تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 10 بهم 1396 - 13:12  |  
کد مطلب: 8574
امام جمعه موقت سرایان گفت:سخن گفتن از فاطمه فراترازاندیشه بشری است وبایدشناخت اورا درکلمات خداورسولش یافت.

حجت الاسلام حسین یوسف پورامام جمعه موقت سرایان امروز صبح درگفت وگو با سرایان بیدار گفت:سخن گفتن از شخصیتى که داراى عظمتى ویژه و پرورشى نمونه و حضورى همه جانبه در تمام جهات انسانیت است، عشق و عجز را به همراه خود‌می‌آورد. زنان مطرح در قرآن، هریک شاخص‌هاى ویژه‌اى داشته‌اند و فاطمه، خود به تنهایى همه آن شاخص‌ها را با خود به همراه دارد.
وی افزود:فاطمه، بانویى است چون مریم، پاک و مطهر ـ داراى ارتقاى روحى و معنوی؛ چون بلقیس، با علم و درایت؛ چون زنان معاصر با حضرت موسی، حاضر در تمام لحظات حساس و سرنوشت‌ساز؛ چون هاجر، صبور و با استقامت.
امام جمعه موقت سرایان اظهارکرد:فاطمه، نه تنها، تمامى اینها را در خود، جمع داشت، بلکه خود، حقیقت حُسن و تجسم عینى آن بود و از این بالاتر، او بهترین اهل زمین بود. و از این نیز فراتر، او محور هستى و انگیزه خلقت عالم، اعم از آسمان و زمین و جن بود.
یوسف پور گفت:سخن گفتن از فاطمه، فراتر از اندیشه بشرى است، لذا باید شناخت او را در کلمات خدا و رسولش یافت. اگر معانى در قالب آن الفاظ بیان می‌شود، به منزله تنزیل حقیقت بلند پایه اوست.
وی خاطرنشان کرد:سوره کوثردرشان فاطمه زهرا(س) نازل شده است ودرشأن نزول سوره کوثرگفته شده است: زمانى که رسول‌(ص) دو تن از فرزندان خود به نام‌هاى عبد‌اللّه و قاسم را از دست داد و دشمنان آن حضرت، براى تضعیف او، زبان طعن و شماتت، گشودند، عاص بن وائل او را «ابتر» خواند،2 که در لغت عرب به «مقطوعالنسل» اطلاق می‌شود.کوثر از ریشه کثرت است و برچیزى اطلاق می‌شود که شأنیت کثرت در او باشد و مراد از کوثر خیر فراوان است.البته آن خیر کثیرى که پیامبر در نتیجه اعطاى خداوند؛ مالک آن شده است،
امام جمعه موقت سرایان عنوان نمود:براى کلمه (کوثر) در این سوره، معانى متعدد مطرح شده است، علامه طباطبایى در المیزان با توجه به معناى آخرین آیه که دشمن آن حضرت را، ابتر معرفى کرده، مناسب‌ترین معنا را «کثرت» ذریه پیامبر اکرم (ص) ذکر می‌کند. اگرخیرکثیرهم مراد باشد، یقیناً یکى ازمصادیق آن، فراوانى نسل آن حضرت است.
یوسف پور اظهارداشت:امام فخررازى در ذیل آیه می‌نویسد:
کوثر هشت معنا دارد که تمام آن معانى درباره حضرت صدیقه طاهره، فاطمه زهرا‌(س) است. آنگاه خودش می‌گوید: چگونه، فاطمه کوثر نباشد که چون علی‌بن‌الحسین و محمد‌بن‌على باقرالعلوم و صادق المصدق، میوه و ثمره دارد.آرى فاطمه، چگونه خیر کثیر نباشد که از این نهر کوثر، صدها و بلکه هزاران جوى زلال و روشن، منشعب است.
انتهای پیام/

نظر شما