تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان:
کمبوداعتبارموجب توقف انجام عملیات درکله کوب آیسک
تاریخ انتشار : 21 دى 1396 - 14:17  |  
کد مطلب: 8504
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان گفت:کاوش درکله کوب آیسک بجهت نبوداعتبارلازم انجام عملیات را با مشکل مواجه ساخته است.

محمدعرب مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان امروز صبح درگفت وگو با سرایان بیدار گفت: کله کوب آیسک سرایان یکی از کهن ترین محوطه های باستانی خراسان جنوبی به شمار می روداما کمبوداعتبارلازم کارکاوش در این منطقه را با مشکل روبرو ساخته ومتوقف شده است.
وی افزود:: بحث تملک این محوطه با هزینه ای بالغ بر 500 میلیون ریال انجام ودوفصل گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم و یک فصل لایه نگاری در این محوطه انجام گرفته است.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: به دنبال انجام عملیات لایه نگاری، این محوطه به عنوان کهن ترین محوطه تاریخی خراسان جنوبی مشخص شد که پیشینه آن به عصر نوسنگی تا عصر آهن مربوط می شود.
عرب گفت: با توجه به این که امسال در کمیته برنامه ریزی شهرستان برای این محوطه اعتبار گذاشته شده است، با اختصاص اعتبارشاهد ادامه کار کاوش درماه های پایانی سال باشیم. و کارکاوش دراین محوطه با توجه به اهمیت آن باید توسط اکیپی از باستان شناسان متخصص و مطرح انجام شود.
وی ازاعطای تسهیلات به 4طرح پشتیبان در حوزه صنایع دستی آیسک  خبر دادوخاطرنشان کرد:: پرداخت تسهیلات در قالب پشتیبان موجب اشتغال زایی بیشتر افراد با تجربه کاری در حوزه صنایع دستی می‌شود. متقاضیان و سرمایه گذاران می توانند با راه اندازی کارگاه های تولیدی صنایع دستی در رشته های مختلف بومی و غیر بومی دارای توجیه اقتصادی از تسهیلات این بخش بهره مند شوند.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان بیان داشت:: چنان چه خانه ای با ارزش تاریخی و قدیمی وجود  و شرایط ثبت در فهرست میراث فرهنگی را داشته باشد 50 درصد هزینه مرمت آن توسط میراث فرهنگی پرداخت می شود ومالکین این بناها می توانند برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی از تسهیلات این حوزه نیز بهره مند شوند.  همچنین سرمایه گذاران می توانند با مرمت خانه های قدیمی یا ساخت منزل به شیوه سنتی در محدوده شهر آیسک از تسهیلات در نظر گرفته شده استفاده کنند.
عرب تصریح کرد:: مالکین خانه باغ های اطراف شهر آیسک در صورت دریافت استعلام های مربوطه و  مجوز تغییر کاربری می توانند آن ها را تبدیل به اقامتگاه های بوم گردی و مراکز پذیرایی سنتی کنند چرا که  یکی از ظرفیت های بوم گردی در بخش آیسک همین خانه باغ ها هستند.
انتهای پیام/

نظر شما