تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
با حضورمشاورمعاونت مناطق محروم نهادریاست جمهوری:
بررسی مشکلات طرح های مشارکتی شهرستان سرایان
تاریخ انتشار : 19 شهر 1396 - 13:28  |  
کد مطلب: 8002
در جلسه ای با حضور دکتر «خوارزمی» ، مشاور معاونت مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و مجری طرح های مشارکتی و مسئولان استانی، مشکلات فراروی ۹ شرکت تعاونی مجری طرح های مشارکتی شهرستان ها بررسی شد

به گزارش سرایان بیدار،درجلسه ای که با حضور مدیران عامل تعاونی ها ی شهرستان سرایان برگزارشدشرکت کنندگان مهمترین مشکلات پیش روی طرح های خود راپایین بودن رقم تسهیلات ،ایرادات طرح های کامفار ،پرداخت نشدن به موقع تسهیلات مصوب ونبود همکاری دستگاههای خدماتی بیان کردند.
«قوسی» مدیر کل امور عشایری استان برخی مشکلات و تنگناهای تعاونی‌ها را مربوط به صندوق کارآفرینی امید دانست و بر جدیت سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی در پیگیری طرح‌های تعاونی تأکید کرد. نماینده سازمان تعاون روستایی استان هم عمده مشکلات این تعاونی‌ها را مباحث اداری بیان کرد و خواستار پیگیری استانداری برای تسهیل در امور شد.
به گفته وی برخی طرح‌های کامفارارائه شده به تعاونی‌ها کارشناسی شده نیست و بدون نظر کارشناسی میزان اعتبار آنها کم شده است .
به گفته او وضع قوانین جدید درفرایند کار نیزمشکلات تعاونی‌ها را مضاعف کرده است.
عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی توسعه و عمران آیسک هم درجلسه بررسی مشکلات طرح های مشارکتی استان تسریع در پرداخت وام را خواستار شد و با توجه به افزایش هزینه‌ها و تورم از جمله در مصالح ساختمانی نظیر سیمان ،آهن و ... خواستار آن شد تا سقف تسهیلات تعاونی ها  افزایش یابد.وی پیشنهاد داد: یک کارگروه ویژه برای رصد روند کار طرح های مشارکتی تشکیل تا با سرعت  بیشتری  موانع این تعاونی ها برطرف شود.
غلامرضا گفت:بعد از دوسال اعضای تعاونی و سرمایه‌گذاران توقع دارند و پاسخ قانع کننده می‌خواهند. ما به نمایندگی از هیئت مدیره شرکت اعلام می کنیم چنانچه تا اول مهر ماه تسهیلات پرداخت نشود صورت مسئله را پاک کرده وعطای آن را به لقایش می بخشیم.
مدیرعامل شرکت تعاونی توسعه و عمران آیسک نیزدراین جلسه بررسی مشکلات طرح های مشارکتی  تاخیردراجرای طرح‌های مشارکتی را یادآور شد.
«جواد حاتمی «با اشاره به این که از ۳۵ طرح اولیه فقط ۱۰طرح باقی مانده‌ است گفت: این تعاونی همچنان منتظر تخصیص اعتبار و تسهیلات است تا کار اجرایی مجتمع بسته بندی محصولات کشاورزی در آیسک آغاز شود.
وی با انتقاد از تاخیر در اجرای طرح های مشارکتی و پرداخت تسهیلات مصوب آنها گفت: هنوز این طرح‌ها به نتیجه نرسیده است که  مسئولان به دنبال اجرای طرح جدیدی به نام «تعاون روستا» هستند .این درحالی است که نیاز بود اول مشکلات طرح‌های مشارکتی در شهرستان ها حل شود.
 
وی عدم موفقیت طرح های مشارکتی در خراسان جنوبی در مقایسه با دیگر استان ها از جمله خراسان رضوی را به دلیل ضعف مدیریت و عدم همراهی مسئولان استانی دانست.
وی با انتقاد از این که برخی مسئولان توپ را به زمین هیئت مدیره شرکت می‌اندازند تسریع در پرداخت تسهیلات این شرکت ،تعیین تکلیف اعضای فاقد تسهیلات به دلیل نداشتن یارانه ،افزایش ۲۵ درصدی وام با توجه به تورم و افزایش هزینه ها و اصلاح طرح کامفار این شرکت را خواستار شد.
مدیرکل امور روستایی استانداری درباره این مشکلات اظهار کرد: به دلیل برخی ایرادات در طرح‌های کامفار و افزایش هزینه‌ها، شرکت‌های تعاونی در اجرای طرح‌های مشارکتی مشکلاتی دارند که البته برخی از مشکلات این تعاونی‌ها در حوزه اجرایی مسائل درون استانی است که ادارات دست‌اندرکار باید بیشتر همکاری کنند.
«خواجوی» تأکید کرد: تا ده روز آینده جلسه‌ای با متولیان و دستگاه‌های خدماتی برای تسهیل در پاسخگویی به تقاضای تعاونی‌های مشارکتی برگزار و روند کار آنان تسهیل خواهد شد.
مدیر صندوق کار آفرینی امید استان هم گفت: در روند اجرای طرح‌های مشارکتی مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آن  نیاز به راهکار و برنامه ریزی بهتری داریم.
 «زنگنه» گفت: درخواست شارژ تسهیلات این تعاونی ۲۸ مرداد ماه به تهران اعلام شده و منتظر شارژ حساب هستیم تا پرداخت تسهیلات آغاز شود.
به گفته وی پرداخت تسهیلات ۱۹ میلیارد ریالی به این تعاونی مرداد ماه پارسال مصوب شده است که با کارمزد ۳ درصد در اختیار تعاونی توسعه وعمران آیسک  قرار می‌گیرد.
مشاور معاونت مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و مجری طرح های مشارکتی از تاخیر به وجود آمده در پرداخت تسهیلات شرکت تعاونی توسعه و عمران آیسک عذرخواهی کرد و گفت:  در خراسان جنوبی آن طور که انتظار ما بود کارها پیش نرفت ولی امیدواریم با جدیت مدیران تعاونی ها و همکاری مسئولان استانی طرح ها به سرانجام برسد.
احمد خوارزمی گفت:اجرای طرح های مشارکتی با تسهیلات صفر تا ۱۰۰ درصد در اقتصاد پرتلاطم کشور کار بزرگی است که در صورت اجرای درست می‌تواند منجی روستاها در امور اشتغال و معیشت مردم باشد. وی «خودباوری اقتصادی، مردمی کردن اقتصاد،عدالت اقتصادی و جهاد اقتصادی» را رویکرد این طرح بیان کرد و  از شارژ حساب تسهیلات شرکت تعاونی توسعه و عمران آیسک در تهران خبر داد.
انتهای پیام

نظر شما