تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
شروع مرمت آب انبار حاج عبدالرسول سرایان
تاریخ انتشار : 25 بهم 1396 - 11:56  |  
کد مطلب: 8626
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان ازبازسازی ومرمت آب انبارحاج عبدالرسول سرایان با همکاری شهرداری خبرداد.

محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگوبا سرایان بیدار گفت:آب انبارها بناهایی هستند که در ساختار شهرها وروستاها از ارزش واهمیت زیادی برخوردار میباشند.درروستاها وشهرهای مناطق خشک وبیابانی جزو مهمترین بناهای عام المنفعه ای هستند که به دلیل شرایط اقلیمی مورد توجه زیادی میباشند.این بنا نیز جزو آب انبارهایی است که ازسلامت زیادی برخوردار بوده وهنوز امکان استفاده از آن وجود دارد.
وی ازمرمت شروع عملیات مرمت آب انبار حاج عبدالرسول سرایان با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر سرایان خبرداد وافزود: سرایان شهر آب انبارهای کهن تاریخی است که استفاده مناسب ازآب از سنت های دیرینه این منطقه بوده و مراسم آب گیری آب انبارها درسرایان که با شماره 1315در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده  ازجذابیت خاصی برخوردار است و نمونه بارز مشارکت عمومی در انجام کارهای عام المنفعه می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:ضمن تقدیر و تشکر از حقدادی شهردار سرایان اظهارکرد : مرمت آب انبار حاج عبدالرسول که درمحدوده تاریخی شهر قرارگرفته با همکاری شهرداری آغاز شده و دراین مرحله ، محوطه سازی اطراف بنا و فاصله بین سردرورودی و مخزن شامل سنگ فرش ، آجر فرش و فضای سبز و ساخت سکو استراحت ، انجام خواهد شد ، همچنین درسال 92 مرمت مخزن بنا انجام شده است.
به گفته عرب : این بنا در وضعيت موجود شامل پلكان ارتباطي از سردر به پاشير، پاشير، مخزن و پوشش مخزن است. بنا داراي سردر ورودي بوده كه تخريب شده واثري از آن باقي نمانده است. بنا فاقد هرگونه مدرك مكتوب يا مستندات تاريخي است كه بتوان تاريخ دقيق ساخت آنرا استخراج كرد اما با در نظر گرفتن مواردي مانند شباهت زياد بنا از نظر طرح و نقشه و مصالح مورد استفاده با ساير نمونه هاي موجود در سرايان ميتوان گفت كه اين بنا به دوره صفويه تعلق دارد.
وی خاطرنشان کرد: بنای تاریخی آب انبارحاج عبدالرسول هنوز فعال می باشد و بعنوان آب انبار مورد استفاده قرار می گیرد و با شماره 28726 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/
 

نظر شما