تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 17 آبا 1396 - 12:46  |  
کد مطلب: 8238
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان گفت:با توجه به تغییراقلیم شهرستان سرایان وبحران کم آبی مصرف بهینه آب یکی از راههای مقابله با بحران می باشد.

به گزارش سرایان بیدار،موسی سلیمانی در بازدید از پروژه تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی موتور پمپ مشاع  چاه طالب در بخش سه قلعه گفت : با توجه به تغییر اقلیم منطقه و بحران کم آبی در سالهای اخیر مصرف بهینه آب در حوزه کشاورزی یکی از راهکارهای مقابله با این بحران می باشد .
وی بحران کم آبی را مشکل جدی برای شهرستان دانست و افزود : روشهای کشت سنتی و آبیاری سنتی دیگر در این مناطق جوابگو نمی باشد و باید و باید از طرق مختلف در مصرف آب صرفه جویی نمود .
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان  یکی از راهکارهای مقابله با این بحران را اجرای عملیات تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی دانست و اظهارکرد :تجهیز و نوسازی شامل تسطیح و یکپارچه سازی ، اجرای خطوط انتقال آب در داخل مزارع می باشد .
سلیمانی گفت: اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی کمک شایانی به کشاورزی منطقه خواهد نمود و یکی از روشهای کاهش مصرف آب و افزایش سرعت آبیاری می باشد .
وی در خصوص عملیات تسطیح اراضی خاطرنشان کرد : عملیات تسطیح اراضی با توجه به وجود 16 دستگاه تسطیح لیزری در شهرستان سرایان با کیفیت بسیار عالی انجام می شود .
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان تصریح کرد: : یکی از عوامل کاهش عملکرد در محصولات زراعی و افزایش مصرف آب آماده نبودن زمین است که در چند سال اخیر با ورود 16 دستگاه تسطیح لیزری این مشکل در اراضی کشاورزی شهرستان سرایان به حداقل رسیده است و این امر کاهش مصرف آب و افزایش عملکرد را در پی داشته است .
سلیمانی بیان داشت : در تسطیح لیزری اختلاف ارتفاع به حداقل می رسد و زمین با شیب مناسب بر اساس دبی منبع آبی و نوع خاک تسطیح می گردد  . شیب اراضی بسته به بافت خاک از 0 تا 10 سانتی متر در طول 100 متر متفاوت است . در اراضی با بافت شنی و سبک شیب حداکثری و در اراضی با بافت رسی و سنگین شیب حداقل در نظر گرفته می شود .
وی هدف از اجرای عملیات تجهیز و نوسازی اراضی  را ارتقا بهره وری آبیاری، افزایش راندمان آبیاری ، سهولت کاربرد ماشین آلات کشاورزی برای کاشت تا برداشت محصول ، کشت یکپارچه و یکنواخت ودانست و تاکیدنمود :کاهش مصرف آب ، کود و امکان توزیع یکنواخت آب در تمام سطح مزرعه ، کاهش هزینه های کارگری ، افزایش سطح زیر کشت بدلیل حذف پشته های اضافی و کانالهای آبیاری از دیگر نتایج اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی دانست .
انتهای پیام/

نظر شما