تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 13 آذر 1396 - 14:30  |  
کد مطلب: 8316
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان گفت:محلول پاشی پتاسیم و اسید آمینه از راهکارهای مقابله با تنش سرما در مزراع گندم ، جو و کلزا می باشد .

موسی سلیمانی مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان امروز صبح درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت: مزارع گندم و جو شهرستان سرایان درمرحله 2 تا 4 برگی است که برای جلوگیری از یخ زدگی قبل ازسرما باید به مرحله پنجه کامل برسد . 
وی افزود : مزارع کلزا نیز در شهرستان سرایان در مرحله 6 تا 7 برگی قرار دارد و اگر قبل از فرارسیدن سرما به مرحله هشت برگی یا روزت کامل برسد نگرانی در خصوص سرمازدگی وجود ندارد . 
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان به کشاورزان توصیه نمود : برای مقابله با تنش سرما استفاده از محلول پاشی پتاسیم و آمینه را انجام نمایند .
سلیمانی گفت : کاهش میزان بارش ها ، رطوبت نسبی پایین هوا سبب شده که خسارت سرما بیشتر شود و اثرات شدیدتری بر گیاه وارد کند و اثرات متقابل تنش های سرمایی ، خشکی و شوری در بسیاری از مزارع سبب تشدید خسارت می شود .  
وی درباره مدیریت مزارع خسارت دیده از سرما و یخبندان نیز خاطرنشان ساخت : چنانچه مرحله رشد قبل از اتمام پنجه دهی و خسارت سرما و یخبندان به صورت خسارت سربرگ ها باشد ، خسارت قابل جبران می باشد و آبیاری و مصرف کود سرک طبق روال معمول انجام گردد . چنانچه مرحله رشد پس از پنجه زنی و شروع ساقه دهی باشد خسارت سرما و یخبندان در این مزارع بیشتراست و برای تنش وارده بلافاصله آبیاری و کود ازته به میزان 50 تا 100 کیلوگرم در هکتار مصرف شود .
انتهای پیام/

نظر شما