تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 15 اسف 1396 - 14:21  |  
کد مطلب: 8695
امام جمعه سرایان گفت:متاسفانه نگاه اشرافیگری برخی ازمسئولین تبدیل به فرهنگ شده است و گویی هرکس سهم خود را از انقلاب برمی‌دارد، درحالی‌که نباید این‌طور باشد.

حجت الاسلام احمد نجمی پور در گفت و گو سرایان بیدارعصرامروزگفت: دردین اخلاقی فردی داریم و اخلاقی اجتماعی داریم و در نهج‌البلاغه، تخصص محوری، صداقت، مسئولیت‌پذیری، روحیه انتقادپذیری، پرهیز از افراط و تفریط، قانون پذیری و ساده زیستی از جمله خصوصیات یک مدیر موفق است.
وی با بیان اینکه انتقاد مثل داروی تلخی است که بسیاری از اوقات مسئولین حاضر نیستند کسی از آن‌ها انتقاد کند،‌ افزود: در مورد مسئولیت‌پذیری هم مدیران، معمولاً مدعی هستند درحالی‌که باید نسبت به مردم و ارباب‌رجوع پاسخگو باشند.
امام جمعه سرایان اظهارکرد: به شایسته‌سالاری هم کمتر در جامعه توجه می‌شود، درحالی‌که تأکید زیادی در اسلام راجع به مدیران شده است که بر اساس شایسته‌سالاری انتخاب شوند.
نجمی پورگفت: زندگی حضرت امام خمینی (ره) قبل ازرهبری و بعد از رهبری هیچ تفاوتی نداشت و همچنین خود مقام معظم رهبری می‌توانند الگوی خوبی برای همه باشند.
وی با بیان اینکه متأسفانه برخی مسئولین نگاه اشرافی گری دارند که از سال‌های بعد از رحلت امام(ره) اتفاق افتاده است و درحال تبدیل‌شدن به فرهنگ است، خاطرنشان کرد: گویی هرکس سهم خود را از انقلاب برمی‌دارد، درحالی‌که نباید این‌طور باشد.
امام جمعه سرایان تصریح کرد: در خصوص مسئولین باید به‌عنوان یک اجبار لطیفی باشد که با سخنرانی و رسانه نمی‌شود. حتی گاهی رسانه‌ها هم اشرافی گری را در فیلم‌ها و سریال‌ها تبلیغ می‌کنند که باید یک بازنگری جدی در این امر هم بشود.
نجمی پور یکی ازمشکلات موجود در جامعه را رقابت کاذب تجمل گرایی و اشرافی گری دانست و اظهارداشت: همه نهادها باید در مقابله با این مسئله دست‌به‌کار شوند تا این فرهنگ غلط را به حالت فرهنگ گذشته برگردانند.
وی با اشاره به اینکه به‌تازگی مطرح‌شده که افزایش حقوق برای حقوق‌های پایین‌تر بیشتر می‌شود و حقوق‌های بالاتر کمتر بیان داشت: باید دست به دست هم بدهیم تا کم کم مشکلات حل شود و در اولین اقدام باید این موضوع به‌صورت قانون بشود و بعد نهاد قوه مجریه باید در این راه پیش‌قدم بشود.
امام جمعه سرایان با انتقاد ازسطح زندگی مدیران ادامه داد: حتی قالب فرزندان مدیران درکشورهای خارجی تحصیل می‌کنند و زندگی آن‌چنانی دارند و بعید است با این شرایط برگردند و به نظام و انقلاب خدمتی کنند.
نجمی پورعنوان نمود: اگر زندگی برخی از وزرا و حتی مدیران میانی کشور را بررسی کنیم، غالباً تفاوت زیادی با سطح زندگی مردم دارد و با حقوق معمولی کسی به اینجاها نمی‌رسد و قطعاً باید رانتی، پورسانتی یا حقوق نجومی در بین باشد.
وی گفت: ما نمی‌گوییم زندگی یک مدیر میانی در سطح عوام جامعه باشد، اما متأسفانه حتی در سطح متوسط جامعه هم نیستند و خیلی فاصله دارند.
امام جمعه سرایان با بیان اینکه این موضوع روحیه ناامیدی و بی‌تفاوتی در سطح جامعه ایجاد می‌کند افزود: مردم احساس می‌کنند که خیلی فاصله بین مردم و مسئولین افتاده است و همین‌ها مشکل ایجاد می‌کند و تبدیل به اعتراض می‌شود که باز در این بین عده‌ای سوءاستفاده می‌کنند و اغتشاش ایجاد می‌شود.
نجمی پور با بیان اینکه اوایل انقلاب این‌گونه نبود و مدیر در سطح جامعه زندگی می‌کرد و با مردم گرم می‌گرفت و ارتباط داشت، اظهارکرد: امروزه متأسفانه تقریباً روحیه اشرافی گری نهادینه شده است و این روش حضرت امام(ره) که ساده زیستی بود، نیست و حضرت آقا هم که در رأس هرم نظام اسلامی هستند خیلی معمولی زندگی می‌کنند.
 
 وی درخصوص الگوی ساده زیستی برای مردم و مسئولین در جامعه، گفت: در سطح کشور امام(ره) و رهبر معظم انقلاب الگوهای خوبی برای ساده زیستی مسئولان هستند و در استان خراسان جنوبی نیز آیت الله عبادی مصداق ساده زیستی هستند، حقیقتاً اخلاق و رفتار زندگی شخصی‌شان نمونه و الگویی برای همه مدیران استان می‌توانند باشند چون به آنچه که دارند قانع هستند.
امام جمعه سرایان تبیین کرد: قاعده این است که هرکسی به آنچه که دارد قانع باشد، چراکه مشکل ما این است که قانع نیستیم و برای همین است که در مادیات رقابت ایجاد می‌شود.
نجمی پور درخصوص اهمیت ساده زیستی ائمه جمعه، گفت: ائمه جمعه چون با مردم ارتباط دارند و رفتار و کردار و حتی ماشین و خانه و خرید ما زیر نگاه مردم است چون قالب ائمه جمعه حقوق ناچیزی می گیرند طبیعتاً زندگی مثل مردم دارند.
وی با بیان اینکه قالب ائمه جمعه سطح زندگی رو به پایینی دارند بیان داشت: مردم تکیه‌گاهشان ائمه جمعه و روحانیت است حتی زندگی فردی روحانیت خیلی مهم است، مثلاً اگر همسر یکی از امامان جمعه لباس و طلای آنچنانی و گران قیمت داشته باشد، مردم ربط می‌دهند و مقایسه می‌کنند و بعد می‌گویند خودشان که عامل نیستند و در خطبه‌ها این حرف‌ها را می‌زنند.
امام جمعه سرایان خاطرنشان کرد: امام جمعه باید به آن چیزی که در خطبه‌ها می‌گوید عامل باشد، نه خودش بلکه خانواده‌اش هم باید همین‌گونه باشند، چون این رفتار است که باعث محبوبیت می‌شود و مردم باید از عمل و رفتار و کردار ما درس بگیرند و اگر فاصله داشته باشیم حداقلش این است که مردم در نماز جمعه شرکت نمی‌کنند.
انتهای پیام/
 

نظر شما