تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 20 آبا 1396 - 13:19  |  
کد مطلب: 8242
مراسم تعزیه خوانی اربعین حسینی (ع) صبح روز اربعین درمحل بارگاه امام زاده ابوالقاسم روستای قاسم آبادسرایان برگزارشد.

به گزارش سرایان بیدار،تعزیه میدانی روایت اربعین صبح روز اربعین حسینی(ع) توسط کانون فرهنگی هنری خدام الحسین (ع) مسجد میرهاشم شهرستان سرایان درصحن امامزاده سلطان ابوالقاسم (قاسم آباد ) بخش سه قلعه با حضور پور شور مردم عزادار برگزار شد.
هادی آمیان مسئول کانون خدام الحسین سرایان گفت:این تعزیه میدانی به نام روایت اربعین مشهور است و به دلیل تناسب آن با این روز اقدام به اجرای آن کردیم.
وی افزود:این تعزیه میدانی برخلاف تعزیه های دیگرکه با صدای آهنگ دار خوانده می شوند به دلیل استفاده ازبازیگران به صورت خواندن دیالوگ ها با حالت غمگین و گریه دار انجام می شود.
مسئول کانون خدام الحسین سرایان اظهارکرد:گروه برای اجرای هر چه بهتر تعزیه درروز اربعین بیش از 20 شب را در مسجد میرهاشم و حسینیه سیدالشهداء  سرایان اقدام به تمرین مستمر کردند.
آمیان گفت:تعزیه میدانی روایت اربعین درباب برگشت اسرای اهل بیت (ع) از سرزمین شام تا به سرزمین کربلا است که در ابتدای روایت جابر بن عبدالله انصاری و عطیه عوفی  به همراه غلام  خود برسر قبورشهدای کربلا و حضرت امام حسین (ع) حاضرشده و به سوگواری پرداختند.سپس دراین هنگام کاروان اسرای اهل بیت (ع) پا به کربلا می گذارند و به عزاداری پرداخته و به تشریح مصائب خوددرمسیر کربلا تا شام و بازگشت به کربلامی پردازند.  
وی خاطرنشان کرد:درتعزیه میدانی روایت اربعین بیش از80 نفر شامل بازیگر، مداح، ساربان و سایر عوامل دیگر حضور پر رنگی دراجرای این تعزیه میدانی داشتند.
مسئول کانون مذکور بیان داشت:دراین نمایش میدانی از65 جوان ، نوجوان و  کودک به عنوان کاروان اسراء پنج مرد بازیگر، یک نفر مداح ویک  نوازنده نی  و 10 نفر  به عنوان دست اندرکار بهره برده شده است.
آمیان اظهارداشت:این نمایش میدانی توسط کودکانی وجوانان ونوجوانانی اجرا شد که برای نخستین بارپا به صحنه نمایش گذاشته بودند وقبلاهیچگونه تجربه ای از بازی در تعزیه و تئاتر نداشته اند و توانستند به نحو احسن کار خود را انجام دهند.
 وی عنوان نمود:این مجمع اولین کانونی است که این تعزیه میدانی را در شهرستان سرایان درطول سال های گذشته اجرا کرده است که دیگر گروه های مذهبی  شهرستان به تاسی از این کانون اقدام به برگزاری این تعزیه در شهرستان کرده اند.
این مسئول تصریح کرد:تعزیه میدانی روایت اربعین در یک زمین بایر اجرا شد که برای آماده سازی زمین آن دو روز در زمینه اجرای صحنه های لازم کار زیادی انجام گرفت.
آمیان افزود:اجرای یک تعزیه میدانی  هزینه های مالی فراوانی دارد که نیازمند مساعدت مسئولان فرهنگی شهرستان می باشد تا بتوانند اجرای بهتری را به نمایش بگذارند. 
انتهای پیام/

نظر شما