تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 21 آبا 1396 - 14:24  |  
کد مطلب: 8244
بخشدار آیسک از بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی به محوطه باستانی کله کوب آیسک انتقاد کرد.

به گزارش سرایان بیدار،علی برازنده بخشدارآیسک صبح امروزگفت: منطقه کله کوب آیسک بعنوان میراث گرانبهایی که یادگار عصر نوسنگی تا عصر آهن یعنی حدود 5 هزار سال قبل است توانسته کمبود اطلاعات تاریخی مناطق شرقی کشور را دردوران گذشته تا حدودی آشکار کند که با این حال مورد بی توجهی و بی مهری مسئولان قرار گرفته است.
وی افزود::هم اکنون عملیات کاوش در این محوطه باستانی منحصر به فرد با گذشت چند سال از اولین تحقیقات باستان شناسی، گمانه زنی و لایه نگاری به دلیل کمبود اعتبار تعطیل است.
بخشدارآیسک اظهارکرد:این اثرنه تنها هویت و شناسنامه ای برای آیسک می باشد بلکه نشان دهنده هویت ایران باستان است، نیازمند توجه خاص مسئولان استانی و کشوری است تا علاوه بر حفظ آن در برابر حوادث انسانی و طبیعی، عاملی برای جذب علاقه مندان، گردشگران و محققان به استان و آیسک باشد.
برازنده گفت: نخبگان، فرهنگیان و مردم آیسک نیز خواستار توجه بیشتر مسئولان امر به این اثر باستانی هستند.  به گفته وی هر چند تلاش هایی نیز در این زمینه انجام شده اما کافی نیست و تلاش دو چندان مسئولان برای اختصاص اعتبار بیشتر به این محوطه تاریخی ویژه ضروری به نظر می رسد.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل کمبود اعتبارات ادامه کاوش در این نقطه با مشکل مواجه شده و این شرایط نگرانی هایی در مورد سرنوشت این محوطه تاریخی در شهر ایجاد کرده است.
گفتنی است محوطه باستانی کله‌کوب در سال1386 در جنوب شهر آیسک کشف شد. به دنبال انجام عملیات لایه نگاری در محوطه کله کوب، این محوطه به عنوان کهن ترین محوطه تاریخی خراسان جنوبی مشخص شد که پیشینه آن به عصر نوسنگی تا عصر آهن مربوط می شود.  این محوطه درفهرست آثارملی به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/

نظر شما