تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 17 شهر 1396 - 14:26  |  
کد مطلب: 8000
امام جمعه سرایان درخطبه های نمازجمعه گفت:غدیرمکمل بعثت نبی مکرم اسلام است وبعثت،غدیر،عاشوروانتظارچهارضلع اصلی دین مبین اسلام است

به گزارش سرایان بیدار، حجت الاسلام نجمی پورامام جمعه سرایان درخطبه های نمازجمعه امروز گفت:غدیر تکمیل کننده همه تلاش ها و فداکاری ها و رنج های همه انبیاست که تا قیامت، هدایت بشر توسط غدیر تکمیل خواهد شد و دین مورد رضایت خداوند بر محور ولایت استوار است: «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي وَ رَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ ديناً»امروز، دين شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آيين (جاودان) شما پذيرفتم.»

وی افزود: خداوند به پیامبر به شکل صریح اعلام کرد:«يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ  وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ » ای پیامبر! آن چه را از جانب پروردگارت به سوی تو نازل شد، ابلاغ کن و اگر چنین نکنی، پیامش را نرسانده‌ای.» تا جایی که پیامبر اکرم به علی فرمود: «لَو لَم أبلِغ مَا أمِرتُ بِهِ مِن وِلایَتِک یَحبُطُ عَمَلِی» اگر آنچه درباره ولایت تو مامور به آن شدم است، ابلاغ نمی کردم، تمام اعمال من حبط می شد. 

امام جمعه سرایان اظهارکرد:پیامبر چند نوع تبلیغ ولایت داشتند، گاهی مناقب و فضایل امیرالمؤمنین را بیان می کردند، گاهی به صفات و اخلاقشان اشاره می کردند، گاهی تشبیه به انبیاء گذشته می کردند (أَنْ تَکُونَ مِنِّی بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ مِنْ مُوسَى) گاهی تشبیه به شمس و قمر می کردند، و گاهی هم از طریق دعا حضرت را به مردم معرفی می کردند تا رسید به معرفی علنی حضرت در روز عید غدیر که رسما از مردم بیعت گرفته شد، و در واقع روز غدیر مکمل بعثت است. 

نجمی با بیان اصول مکتب شیعه گفت: مکتب شیعه بر3 اصل غدیر، عاشورا و انتظار استواراست  که بقای خود را مدیون این3 عنصر حیاتی می داند. افزون بر هزاران روایتی که در خصوص این 3 عنصر مهم از لسان مبارک حضرات 14 معصوم صادر شده، سیره عملی آن بزرگواران نیز گواه این مطلب است که این 3 عنصر باید برای شیعه به عنوان یک فرهنگ مقدس مطرح شود.

وی بیان داشت:غدیر به عنوان تکمیل کننده کامل ترین دین و استمرار حرکت تمامی انبیاء الهی است که با ولایت و امامت کاملترین انسان، بعد از آخرین پیامبر خدا یعنی وجود مقدس علی (ع )تحقق پیدا کرد. به اعتقاد شیعه اگر مسلمانان به پیام مهم غدیر عمل می کردند امروز پرچم اسلام در تمامی جهان بر اهتزاز بود و هیچ اثری از ظلم و ستم باقی نمی ماند. و اگر غدیر زنده شود تشیع دنیا را خواهد گرفت. لذا هر کس به اندازه توانش برای احیای غدیر قدمی بردارد.

امام جمعه سرایان اظهارداشت:عاشورا نتیجه عمل نکردن به پیام غدیر، حادثه ای به وسعت عاشورا به وجود آورد که برای شیعه به عنوان یک عبرت فراموش نشدنی مطرح می باشد. اگر انسانهای آن روز تاریخ، پیام غدیر را در می یافتند و به آن عمل می کردند برای بقای دین خدا نیازی به کربلا و عاشورا نبود. واقعه کربلا نتیجه ناسپاسی نعمت ولایته. امام صادق(ع) در تفسیر آیه ۴۸ سوره نحل(أَوَلَمْ یَرَوْا إِلى ما خَلَقَ اللّهُ مِنْ شَیْء یَتَفَیَّؤُا ظِلالُهُ عَنِ الْیَمِینِ وَ الشَّمائِلِ سُجَّداً لِلّهِ وَ هُمْ داخِرُونَ) فرمودند: مردم، نعمت خدا را در روز غدیر می‏شناسند و در روز سقیفه منکر آن می ‏شوند؛ آتشی که به در خانه حضرت زهرا(س) زده‌اند، همان آتشی است که در عصر عاشورا به خیمه های امام حسین(ع) زده‌اند. تازیانه ای که به اهل بیت امام حسین در عصر عاشور زده اند همان تازیانه ای است که به بازوهای حضرت زهرازده اند و  شمشیری که گلوی امام حسینرا درید همان شمشیری است که فرق امام علی(ع) را شکافت.

نجمی پورعنوان نمود: انتظار به معنای بازگشت به پیام غدیر و سپردن رهبری و شریعت به انسان کامل و پذیرفتن امامت و ولایت او به منزله عدم تکرار حادثه عاشورا.

وآری غدیر ، عاشورا و انتظار به منزله یک نیروی محرک و انرژی بسیار قوی برای جامعه شیعی می باشد که موجب استمرار، نشا ط و امید برای شیعیان در طول تاریخ  شده است. و ولايت فقيه، تحقق غدير در غيبته و حضرت امام خمينى(ره) با ژرف‌نگرى خاص به تدريس حكومت اسلامى پرداخته و منصب ولايت فقيه را كه در امتداد فلسفه امامت جاى دارد عنوان نموده و اين اصل را كه از اصول به فروع تنزل كرده بود، به جايگاه خود بازمى‌گرداند. روزی رضا خان خدمت شیخ عبدالکریم حائری  می رسد  و می پرسد شیخ عبدالکریم من کیم ایشان می فرماید شما شاهنشاه ایرانی. دوباره می پرسه من کیم ایشان میگه شاهنشاه آریا مهر ایران. رضا خان با آن غرورش میگه شیخ عبدالکریم من شِمرَم اگه بخواهی در مقابلم بایستی با چکمه روی سینه ات سوار میشم و استخوانهایت را می شکنم. مردم روزی حاکمان ایران چنین بودند. اما امروز یک فقیه عادل جامع الشرائطی در رأس هرم نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته پس بیائیم قدر ولایت فقیه و ولی زمان را بهتر بدانیم وقتی رهبر یکیست، امام یکیست، نائب امام هم یکیست تا زمانی که امام حسن(ع) امامه حسین مطیع حسنه و تا زمانی که مسلم در کوفه بود مردم باید مطیع نائب امام حسین(ع) می بودند وای بر مردم و ملتی که لحظه ای از امام زمانشان و امروز از نائب برحقش ولی فقیه زمان فاصله بگیرند.

انتهای پیام

 

نظر شما