تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 17 آبا 1396 - 12:48  |  
کد مطلب: 8239
امام جمعه سرایان گفت:اربعين درفرهنگ اصيل تشيیع ازاختصاصات امام حسين(ع) است و تنها براى آنحضرت است كه هم زيارتى به اين عنوان نقل شده وهم همگان به زيارت آن‌حضرت دراربعين هرسال دعوت شده‌اند.

حجت الاسلام نجمی پور امام جمعه سرایان صبح امروز درگفت وگو با سرایان بیدارگفت: با كمى دقت مي‌توان فهمید که اربعین حسینی دارای پيام ويژه‌اى است كه عملا و به‌وضوح در هيچ‌جاى عالم مانند نهضت حسين(ع) ديده نمى‌شود.نهضتى كه مطابق متن زيارت اربعين ظرفيت آن‌را دارد كه در همه دوران، بشريت را از ضلالت و حيرت نفهمى نجات بخشد.
 وی افزود: درپاسخ به این سئوال که چرا برای حضرت امام حسین (ع) اربعین می گیرندبایدبه نکات ذیل اشاره کرد.
۱ -     وجود روايات در اين‌زمينه از اهل بيت (ع)
۲ -     وجود مستندات تاريخى در مورد اربعين سيد الشهدا
۳ -     بازگرداندن سر مطهر حضرت به بدن ايشان در چنين روزى شيعيان اقدام به بزرگداشت چنين روزى مى‌كنند.
 امام جمعه سرایان اظهارکردک اما اين‌كه منشأ اربعين چيست، بايد گفت، در منابع به اين روز به دو اعتبار نگريسته شده است: نخست، روزى كه اسراى كربلا از شام به مدينه مراجعت كردند.
دوم، روزى كه جابر‌بن عبدالله انصارى، صحابى پيامبر خدا(ص) از مدينه به كربلا وارد شد تا قبر حضرت اباعبدالله الحسين(ع) را زيارت كند. شيخ مفيد در «مسار الشيعه»، اشاره به روز اربعين‌كرده و نوشته است: اين روزى است كه حرم امام حسين(ع)، از شام به‌سوى مدينه مراجعت كردند. هم‌چنين روزى است كه جابربن عبدالله براى زيارت امام حسين(ع) وارد كربلا شد.
نجمی پورگفت:كهن‌ترين كتاب دعايى مفصل موجود، كتاب «مصباح المتهجّد» شيخ طوسى از شاگردان شيخ مفيد است كه ايشان هم همين مطلب را آورده است. شيخ طوسى مى‌نويسد: بيستم ماه صفر.... روزى است كه جابربن عبدالله انصارى، صحابى رسول خدا(ص) از مدينه وارد كربلا شد تا قبر حضرت را زيارت كند. او نخستين كس از مردمان بود كه امام حسين(ع) را زيارت كرد. در چنين روزى زيارت آنحضرت‌ مستحب است و آن زيارت اربعين است. در هما نجا آمده است كه وقت خواندن زيارت اربعين، هنگامى است كه روز بالا آمده است.
وی خاطرنشان ساخت: در زيارت اربعين، هدف قيام امام حسين(ع) همان هدف رسالت نبى اكرم(ص ( دانسته شده است. براساس قرآن و نهج البلاغه، هدف رسالت انبياى الهى، دو چيز است: يكى عالم كردن مردم و ديگرى عاقل نمودن آن‌ها با تهذيب نفس.
امام جمعه سرایان بیان داشت:كسانى‌كه علم ندارند، دستور خدا را نمى‌دانند و توان تربيت خود يا ديگران را ندارند. برخى نيز عالمند، ولى دراثرنداشتن عقل به دانش خود عمل نمى‌كنند. ازاين‌رو، انبيا(عليهم السلام) براى تعليم و نيزتزكيه‌ى مردم مبعوث شده اند كه به مردم خوبى‌هارا بشناسانندوراه خوب را به آنان بنمايانندتامردم خوب بفهمند و به‌خوبى‌هاعمل كنند. چنين جامعه‌اى مهد پرورش اولياى الهى است.
