تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 19 اسف 1396 - 09:31  |  
کد مطلب: 8703
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ازآمادگی این شهرستان واماکن تاریخی وباستانی برای پذیرایی از مسافرین نوروزی خبرداد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی وگردشگری شهرستان سرایان امروزصبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: شهرستان سرایان وسعتي بالغ بر9334كيلومترمربع را دارا مي باشد .این شهرستان دارای سه مرکز شهری سرایان، آیسک، سه قلعه با شهرداریهای فعال است. آب وهوای آن نسبتاً معتدل و دارای زمستانهای سرد و تابستانهای خشک می باشد.وازهم اکنون آمادگی داردتا از مسافرین وگردشگران نوروزی پذیرایی بعمل آورد.
وی افزود:آنچه از بررسي هاي باستان شناسي منطقه بدست آمده حاكي از اين است كه سابقه استقرار جوامع پیش از تاریخ در حوالی شهر آیسک(محوطه تاریخی کله کوب) به هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد می رسد همچنین سابقه تاریخی شهر  سرایان به دوران قبل از اسلام بر مي گردد. سد تاريخي زو از يادگارهاي باقي مانده از اين دوران است. بررسي هاي باستان شناسي منطقه وجود تپه هاي مربوط به دوره سلجوقي را در اين شهرستان تأييد مي كند و با عنایت به وجود قلاع تاریخی از جمله قلعه قلاع سرايان مي توان گفت كه اين منطقه در دوره سلجوقي يعني قرون پنجم و ششم هجري از رونق و اباداني برخوردار بوده است. تپه هاي مربوط به دوره سلجوقي شهرستان تا اين تاريخ در محدوده استان خراسان جنوبي شاخص و منحصر به فرد مي باشند.
 مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: درتاریخ خاطرات عبدالرحمن افغان ذکر شده که: «شهرستان سرایان شهری بوده با جمعیتی بالای سی هزار نفر که دارای چند کارگاه تفنگ سازی و چندین بازار تجاری بوده و ساعت سازی در آن رواج فراوان داشته است. بطوریکه عبدالرحمن افغان یکی از شاهزادگان افغان زمان ناصرالدین شاه می نویسد: وارد شهر  سرایان شدم و در آنجا عمارات عظیم مشاهده نمودم و ناصر خسرو نیز در سفرنامه خود قسمت شرق شهرستان فردوس را مکانی آباد و دارای قنوات و اشجار بیان می کند.»
عرب گفت:درزمينه وجه تسمیه این شهر چند روايت وجود دارد : چون «سرا» در گويش اين منطقه به معني منزل و خانه است ، به علت وجود عمارت و بناهاي زياد در گذشته، سرايان نام گرفته است و طبق کتاب گنج دانش محمد تقی خان لسان الملک سپهر ، سرایان اول سرآبان بوده یا به گویش محلی سرابو یا سراو و کم کم به سرایان مبدل گشته است. و چون دو نهر آب به نام های تیربری و زابری داشته سرآبان ( سر + آی (به معنی آب ) +ان) نام گرفته که البته به گفته تعدادی از مردم اصل موضوع قرار گرفتن در مسیر آب تیربری که دارای دو نهر بوده ، می باشد که در میان وجه تسمیه های ذکر شده این مورد به واقعیت نزدیکتر است.
