تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
کاروانسرای سرایان مکانی زیبا برای بازدیدگردشگران
تاریخ انتشار : 20 اسف 1396 - 08:16  |  
کد مطلب: 8708
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت: یکی ازمکانهای زیبا ودیدنی که درایام تعطیلات نوروزی پذیرای مسافرین وگردشگران خواهدبودکاروانسرای باستانی سرایان است.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: آن سال ها صدای زنگ شتران و حرکت آرام کاروانیان نوید بخش حیات و زندگی بود و از هر طرف که کاروانی وارد شهر می شد سر میدان آب انبار فاضل خانی قدیم و کوثر فعلی در می آورد و بارها و باراندازها پیاده می شد و مردم شهر از از کوچه و محله دور و بر کاروان جمع می شدند تا مایحتاج خود را خریداری نمایند.بارانداز روبروی کاروانسرای شاه عباسی بین ایوان و مخزن بزرگترین آب انبار شهر قرار داشته ( بدلیل فشار استاتیکی ناشی از بارهای مرده که به راهرو وارد می شد و باعث وارد آمدن آسیب گردیده بود توسط میراث فرهنگی جمع آوری گردیده است) و شترداران خود در کاروانسرا اقامت می کردند و چارپایانشان هم به شترخانه(اشترخو) منتقل می شدند.
وی افزود:پا که بر پلکان ورودی کاروانسرا می گذاری و گوش ات را به تاریخ می سپاری صدای زنگ شتران و آواز دلنشین کاروانیان را از لابلای خشت و گل هایش می شنوی.حتی اگر خوب گوش فرا دهی صدای زنگ کاروان از دور قابل شنیدن است و صدای خسته و آرام زنگ شتر نشان از بار سنگینش می کند.شتردارانی که از مناطق مرکزی فلات ایران به طرف قهستان و خراسان حرکت می کردند چه به قصد تجارت با محصولاتی مثل زغال ، هیزم ، خرما و... و یا زیارت بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) و کاروانهایی از ناحیه کاشمر با خشکبار از جمله: کشمش ، انجیر خشک و... همچنین از دیگر شهرها مثل بیرجند و قائن و یزد با دیگر لوازم ضروری آن دوران ها.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد:كاروانسرای سرایان به همراه آب انبار ، مسجد ، حمام و بازار يك مجموعه تاريخي را تشكيل مي دهندکه درایام تعطیلات نوروزی پذیرای مسافرین وگردشگران خواهندبود.
عرب گفت: این بنا به شيوه دو ايواني ساخته شده و فضاهاي معماري آن عبارتند ازسردر ورودي ، هشتي ، صحن ، ايوان ها و حجره هاي متعدد.اين كاروانسرا از بناهاي دوره صفوي است و به رباط شاه عباسي معروف است. واين بنا درسال 82 و با شماره8733 در فهرست آثارملي كشوربه ثبت رسيده است.
وی خاطرنشان کرد:در راستای حفظ ، احیاء و مرمت آثار و ابنیه تاریخی مرمت کاروانسرای سرایان به محض استقرار دفتر نمایندگی با حمایت های سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری از معرض آسیب مصون نگه داشته شده و تا کنون مرمت قسمت های مختلف این بنای ارزشمند شامل ؛ آواربرداری داخلی ،استحکام بخشی قسمت هاس آسیب دیده، سفیدکاری اتاق ها ، آجرفرش اتاق ها ، کف سازی ورودی ، ساخت و نصب درب های چوبی ، اجرای سیستم روشنایی و نورپردازی ، بام سازی و اجرای آجر فرش پشت بام ، کف سازی حیاط و ... به انجام رسیده است. راه اندازی موزه تجمیعی صنایع دستی و مردم شناسی در این مکان که فاز اول و دوم آن افتتاح شده و بزودی در صورت تخصیص اعتبارات مورد نیاز به عنوان موزه تجمیعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت همچنین احیا و کاربری زنده و بهره گیری از این بنا بعنوان ساختمان اداری نمایندگی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان از دیگر اقدامات صورت گرفته در مورد این بنای تاریخی ارزشمند می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان بیان داشت:از دیگرکارونسراهای سرایان که هنوز آثاری ازآن برجا مانده و درمسیر حرکت کاروان ها به سمت سرایان قرار دارد کاروانسرای مورشک یا رباط مورشک است که درمنطقه ای خشک وکویری در حاشیه دق رباط، در فاصله 42 کیلومتری جنوب غرب سه قلعه درمسیر کاروانی یزد ومناطق مرکزی فلات ایران به طرف قهستان و خراسان واقع شده است. این بنا با 577 مترمربع وسعت، با نقشه چهارضلعی کامل دارای سردر ورودی، حیاط، راهرو دور تا دور حیاط و حجره هایی برای سکونت و استراحت کاروانیان است.
عرب تصریح کرد:مصالح استفاده شده در ساخت بنا به ترتیب فراوانی اول سنگ و سپس آجر است. از سنگ حتی در سقفها، طاقها و گنبدها نیز استفاده شده و از آجر در نقاطی که ضرورت داشته استفاده شده است. ویژگی خاص این بنا این است که مصالح مورد استاده در آن بر خلاف سایر کاروانسراهای هم دوره که از آجر است سنگ ومقدار کمتری آجر میباشد واز این نظر نمونه جالب توجهی است.دوره تاریخی این بنا براساس فرم معماری و نیز شهرت آن که میان مردم محل به رباط شاه عباسی شهرت دارد، به دوره صفویه تعلق دارد.
انتهای پیام/
 
 

نظر شما