تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 1 بهم 1396 - 08:10  |  
کد مطلب: 8539
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان از مرمت آب انبار"بی‌بی حسین‌خان" با مشارکت شورای اسلامی و دهیاری روستای بسطاق خبر داد.

محمد عرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان صبح امروزدرگفت وگو با سرایان بیدار گفت: پیگیری ‌های مداوم اعضای شورادرمرمت آب انباربی بی حسین خان روستای بسطاق ستودنی است و اهمیت و ارزشی که برای مواریث کهن قائل شدند بسیارجای تقدیردارد که این تلاش و پیگیری علیرغم محدودیت‌های اعتباری که واقعا کار مرمت بناهای تاریخی درشهرستان را با مشکل روبه‌رو کرده باعث وزمینه سازهمکاری و مشارکت مردم برای مرمت این بنای تاریخی شد.
وی افزود: محوطه‌سازی اطراف بنا و مرمت سر در جزء عملیات مرمتی پیش بینی شده است که طرح محوطه سازی تهیه شده و آجرفرش، سنگ فرش، ساخت سکو و پاشیر، استحکام بخشی پی و دیوارها انجام می‌شود.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: این بنا در مرکزروستای بسطاق واقع شده و اجزای معماری بنا شامل سردر ورودی، پلکان، پاشیر، مخزن و پوشش مخزن است و عمده‌ترین تزئین بنا شامل آجرچینی در نمای سر در ورودی در قسمت پیشانی ایوان ورودی و سطح داخلی فضای ورودی به صورت طرحهای خفته راسته محدود می‌شود.
عرب گفت: آب انبارها بناهایی هستند که در ساختار شهرها و روستاها از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار است و در روستاها و شهرهای مناطق خشک و بیابانی جزو مهمترین بناهای عام‌المنفعه‌ای هستند که به دلیل شرایط اقلیمی مورد توجه زیادی است.
وی خاطرنشان کرد: این بنا نیز جزو آب انبارهایی است که ازسلامت زیادی برخوردار بوده وهنوز امکان استفاده از آن وجود دارد.
مسئول میراث فرهنگی سرایان بیان نمود: این بنا به دوره قاجار تعلق دارد و با شماره 16466 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/
 

نظر شما