وی خاطرنشان کرد:مجموعاً در سطح شهرستان  250 اثر تاریخی شناسایی شده که ازاین آثار 45 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده در داخل شهر سرایان تعداد 15 اثر تاریخی وجود دارد که 13 مورد آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و از این تعداد 6 اثر آب انبار های تاریخی (6 آب انبار فقط داخل شهر سرایان، در شهرهای سه قلعه و آیسک و تعدادی از روستاها نیز آب انبارهای تاریخی قرار دارند) هستند که هنوز هم مردم از آنها استفاده می کنند و شاید به همین دلیل باشد که سرایان به شهر آب انبارهای کهن مشهور است البته از حیث وجود مساجد نیز شهرستان سرایان جز شهرهایی است که تعداد زیادی مسجد در خود جای داده و به شهر مساجد نیز شهره است. اکثر آثار تاریخی شامل : بنا ، محوطه ، غار، تپه هاي تاريخي و درختان كهنسال است كه قدمت عمده اين آثار محدوده زماني از دوران قبل از اسلام تا قاجاريه را در بر مي گيرد. مصالح مورد استفاده در معماري منطقه عمدتاً خشت و آجر است.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان بیان داشت:ازاماكن تاريخي برجسته شهرستان مي توان به:کاروانسرای سرایان ، آب انبار کاروانسرا(فاضل خانی)،بازارچه دائمی صنایع دستی میثم،حمام کاروانسرا، آرامگاه تورانشاه، مزار میرزاها،مسجد جامع سرایان، آب انبار های شهر سرایان(6مورد فعال)،خانه یزدانی،مسجد آهنگران، موزه مردم شناسی و صنایع دستی شهرستان ، سد تاریخی زو،آسیاب آبی کاه کوه، آسیاب آبی چرمه ،آب انبار کمال آیسک، آب انبار محمدباقران، محوطه تاریخی کله کوب ، مسجد جامع دوحصاران، آب انبار احمد آقا سه قلعه ، مسجد جامع سه قلعه ، مسجد ارگ قلعه ، مسجد خواجه مینا، خانه حسام الدیوان،بادگیر میر علی آقا و خسروی سه قلعه، آب انبار بی بی حسین خان و خانه کلانتری بسطاق ، خانه عباس رمضانی و خانه هروی سه قلعه و قلعه قلاع سرایان اشاره کرد.
عرب اظهارداشت:وجود 11 کارگاه فعال زنگوله سازی و چلنگری در بازار قدیمی میثم و بافت تاریخی شهر که تنها بازارچه فعال صنایع دستی استان می باشد همچنین وجود کارگاههای فعال در رشته های خراطی در سرایان ، کفش محلی و چرم سازی و حوله بافی ، گلیم بافی ، سرمه دوزی،تولیدات چرمی ، سنگ تراشی ، سرمه دوزی ، محرق ساقه گندم، نمد مالی ، کلاه مالی ، سوخت نگار چوب ، سفالگری ، میناکاری و... از جمله رشته های فعال صنایع دستی شهرستان می باشد که هنوز صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی به آنها اشتغال دارند. از بین مشاغل صنایع دستی هنر زنگوله سازی و کفش محلی(سال 91 ) و خراطی (سال 95) و چادر شب بافی (سال96) در فهرست میراث معنوی کشور بنام سرایان به ثبت رسیده است.
وی تصریح کرد:بازی های بومی و محلی(گوک ها چفتزنوک، بازی یک قل دوقل، بازی گود بقال،... )، مراسمات محلی (سده، چله ، چهارشنبه اول سال و...) و مراسمات مذهبی و عزاداری ها خصوصاً محرم که شامل : حلقه ماتم ، علم گردانی ،نخل برداری و نخل گردانی، تعزیه ، زیارت خوانی و سایر مراسم شامل عقیقه کردن ،نذورات برای باران ، آش مراد و...که اطلاعات کامل مراسمات تهیه شده است و درحال حاضر در شهرستان انجام می پذیرد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان عنوان نمود:ازبین مراسمات یاد شده جشن سده در سال 1391 ، مراسم آبگیری آب انبارها در سال 1395 و مراسم شمع روشن کردن روز برات (میلک دگیر کرده) در سال 1396 به نام شهرستان در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.
مهارت کفش چرمی            72        06/10/91
جشن سده            808      06/10/91
مهارت زنگوله سازی         812      06/10/91
آب گیری آب انبارها           1315    04/11/95
مهارت خراطی سنتی         1318    04/11/95
چادر شب بافی                 21/08/96
میلک دگیر کرده (شمع روشن کردن)              21/08/96
 
عرب ادامه داد:مجموعاً در داخل شهر سرایان 14 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی قرار دارد که به جزء مقبره تورانشاه که متعلق به دوران تیموری است بقیه آثار اکثرا متعلق به دوران صفوی است.مجموعه کاروانسرا ، آب انبار فاضل خانی ، حمام کاروانسرا، بازار میثم که هنوز آوای زنگوله ها و آهنگری سنتی از آن به گوش می رسد، مسجد جامع بعنوان شاخص ترین و بارزترین اثر تاریخی و آب انبار های متعدد که همگی فعال هستند و مزار میرزاها از مهمترین آثار تاریخی شهر سرایان هستند. کاروانسرا بصورت کامل مرمت شده و در حال حاضر بعنوان موزه صنایع دستی و مردم شناسی شهرستان از آن استفاده می گردد و در ایام عید نمایشگاه صنایع دستی در محل کاروانسرا دائر خواهد بود.
انتهای پیام/
 

نظر شما