تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 1 بهم 1396 - 08:13  |  
کد مطلب: 8541
امام جمعه سرایان گفت:رسالت مهم حضرت زینب(س)درنگهداری وتبلیغ ازنهضت حسینی برهیچکس پوشیده نیست وباهمه سختیها دین خودرا به مکتب ورهبرش ادانمود.

امام جمعه سرایان امروزصبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت:ولادت حضرت زينب‏ كبرى (س): 5 جمادى الاولى روز ولادت باسعادت بانوى قهرمان كربلا، پرچم‌دار نهضت پس از شهادت حسين (ع)، حضرت زينب كبرى (س) است. اين روز را روز پرستار مى‌نامند و علت نام‌گذارى اين روز به نام «روز پرستار» اين است كه حضرت زينب پرستارى امام زمانش حضرت زين‌العابدين (ع) و ديگر بيماران و مصيبت‌زدگان اهل بيت را برعهده داشت.
 وی افزود:حضرت زینب(س) رسالت مهم نگهدارى وتبليغ ازنهضت حسينى را به‌خوبى انجام داد و با تحمل همه سختى‌ها و ناملايمات، تا آخرين رمق، دين خود را به مكتب و رهبرش ادا كرد.
امام جمعه سرایان اظهارکرد:نكته‌اى كه لازم است به آن اشاره كنيم اين است كه: پرستارى از بيمار يكى از كوچك‌ترين مسؤوليت‌هاى زينب (س) بود و هرچند پرستارى وظيفه سنگين و ارزشمندى است و پرستار متعهد بايد با صبر و حوصله، تحمل هر نوع ناملايمات براى انجام خدمتش بنمايد و چنين كارى از عهده هر كس برنمى‌آيد ولى با اين حال مقام زينب، آن‌قدر والا و عظيم است كه او را پرستار نهضت و انقلاب حسينى بايد بناميم، زيرا اين پرستارى به مراتب مهم‌تر و سرنوشت‌سازتر از پرستارى بود. در اينجا نتيجه‌اى كه مى‌خواهيم از اين مطالب بگيريم اين است كه علت نامگذارى روز ميلاد با سعادت حضرت زينب (س) به روز پرستار به‌خاطر دو وجه است:
 ۱-  تجليل از مقام شامخ و شخصيت والاى حضرت زينب (س) است كه باعث الگوسازى در جامعه مى‌شود.
 ۲ - تقويت روحيه زينب‌گونه در ميان پرستاران و تقدير و تشكر از زحمات و نقش پرارزش پرستار در جامعه
نجمی پورگفت: پيراهنى سفيد، ابزار پزشكى، دانستن نام داروها و بيمارى‌ها و حاضر شدن در شيفت‌هاى پرستارى، تنها نشانه‌هاى پرستاران نيست. پرستار كسى است كه چشم از خود فرو بسته، از خود و تمايلات خود گذشته، خواب راحت را ترك گفته، خستگى را بر آسودگى ترجيح داده، نگاه از خويش برگرفته و برعزيزى كه دررنج بيمارى گرفتار آمده است نگران گشته است.       
وی خاطرنشان کرد:پرستاران رنج بيمار را در خود حس مى‌كند و اين رنجورى را بين بيمار و خود تقسيم مى‌كند تا ازرنج بيمار بكاهد. پرستارى آن است كه از خودخواهى تهى شوى و به عشق رضايت حق، خود را سرشار از نوع دوستى و احسان سازى و اين مى‌تواند من و تو را هم به شوق اندازد. حس احسان و نوع‌دوستى فقط در شغل پرستارى خلاصه نيست. بانويى كه به يارى همسر جانبازش كمر بندد، مادرى كه سال‌ها بار پرستارى از فرزند معلولش رابردوش مى‌كشد، نيكوكارى كه به يارى معلولان و سالمندان رنجور شتافته، همه نام پرافتخار پرستارى برسينه دارند وبشارت پاداشى گران در آينده‌اى نه چندان دورخواهندداشت.
امام جمعه سرایان تصریح کرد: عبرت‌آموزى و تلاش در برآوردنِ نياز مريض: يكى از وظايف پرستاران، برآوردن نيازهاى فورى بيمار است. اين موضوع در اسلام بسيار سفارش شده و پيشوايانِ معصومِ ما بر آن تأكيد فراوان كرده‌اند. رسول مكرّم اسلام (ص) برآوردن حاجت بيمار را موجب آمرزش گناهان دانسته، مى‌فرمايند: «كسى‌كه در رفع حاجت مريض تلاش كند گناهان او فرو مى‌ريزد؛ خواه حاجت او را برآورد و خواه از عهده آن برنيايد».
نجمی پوربیان داشت:در كتاب مستدرك‌الوسائل بابى تحت عنوان «استحباب تلاش در برآوردن حاجت بيمار» تدوين كرده است و در آن‌جا گفته مى‌شود: «اين تلاش نسبت به بيمارى كه از خويشان است، استحباب بيشترى دارد». بيمارى آينه‌اى است كه چهره ديگر زندگى را نشان مى‌دهد. پرستار مى‌تواند ابعاد اين زندگى را شفاف‌تر از ديگران نظاره كند او بايد از حال و روز پريشان بيمار عبرت آموزد و ازديدن دردورنج اودرس گيرد، حضرت على (ع) مى‌فرمايد: «چه بسيار كسان كه با دست خود از آنان پرستارى مى‌كردى، براى آنان شفا مى‌طلبيدى و از پزشكان برايشان دارو مى‌گرفتى، ولى دواهاى تو به حالشان نفعى نبخشيد».
انتهای پیام/

نظر شما