تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 14 آذر 1396 - 14:09  |  
کد مطلب: 8321
امام جمعه سرایان گفت: درجهان کنونی که دشمنان اسلام تمام تلاش خودرا برای مقابله بادین مبین اسلام بکارگرفته اند جهان اسلام میدان زورآزمایی ابرقدرتهاست.

حجت الاسلام نجمی پور امام جمعه سرایان صبح امروز درگفت وگو با سرایان بیدارگفت: پیروزی انقلاب اسلامی که در سایه وحدت افراد ملت و اقشار و طوایف آن در اسلام به تحقق پیوست، موجبات وحدت ملت‌های مسلمان را فراهم کرد، و این وحدت به‌صورت حرکت و نهضت اسلامی علیه طاغوت و سلطه‌های اشغالگران و استعمار منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد.
وی افزود: منظور از وحدت شیعه و سنی کنار گذاشتن مسائل اختلافی و تکیه بر مشترکات و مبنا قرار دادن آن‌ها در تعامل با یکدیگر و همچنین مسائل مربوط به جهان اسلام و صحنه بین‌المللی است؛ به‌گونه‌ای که مسلمانان فارغ از اختلافات و با پرهیز از تفرقه در مسائل جهان اسلام هم سو و هم‌جهت حرکت کنند به تعبیر دیگر اختلافات مانع از اخوت اسلامی و وحدت صفوف مسلمین در برابر دشمنان نیست.
امام جمعه سرایان با اشاره به بحث اتحاد شیعه و سنی، اظهارکرد: معنای اتحاد شیعه و سنی دست برداشتن و کوتاه آمدن از اصول و اعتقادات خویش نیست، بلکه در عین وجود اختلافات زمینه تعامل و جهت‌گیری یکسان در مسائل کلی و بین‌المللی در میان آن‌ها وجود دارد.
نجمی پور گفت: در شرایطی که دشمنان اسلام تمام تلاش خویش را برای مبارزه و مقابله با اسلام به کار بسته و آشکارا اعلام می‌کنند جهان اسلام در قرن 21 یکی از مهم‌ترین میدان‌های زورآزمایی سیاست خارجی آمریکاست و تقابل اصلی آینده جوامع بشری، برخورد فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی است مثل شیعه انگلیسی و سنی تکفیری، یا تقابل اسلام آمریکایی با اسلام نبوی، تأکید بر مسائل اختلافی و تفرقه میان صفوف مسلمانان منطقی نیست.
وی خاطرنشان ساخت: آنچه مسلم است آن است که در زمانی که مسلمانان می‌توانند با توجه به جمعیت بیش از یک میلیارد نفری و منابع و امکاناتی که در اختیار دارند به‌عنوان یک قدرت تأثیرگذار در صحنه بین‌المللی مطرح باشند، پرداختن به اختلافات و مسائل تفرقه‌انگیز نتیجه‌ای جز به هدر رفتن سرمایه‌ها و اختلافات، نخواهد داشت.
امام جمعه سرایان تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص)، وحدت امت اسلامی را، از راهبردهاى بنیادین اقتدار امت اسلامی در تمام زمان‌ها و مکان‌ها دانسته است و اساس گسترش اسلام نیز، به دلیل وحدت میان مسلمین و مبارزه شدید با هرگونه اختلاف و درگیرى بود؛ یعنى دعوت به وحدت یکى از عوامل جلب مردم به‌سوی اسلام و گسترش نداى اسلام در جزیرة‌العرب و بعد در کشورهاى مختلف بود.
 نجمی پور اظهارداشت: حضرت رسول اکرم(ص) با ورودش به مدینه با ایجاد پیمان میان اوس و خزرج، وحدت اسلامی را تحقق بخشید و با رشد عواطف انسانى و معیارهاى دینى، وحدت جامعه آن زمان را بیمه کرد.
وی تاکیدکرد: ما شیعیان نیز باید مواظب باشیم تا مبادا همان‌طور که وهابیت به اسم توحید به دنیاى استکبار خدمت‌های شایانى را ارائه می‌کند، ما نیز به اسم تولى و تبرى افعالى را مرتکب شویم که همان نتیجه‌هایی را که استکبار جهانى از رفتار وهابیت صید می‌کند از رفتار ما نیز به دست بیاورد.
امام جمعه سرایان عنوان نمود:تحمل نظرات مخالف و مدارا با پیروان مذاهب، دورى از تعصبات گوناگون ملى، قومى و نژادى، آشنایی شیعه و سنى از آراء و نظریات علمى یکدیگر با مطالعه کتب مربوط به یکدیگر، تعامل اندیشمندان فرقه‌های گوناگون اسلامی و گفتگوهاى علمى جهت رفع سوءتفاهم‌ها، آشنایی با توطئه‌های دشمن براى ایجاد اختلاف، احترام به مقدسات یکدیگر، دورى از تهمت و افترا نسبت به یکدیگر، کنترل افراد تندرو که موجب نفاق و تفرقه می‌شود، تقویت نقطه‌های مشترک، ایجاد مراکز آموزشى پژوهشى مشترک و ایجاد رسانه‌های پیام‌رسانی مشترک را، از دیگر راهکارهای موجود در بحث حفظ وحدت عنوان کرد.
انتهای پیام/

نظر شما