تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
درسفری یکروزه مسئولین به مناطق عشایری سرایان :
مشکلات عشایرمحروم بخش سه قلعه سرایان موردبررسی قرارگرفت
تاریخ انتشار : 19 شهر 1396 - 13:31  |  
کد مطلب: 8003
درسفرمسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان امورعشایری کشوربه مناطق عشایری ومحروم بخش سه قلعه شهرستان سرایان مشکلات فراروی این قشرزحمتکش موردبررسی قرارگرفت

به گزارش سرایان بیدار،مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه درسازمان امورعشایری کشوردرسفری یک روزه به خراسان جنوبی از مناطق عشایری بندنو، چاه غیاث، گوشمیر، استوچاه، زری چاه ونمکزار بخش سه قلعه سرایان بازدید کرد و ازنزدیک در جریان مشکلات عشایر این مناطق قرارگرفت و البته وعده هایی هم برای رفع دغدغه های چادرنشینان این مناطق داد.
در بازدید حجت الاسلام «حسین کاشی» ازاین مناطق عشایری، دهیار روستای چاه غیاث وضعیت نامناسب محورهای روستایی به ویژه جاده مواصلاتی این روستا به سه قلعه، مهاجرت جوانان به دلیل بیکاری، نبودخرید تضمینی دام و گوشت و مشکلات  ایاب و ذهاب  دانش آموزان این روستا به مدرسه را مطرح  کرد و خواستار تقویت صندوق های تعاونی روستایی و حمایت از تولیدات صنایع دستی شد.
«رمضانی»همچنین این نکته را گوشزد کرد که با وجود ساخت خانه عالم روحانی تمام وقت درروستا حضور ندارد.وضرورت حمایت دربحث اصلاح نژاد دام ها که مورد توجه عشایر  واقع شده را نیز مورد تاکید قرار داد.
نماینده اهالی روستای گوشمیر هم از تخریب مراتع توسط معدن داران انتقاد کرد و همچنین خواستار تخصیص تسهیلات قرض الحسنه به عشایر منطقه شد.در روستای بند نو نیز مردم از نبود آب لوله کشی گلایه کردند و از مشکلات خود طی 18 سال خشکسالی گفتند.
یکی از اهالی روستای زری چاه نیز خواستار خرید دام ها از طرف دولت شد و یادآور شد: خیلی ها تعداد زیادی از دام های خود را به دلیل خشکسالی آن هم به صورت غیر نقدی و با چک و سفته فروخته و دام ها و سرمایه شان را از دست داده اند.وی همچنین از مشکلات اقتصادی و درآمدی برخی اهالی صحبت کرد.
بخشدار سه قلعه نیز دراین بازدید با برشمردن ظرفیت های منطقه، معادن غنی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را فرصتی برای ایجاد اشتغال جوانان دانست و از برگزاری کلاس های آموزشی برای 300 نفر در این زمینه خبر داد.
باستانی فرازسه قلعه به عنوان بهشت منجمان ایران یاد کرد و ازظرفیت بسیار بالادرزمینه  جذب گردشگرصحبت کرد طوری که سال گذشته  7هزار گردشگر ازداخل کشور و9کشور خارجی درمنطقه حضور یافتند.
وی تپه ماهورها و دق ها را از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه عشایری برشمرد و با اشاره به جمع آوری حدود 30 میلیون متر مکعب آب به دلیل بارندگی های سال گذشته در دق چاه طالب  تاکید کرد: اجرای طرح های آبخیز داری برای استفاده بهینه از این ظرفیت عظیم آبی مدنظر است.
«ناظران» رئیس اداره امور عشایری سرایان هم با اشاره به کاهش دام عشایر شهرستان از  150 هزار  به110 هزار گفت: در این شهرستان هزارو422 خانواده شامل 6 هزار و 472 نفردرمحله‌های عشایری زندگی می‌کنند که نیاز به توجه ویژه تری دارند.
در این دهگردشی کریمی فرماندار سرایان نیز با بیان این که حضور عشایر باعث امنیت منطقه است گفت: دوبار سرمازدگی و 18 سال خشکسالی باعث کاهش 15 تا 16 میلیارد تومانی درآمد مردم شهرستان شده است.
وی با تاکید بر مدنظر قرار دادن یک راهبرد جدید در حوزه فعالیت های عشایر تاکید کرد: روش های سنتی جوابگو نیست و باید با آموزش شیوه های جدید راندمان تولید را افزایش داد و به سمت دامداری صنعتی رفت.
فرماندارسرایان یکی از مشکلات پیش روی مردم را مسئله ایاب و ذهاب دانش آموزان به مراکز بخش و شهرستان برشمرد و بر دیده شدن ردیف بودجه ای در این زمینه تاکید کرد.
وی به آموزش صنایع دستی به خانواده های عشایری باهمکاری فنی و حرفه ای هم اشاره کرد وتقویت تعاونی های عشایری و همچنین بیمه کردن عشایر را خواستار شد.
مدیر کل امور عشایری استان نیز با اشاره به دو سند مهم راهبردی «برنامه جامع ارتقای سواد، دانش و مهارت در مناطق عشایری» و طرح «ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی به جامعه عشایری»اجرای این سندها  را راه حلی برای بسیاری از مشکلات عشایر برشمرد.
قوسی این اداره کل را به عنوان نماینده عشایر موظف به پیگیری مشکلات آن ها از طریق دستگاه های مربوط کرد.
وی با اشاره  به مشکل مطرح شده در زمینه معادن منطقه از پیگیری برای اجرای طرحی توسط شورای عشایر  خبر داد که بر اساس آن معدن داران باید نیروی انسانی خود را از عشایر منطقه تامین کنند.
مدیرکل امورعشایری استان تاکید کرد: عشایر همچنین می توانند به صورت تعاونی یا شرکتی در عرصه معدن فعالیت کنند و مجوز به آن ها توسط صنعت و معدن داده خواهد شد.او با اشاره به پیگیری های متعدد برای حفر چاه کشاورزی در منطقه گفت: به دلیل فوق بحرانی بودن دشت سرایان و ممنوع بودن حفر چاه پیگیری ها تا کنون به نتیجه نرسیده است.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه درسازمان امورعشایری ایران هم پس ازطرح مشکلات روستاهای عشایری بخش سه قلعه قول داد تمام مشکلات مردم محروم این منطقه را با همه توان پیگیری کند.
 حجت الاسلام حسین کاشی با تاکید براین که عشایرازفعالان عرصه اقتصاد مقاومتی هستند از مسئولان خواست برای رفع مشکلات این مردم همه توان خود را به کار گیرند.
وی به این نکته هم تاکید کرد که اداره امور عشایر به تنهایی متولی حل مشکلات نیست و همه دستگاه های مربوط باید با هماهنگی و تعامل برای حل مشکلات اقدام کنند.
انتهای پیام

نظر شما