نجمی پوربیان داشت:در قرآن كريم از زبان حضرت ابراهيم(ع) نقل شده كه به خداوندعرض كرد: پيامبرى مبعوث فرما كه مردم را عالِم و مهذّب كند؛ «ربّنا و ابعث فيهم رسولا ً منهم يتلوا عليهم اياتك و يعلّمهم الكتاب و الحكمة و يزكّيهم»؛ خداوند دعاى آن‌حضرت را اجابت كرد و در سوره‌ى «جمعه» فرمود: «هو الذى بعث فى الأُمّيين رسولا ً منهم يتلوا عليهم اياته و يزكّيهم و يعلّمهم الكتاب و الحكمة و إن كانوا من قبل لفى ضلال مبين» بر اساس اين آيه، مردم حجاز، پيش از بعثت رسول اكرم(ص) گرفتار دو مُعْضِل علمى و عملى بودند: يكى نادانى و ديگرى گمراهى. پيامبر(ص) با تعليم كتاب و حكمت، آن‌ها را از جهل رهانيد و عالم كرد و نيز با تزكيه‌ى نفس، آنان را از بيراهه به راه آورد و عادل كرد. اميرمؤمنان(ع) در تشريح بعثت رسول اكرم(ص) فرمودند: «فهديهم به من الضلالة و أنقذهم بمكانه من الجهالة»؛ يعنى خداوند به دست پيامبرش مردم را عالِم و عادل كرد. امام حسين(ع) نيز كه به‌حساب ملكوت و اتصال نور وجودى، از پيامبر(ص) است و صاحب ولايت؛ «حسين منّى و أنا من حسين»، بايد مردم را عالم و عادل كند؛ يعنى احكام و دستورها و معارف دين را به آنان بيآموزاند و آنان را اهل عمل كند.
به گفته وی همه‌ى اهل بيت(ع) اين وظيفه را به‌عهده داشتند و با تدريس، ارشاد، سخنرانى و نوشتن نامه به وظيفه‌ى خود عمل مى‌كردند؛ ولى سيدالشهدا(ع) افزون بر كارهاى يادشده، به‌سبب يأس از تأثير اساسى اين ابزار، در شرايطى قرار گرفت كه خون جگر خود را نيز براى نيل به هدف اعطا كرد. تنها آن‌حضرت(ع) بود كه هم مبارزه‌ى فرهنگى و سياسى و اجتهادى داشت، هم نبرد جهادى. چنان‌كه در زيارت اربعين آن‌حضرت مى‌خوانيم: «فأعذر فى الدعا و منح النصح و بذل مهجته فيك ليستنقذ عبادك من الجهالة و حيرة الضلالة»؛ يعنى آن‌حضرت(ع) با اتمام حجت بر خلق، هر عذرى را از امت رفع كرد و اندرز و نصيحت آنان را با مهربانى انجام داد و خون پاكش را در راه تو اى خدا نثار كرد تا بندگانت را از جهالت و حيرت و گمراهى نجات دهد.
  امام جمعه سرایان درخصوص اهتمام به زيارت اربعين اظهارداشت‌: امام حسن عسكرى(ع) فرمودند: «علامات المؤمن خمس: صلاة الخمسين و زيارة الأربعين و التختّم فى اليمين و تعفير الجبين و الجهر ببسم الله الرّحمن الرّحيم»؛ «نشانه‌هاى مؤمن و شيعه، پنج چيز است: اقامه‌ى نمازِ پنجاه و يك ركعت، زيارت اربعين حسينى، انگشتر در دست راست كردن، سجده بر خاك و بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحيم».مراد از نماز پنجاه و يك ركعت، همان هفده ركعت نماز واجب روزانه به اضافه‌ى نمازهاى نافله است كه جبران‌كننده‌ى نقص و ضعف نمازهاى واجب است؛ به‌ويژه اقامه‌ى نماز شب در سحر كه بسيار مفيد است. نماز پنجاه و يك ركعت به شكل مذكور از مختصات شيعيان و ارمغان معراج رسول خدا(ص) است. شايد سرّ ستودن نماز به وصف معراج مؤمن اين باشد كه دستورش از معراج آمده است و نيز انسان را به معراج مى‌برد.
