تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
مدیرجهدکشاورزی شهرستان سرایان:
خاک ورزی حفاظتی راهکار مناسب برای حفظ خاک
تاریخ انتشار : 8 آذر 1396 - 06:30  |  
کد مطلب: 8306
مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرایان گفت : خاک به عنوان یکی از عوامل اصلی تولید بر اثر تردد وسایل نقلیه کشاورزی و دست کاری در سالهای متمادی دچارفرسودگی و خستگی شده است .

موسی سلیمانی مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان صبح امروز درگفت وگوبا سرایان بیدارگفت:از بین رفتن ساختمان خاک ، کاهش مواد آلی و تشکیل لایه سخت ره آورد استفاده مداوم از گاو آهن برگردان دار می باشد و علاوه بر این هزینه آماده سازی زمین در روش مرسوم افزایش چشمگیری دارد و به منظور رفع این محدودیتها استفاده ار روش های مدرن کم شخم و بدون شخم توصیه می شود . 
وی افزود :  کاشت محصولات زراعی بر سه نوع که شامل کاشت با خاک ورزی کامل یا روش مرسوم ، کاشت با خاک ورزی کم و کاشت بی خاک ورزی می باشد .
مدیرجهادکشاورزی سرایان اظهارکرد: : کم خاک ورزی و بی خاک ورزی دو روش در خاک ورزی حفاظتی می باشد . کشاورزي حفاظتي به مجموعه اي از روش ها مانند نگهداري بقاياي گياهي در سطح خاک، تناوب زراعي، کاربرد کود سبز، کنترل عبور و مرور وسايل نقليه کشاورزي گفته مي شود، و  زماني که ترکيبي از اين روش ها به کار برده شود، صرفه جويي در وقت و انرژي و تقويت منابع آب و خاک را درپي خواهد داشت.
سلیمانی خاك‌ورزي حفاظتي را روشي نوين و تحولي در شبكه‌هاي خاك‌ورزي دانست و گفت: حفظ رطوبت موجود در خاك، افزايش مواد آلي خاك، كاهش هزينه‌هاي انجام كار، كاهش تراكم و سفتي خاك، افزايش جذب مواد استفاده از فرآيندهاي بيولوژيكي در خاك، كاهش تردد بر روي خاك، حفاظت از سطح خاك توسط بقاياي گياه، تغذيه بهينه و توليد بيشتر از مهمترين مزاياي اين طرح است.
وی خاطرنشان کرد:دستگاههایی که به منظور خاک ورزی حفاظتی ساخته شده اند با یک بار حرکت در مزرعه مراحل کاشت بذور را انجام می دهند و از این جهت در هزینه ، وقت و تردد وسایل نقلیه بر روی زمین کاهش معنی داری پیدا می شود و علاوه بر این باقی مانده بقایای محصول قبلی موجب بهبود ساختمان خاک ، حفظ رطوبت ، افزایش نفوذپذیری خاک  و جلوگیری از رواناب می شود .
انتهای پیام/

نظر شما