تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
سفر متفاوت ، نوروز متفاوت در شهرستان سرایان
تاریخ انتشار : 9 اسف 1396 - 13:19  |  
کد مطلب: 8667
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت:درراستای ارائه خدمات بهتربه مسافرین نوروزی امسال برنامه متنوعتری ازسالهای گذشته برای استقبال ازمسافرین درنظرگرفته شده است.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان عصرامروزدرگفت وگوبا سرایان بیدارگفت:شهرستان سرایان در شمال غربی استان خراسان جنوبی و در فاصله 165 کیلومتری بیرجند قرار گرفته و دارای آثار متعدد تاریخی و جاذبه های متنوع گردشگری و صنایع دستی و مردمانی خونگرم و مهمان نواز با آداب و رسوم خاص ، یکی از شهرستان های بسیار زیبای استان خراسان جنوبی می باشد.
وی افزود:شهرستان  سرایان همه ساله مانند تمامی شهرهای استان پذیرای صدها مسافر بوده ، و هم اکنون با گذشت یکسال دیگر شاهد پیشرفت خوبی در زمینه گردشگری  می باشد.این شهرستان با مردمانی خون گرم و مهمان نواز و با وجود سبقه تاریخی و فرهنگی بالا و آثار تاریخی شاخص و منحصر به فرد و جاذبه ها و مناطق بکر گردشگری همچون دیگر شهرهای استان آماده پذیرایی از مهمانان و مسافران نوروزی می باشد.
 مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان اظهارکرد: در راستای ارائه خدمات مناسبتر و بهتر به مسافران و میهمانان نوروزی شهرستان ستاد اجرائی خدمات سفر شهرستان تشکیل شده و برنامه های متنوعی برای عید نوروز و استتقبال از بهار در شهرستان تدارک دیده شده است.
عرب گفت : شهرستان سرایان به لحاظ جذابیت ها و قابلیت های گردشگری از شاخص ترین شهرستان های استان می باشد روستای هدف گردشگری کریمو، منطقه گردشگری مصعبی و کریمو ، وجو اماکن متبرکه و امامزادگان در روستاهای کریمو ، مصعبی ، قاسم آباد ، چرمه و دوست آباد ، دشت لاله های بسطاق ، غار زیبای بتون ، کویر و رصدگاه نجوم سه قلعه ، باغستان چرمه ، سد زو و کال زو ، آسیاب آبی کاه کوه و ارتفاعات شمال سرایان در مسیر قنات زابر، روستای ییلاقی خاور ، دره آمین و بوسی ، دره و آبشارهای سبزرود (دره کلگی ) ، دره و آبشارهای دوتکی  و آثار و جاذبه های متعدد دیگر از جمله جاذبه ها و پتانسیل های گردشگری شهرستان می باشد.
وی خاطرنشان کرد : شهرستان  سرایان در حوزه گردشگری و جذب گردشگر دارای قابلیت بسیار بالایی است و به لحاظ فرهنگی بسیار غنی و بکر می باشد که از این ظرفیت ها آنچنان که باید استفاده نشده ولی در زمینه گردشگری در مسیر توسعه و رونق قرار گرفته که ان شاءالله با کمک همه مردم و مسئولین شاهد رونق روز افزون صنعت گردشگری و استفاده از ظرفیت های شهرستان در این زمینه خواهیم بود. 
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان بیان داشت : صنعت گردشگری به عنوان متنوع ترین و بزرگترین صنایع در جهان امروز ، مهمترین منبع درآمد و ایجاد فرصت های شغلی است این صنعت که به عنوان موتور توسعه از آن نام برده می شود، با ایجاد بالاترین میزان ارزش افزوده به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند سایر فعالیتهای اقتصادی و فرهنگی را تحت تأثیر قراردهد. در تقسیم بندی جهانی پس از نفت و خودروسازی، صنعت گردشگری در رده سوم قرار می گیرد.
عرب تصریح کرد: خوشبختانه امکانات اقامتی ، رفاهی و تفریحی تا حدودی در شهرستان ایجاد شده و دیگر مثل سال های نه چندان دور نگرانی از بابت نبود امکانات در شهرستان وجود ندارد و در اکثر مناطق دارای پتانسیل و ظرفیت سرمایه گذاران ورود کرده اند و امکانات رفاهی و اقامتی تقریبا فراهم شده است.اقامتگاههای بوم گردی زرین چاه و نمکزار در کویر سه قلعه که از زیباترین کویر های استان و شرق کشور می باشد ، اقامتگاه بوم گردی عمارت میرزا در روستای نوده ، اقامتگاه بوم گردی روستای مصعبی ، دو اقامتگاه بوم گردی در روستای کریمو ، امکانات اقامتی و مراکز پذیرایی در شهر سرایان از جمله امکانات فراهم شده می باشد. عرب همچنین افزود : اقامتگاههای بوم گردی راویج و چاه قربان در کویر سه قلعه ، سفره خانه و اقامتگاه بوم گردی حسام در شهر سه قلعه ، اقامتگاه بوم گردی در روستای چرمه ، یک واحد بوم گردی در روستای کریمو ، ایجاد امکانات اقامتی و رفاهی در غار بتون ، ایجاد امکانات اقامتی و رفاهی در دره سبزرود ، اقامتگاه بوم گردی در شهر آیسک ، راه اندازی مجتمع خدماتی رفاهی با امکانات اقامتی و پذیرایی در شهر سرایان ، اقامتگاه بوم گردی در شهر سرایان و ... از جمله پروژه ها در دست اجرا می باشد که بزودی شاهد به بهره برداری رسیدن آنها خواهیم بود.
 وی همچنین عنوان نمود : درسال 92 تنها یک واحد گردشگری و دارای مجوز در شهرستان وجود داشت و در حال حاضر برای 5 واحد پروانه صادر گردیده و برای سه واحد بوم گردی دیگر بزودی پروانه بهره برداری صادر خواهد گردید.
مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گفت : برپایی نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی شهرستان در ورودی شهر سرایان ، برگزاری جشنواره غذاهای سنتی و محلی شهرستان ، برگزاری مراسم نوروزگاه در سطح شهرستان ، برپایی نمایشگاه صنایع دستی در شهرهای آیسک ، سه قلعه و روستاهای دوست آباد ، بسطاق و مصعبی  ، برگزاری جشنواره بازی های بومی و محلی و ... از مهمترین برنامه های ستاد سفر در ایام عید نوروز می باشد که امیدواریم لحظات خوب و خوشی را برای میهمانان و مردم شهرستان رقم بزند.
عرب ادامه داد : شهرستان سرایان بدون اغراق از نقاط بسیار زیبا و دیدنی استان می باشد و میهمانان شهرستان قطعا با سفر به این شهرستان نوروز متفاوت و سفر متفاوتی را تجربه خواهند کرد.
انتهای پیام/
 

نظر شما