار و شورای اسلامی به نماینده ارسال کنند تا وی این مبحث را در تهران پیگیری کند.
نماینده مجلس با اشاره به بحران آب و مشکلات دشت آیسک گفت: دو شبکه ای شدن آب فردوس تا حدی اجرایی و آب فضای سبز از آب شرب جدا شده است و در بقیه موارد هم این مهم اجرایی خواهد شد.
 امیرحسنخانی از مسئولان آیسک در خواست کرد تا مصادیق مصرف آب شرب برای استفاده های غیر شرب از جمله گلخانه ها وکارگاه را ارائه کنند تا وی موضوع را با جدیت پیگیری کرده و جلوی آن را بگیرد.
وی با بیان این که برای تامین آب شرب فردوس (مازاد برداشت) دیگر به دشت آیسک فکر نمی کنیم افزود: دو برنامه بلند مدت و کوتاه مدت برای تامین آب شرب فردوس داریم.
نماینده مجلس انتقال آب را برنامه بلند تامین آب عنوان کرد وبیان داشت: برای تامین آب شرب فردوس قصد تامین آب از دشت دیگری داریم.
امیرحسنخانی با بیان این که باید به دنبال ایجاد ظرفیت های جدید در منطقه باشیمعنوان نمود:یکی از اولویت ها، در بحث حمل ونقل و جاده است که طرح احداث جاده خضری- چرمه را با جدیت دنبال می کنیم .
وی درباره بحث راه هم تصریح کرد: دوبانده شدن محور فردوس به سه راهی روم در بودجه دیده شده است .هر چند کار به کندی پیش می رود اما محور فردوس- آیسک هم دو بانده خواهد شد.
در این جلسه دکتر امیرحسنخانی با اشاره به پرداخت تسهیلات شش درصدی و لزوم ایجاد اشتغال و توسعه در منطقه، بر روشن شدن وضعیت ناحیه صنعتی آیسک تاکید کردو افزود: در صورت فراهم شدن زیر ساخت ها امکان حضور سرمایه گذار در آیسک ممکن خواهد بود.
نماینده مردم با اشاره به اختصاص هزار میلیارد تومان برای طرح های آبخیزداری از مسئولان خواست تا از فرصت به وجود آمده بیشترین استفاده را داشته باشند .
انتهای پیام/
 

نظر شما