تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 11 آبا 1396 - 14:22  |  
کد مطلب: 8227
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان بهمراه معاون سیاسی فرماندارازمجتمعهای دامپروری بمنظوربررسی مشکلات دامداران بازدید بعمل آورد.

به گزارش سرایان بیدار، دربازدید معاون سیاسی فرماندارشهرستان سرایان ومدیرجهادکشاورزی ازمجتمعهای دامپروری این شهرستان ،طاهری یکی ازدامداران خطاب به بازدیدکنندگان گفت: محصولات دامی و توجه به تولید آن‌ها یکی از مهم‌ترین نیازهای کشاورزی و غذایی ما است و مجتمع دامپروری بسطاق یک ظرفیت بسیار مناسب برای ایجاد اشتغال برای جوانان روستای بسطاق می باشد .
وی به منظور رفع معظل بیکاری جوانان روستا و ایجاد اشتغال توسعه مجتمع دامپروری بسطاق را ازمسئولین خواستار شد .
رضا نجف پور ازدامداران دام سبک روستای بسطاق در این بازدیدگفت : در واحدهای دامپروری در نظر داریم بهره وری را افزایش دهیم تا به بهبود عمکلرد برسیم . وتامین نقدینگی برای دامداران را از مشکلات اساسی دامداران ذکر کرد .
تامین تسهیلات سرمایه در گردش برای دامداران ، درخواست همکاری از جانب کارخانجات خوراک دام شهرستان با دامداران ، توزیع جوی مدت دار از دیگر خواسته های دامداران روستای بسطاق بود .
حمید مجیدی از دامداران دام سنگین شهرستان سرایان که به پرورش گاو شیری اشتغال دارد گفت : دارای واحد پرورش گاو شیری با ظرفیت 20 راس می باشم که در سال 1392 برای راه اندازی این واحد از تسهیلات بانکی استفاده نموده ام .
 وی افزود : این روزها گاوداری به شغلی تبدیل شده است که هزینه های آن بسیار زیاد می باشد  بالا بوده هزینه نهاده های دام به ویژه خوراک دام که طی یکی دو ماه اخیر علاوه بر افزایش قیمت دارای نوسانات بسیار شدید می باشد . پایین بودن قیمت شیر نسبت به نهاده های دامی به خصوص در شش ماهه اول سال باعث شده است  تا دامداران دچار مشکلات عدیده ای گردند .
جمع کثیری از دامداران شهر سه قلعه با توجه به واگذاری قطعات مجتمع دامپروری سه قلعه دامداران خواستار تسهیلات برای راه اندازی واحدهای پرورابندی بره گردیدند .
موسی سلیمانی مدیر جهادکشاورزی سرایان گفت : شهرک های دامداری طرح مشارکتی بین بخش دولتی و خصوصی می باشد که تامین و تکمیل زیرساختمهای مجتمع شامل آب ، برق ، گاز ، راه ، خیابان کشی بر عهده دولت و ساخت واحدها و خرید دام بر عهده متقاضیان می باشد .
وی افزود: شهرستان سرایان دارای 3 واحد مجتمع دامپروری می باشد که یک واحد مجتمع گاو شیری در شهر سرایان و دو واحد مجتمع دیگر واقع در روستای بسطاق و شهر سه قلعه بره پرواری مستقرمی باشد . 
مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان با بیان اینکه مجتمع های دامپروری یکی از بهترین ظرفیت ها جهت تولید و اشتغال در منطقه می باشد اظهار کرد : به منظور رفع معظل بیکاری جوانان و ایجاد اشتغال راه اندازی واحدهای تولیدید مجتمع های شهرستان سرایان در اولویت کاری قرار گرفته است و در این خصوص هماهنگی ها لازم با استان قدس رضوی در خصوص اعطای تسهیلات صورت گرفته است که در صورت مصوب شدن به دامداران پرداخت خواهد شد . ودرخصوص جذب سهمیه جوی مدت داروسبوس نیزبه دامداران قول مساعدداد.
سلیمانی در خصوص تسهیل روند صدور و تمدید پروانه دامداریها گفت : هماهنگی های لازم با دامپزشکی و نظام مهندسی صورت خواهد گرفت تا روند پرونده های صدور مجوز تسریع و تسهیل گردد .
وی با توجه به تقاضای شورای اسلامی روستای بسطاق در خصوص توسعه و گسترش مجتمع بره پرورای روستای بسطاق خاطرنشان کرد : پس از تکمیل واحدهای نیمه ساز و اخذ مجوز بهره بردای توسط دامداران اقدامات لازم در خصوص گسترش و توسعه مجتمع تا ظرفیت 5000 راس دام سبک صورت خواهد گرفت .
مدیرجهادکشاورزی سرایان بیان داشت : نیاز به نوسازی تجهیزات دامپروری و کشاورزی برای کاهش هزینه ها تولید می باشد و در این راستا تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون به شهرستان تخصیص یافته است که دامداران با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی می توانند این تسهیلات را دریافت نمایند .
سلیمانی نرخ این تسهیلات را 15 درصد و بازپرداخت آنرا 5 ساله اعلام نمود .
انتهای پیام/

نظر شما