نجمی پوربیان داشت:موارد ديگرى نيز كه در روايت ياد شده، همگى از مختصات شيعيان است؛ زيرا فقط شيعه است كه سجده‌ى بر خاك دارد و نيز غيرشيعه است كه يا بسم الله الرحمن الرحيم را نمى‌گويند يا آهسته تلفظ مى‌كنند. هم‌چنين شيعه است كه انگشتر به دست راست كردن و نيز زيارت اربعين حسينى را مستحب مى‌داند .مراد از زيارت اربعين، زيارت چهل مؤمن نيست؛ زيرا اين مسأله اختصاص به شيعه ندارد و نيز «الف و لام» در كلمه‌ى «الاربعين»، نشان مى‌دهد كه مقصود امام عسكرى(ع) اربعين معروف و معهود نزد مردم است. اهميت زيارت اربعين، تنها به اين نيست كه از نشانه‌هاى ايمان است، بلكه طبق اين روايت در رديف نمازهاى واجب و مستحب قرار گرفته است. برپايه‌ى اين روايت، همان‌گونه كه نماز ستون دين و شريعت است، زيارت اربعين و حادثه‌ى كربلا نيز ستون ولايت است.
وی همچنین دررابطه باصبرزینب کبری افزود: صبر عقیله‌ی بنی‌هاشم زینب کبری (س) باید در کنار قدرتش مطرح بشود. زینب کبری صبر کرد.اما ممکن است کسی بپرسد اگر صبر نمی‌کرد چه کار می توانست بکند؟ آن وقت مقاتل را ببینیم، به عنوان نمونه خوارزمی در مقتل خودش می‌نویسد که زینب کبری (س) بعد از شهادت امام حسین (ع) آنچنان شروع کرد به مرثیه خوانی که«فابکت المحبَّ و العدو حتّی خُیوب» نوحه‌ی زینب کبری باعث شد که دوست و دشمن، 30 هزار لشکر اگر آن‌جا بودند گریستند. حتّی خوارزمی می‌گوید من دیدم اسب‌ها هم گریه می‌کنند. خوب حضرت دشمن را  گریاند یعنی پیروزی را به کام آن‌ها تبدیل به شکست کرد.
امام جمعه سرایان تصریح کرد: روز یازدهم وقتی لشکر خواستند اهل‌بیت را سوار بر شترها کنند تا آمدند جلو زینب کبری فرمود که قدمی نگذارید جلو. آن وقت قدرت را ببینید فرمود به خدا قسم اگر دستتان تماس پیدا کند با بدن این زن‌ها نفرین‌تان می‌کنم «فلایبقی منکم دیّار» من این قدرت را دارم  که شما را نفرین کنم تا احدی از شما روی زمین باقی نماند. آن وقت خوارزمی می‌گوید دیدم زمین کربلا دارد می‌لرزد لشکر احساس وحشت و ترس کرد خود به خود عقب نشینی کرد. این قدرت عقلیه‌ی بنی‌هاشم را ببینید با یک نفرین می‌تواند زمین و زمان را دیگرگون کند ولی عقیله‌ی بنی‌هاشم این بانوی قدرتمند به خاطر حفظ مکتب آنگونه صبر می‌کند که حضرت سکینه (س) وقتی خود را روی جنازه‌ی اباعبدالله (ع) می اندازد می‌فرماید:«اُنظر إلی عمّتی المضروبة»بابا ببین دارند عمه‌ام را کتک می‌زنند.
نجمی پور عنوان کرد:این عقیله‌ی بنی‌هاشم، صبر را با این قدرتش کنار هم بگذارید.معلوم می‌شود که این خاندان چه خاندانی هستند و «أنت بحمدلله عالمةٌ غیر معلّمة و فهمةٌ غیر مُفَهَّمة» خدا را به این خاندان قسم می‌دهیم که در دنیا و آخرت ما را از این خاندان جدا نکند و سرتاسر زندگی ما را وقف خدمت به اهل‌بیت عصمت و طهارت قرار  بدهد.
انتهای پیام/
 

نظر شما