تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان:
منابع آب وخاک با حفظ بقایایی گیاهی پایدارمی ماند.
تاریخ انتشار : 16 آذر 1396 - 14:04  |  
کد مطلب: 8327
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان گفت:حفظ بقایای گیاهی یکی ازراهکارهای اصلی درحفظ منابع آب و خاک ودستیابی به تولید پایدارمی باشد .

موسی سلیمانی مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: خاک را به عنوان بستر حیات باید حفظ نمود و درراستای استفاده صحیح و اصولی ازآن گام برداشت .
وی افزود: مهمترین و ارزان ترین راه برای کشاورزی حفاظتی استفاده و مدیریت بقایای گیاهی می باشد .
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان اظهارکرد: بقایای گیاهی شامل کاه ، کلش ، برگ ، ساقه و ریشه و در کل تمام بخش های گیاه می باشد که در تغذیه دام ، بازگشت به خاک و تولید مواد آلی دارای اهمیت فراوانی می باشد و مهترین موضوعی که مورد تاکید می باشد بازگشت بقایای گیاهی به خاک می باشد که بستری برای تولید بهتر می باشد .
سلیمانی درخصوص نقش بقایای گیاهی در حاصلخیزی خاک گفت : حفظ 30 درصد بقایای گیاهی در سطح خاک بدلیل دارا بودن ترکیبات مغذی و مطلوب می تواند وضعیت خاک را از نظر شیمیایی ، فیزیکی و بیولوژیکی بهبود بخشد .
وی در خصوص کاهش مواد آلی خاک خاطرنشان کرد: با كاهش مواد آلی خاك، چسبندگی بين ذرات خاك بيشتر و در هنگام شخم زدن كلوخه‌های بزرگی تشكيل و موجب افزايش هزينه خاك ورزی می‌شود.
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان بیان نمود:فشردگی بيش ازحد خاك باعث می‌شود تا نفوذپذيری مناسبی نداشته باشد و آب بارش باران به صورت رواناب جاری و خاك توان برای مهار انرژی حاصل ازبرخورد قطرات باران با سطح آن را نداشته باشد و سبب شستشووفرسايش خاك می‌شود.
سلیمانی تصریح کرد: ازجمله مزایای بازگشت بقایای گیاهی به زمین بهبود ساختمان خاک ، افزایش مواد آلی ، افزایش مقاومت خاک در برابر فرسایش ، تهویه بهتر خاک و حفظ رطوبت و دستیابی به عملکرد بالاتر می باشد .
وی در پایان گفت : بهره برداران کشاورزی باید با سیستم های جدید خاکورزی حفاظتی به منظور جلوگیری از اسیدی شدن و افزایش املاح و آلودگی شیمیایی خاک آشنا شوند . برای یک کشاورز صرفه اقتصادی حرف آخر را می‌زند و در شرایط موجود تامین مواد آلی به غیر از بقایای گیاهی و کودهای سبز قابل دسترس برای مصرف‌کننده گران تمام می‌شود، بنابراین منطقی‌ترین روش اصلاح خاک‌ها و تأمین موادآلی آنها حفظ بقایای گیاهی در زمین است .
انتهای پیام/

نظر شما