تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 9 شهر 1396 - 06:35  |  
کد مطلب: 7973
یک نخبه حافظ کل قرآن کریم بسیجی سرایان گفت:، بسیج به عنوان دانشگاهی با محوریت قرآن و پتانسیل انسانی یکی از قدرتمندترین ارتش‌های دنیا، یعنی سپاه پاسداران را شکل داده واکنون نیزدرتمامی اقشارجامعه ریشه دوانیده است

پایگاه خبری سرایان بیدار، گفت‌وگویی را با یکی ازبسیجیان فعال وهمچنین نخبه‌های قرآنی ترتیب داده‌ است که توجه مخاطبین محترم را به آن جلب می کنیم.
سرایان بیدار،خودتان را معرفی بفرمائید؟
اعظم عیدی هستم متولد ۱۳۶۳. فوق دیپلم دانشگاه شاهرود و متاهل دارای دو فرزند، یک دختر و یک پسر. ساکن شهرستان سرایان اززمان دانشگاه خدمتم دربسیج پر رنگ‌تر شد.
سرایان بیدار،آشنایی و نحوه ورودتان به بسیج چگونه رقم خورد؟
نخبه بسیجی:با توجه به مذهبی بودن خانواده و ارتباط مستمر با مسجد، طبیعتاً ماهم ازکودکی در مسجد پرورش یافته و درسنین ۱۴، ۱۵ سالگی بود که با بسیج آشنا شدم و فعالیت بالای من در بسیج دانشجویی شکل گرفت و بعد اتمام دانشگاه درحال حاضر در بسیج محلات مشغول به فعالیت هستم.
 سرایان بیدار،شروع فعالیت‌های قرآنی شما ازچه زمانی و به چه طریقی بود؟
اعظم عیدی:درهمان سنین نوجوانی در جلسات قرآنی محله شرکت می‌کردیم تا اینکه برای حفظ قرآن کریم از سال ۸۷ با جامعه القرآن کلاس‌های روان خوانی و تجوید و حفظ شروع را کردم و بعد ۵ سال مربی قرآن و مسئول ناظر آموزش شروع به فعالیت کردم چنانچه اکنون برخی ازرشته‌های قرآنی، چون قرائت، تجوید و حفظ قرآن را به خانم‌ها آموزش می‌دهم.
سرایان بیدار،الگوی و اساتید موثرومشوق‌های شما درراه آموزش و حفظ قرآن چه کسانی بودند؟
نخبه بسیجی:الگوومشوق برای تلاش را پدرو مادروهمسرم بودکه بسیار وقت برایم گذاشتند. من علاقه زیادی به حفظ قران کریم داشتم وهمین علاقه باعث شد تا بااساتید قرآن صحبت کنم و زیرنظر اساتید قرانی مانند خانم خاکساریان وخانم فولادشکن حفظ قران را شروع کردم کرد واز آنان بخاطر کمک‌هایشان سپاسگزارم.
قرآن و بسیج دو مقوله جدانشدنی ازهم/ قرآن در متن نه در حاشیه زندگی باشد/ مسئولین برای آموزش قرآن بیشتر کار کنند
سرایان بیدار،تعلیم توأمان قرآن و حضوردربسیج چه تأثیراتی درزندگی یک جوان می‌گذارد؟
اعظم عیدی:همانطور که رهبرعزیزمان فرموده‌اند یادگیری و تلاوت قرآن درجوانی باعث این شده است که قرآن وعلوم و مفاهیم قرآنی با گوشت و خون جوانان عجین شود و این خود یک مسیرحرکتی درزندگی انسان‌ها می‌شود.
نور قرآن باعث روشنی دل و فکرمی‌شود و آشنایی وارتباط با قرآن واثرات آن درزندگی مسئله‌ای نیست که با بیان حقیر قابل گفتن و طرح باشد. این اثرات که درزندگی افرادبه وجود می‌آید همان نورقرآن است وخواه ناخواه درزندگی تأثیرات خود را می‌گذارد.
 سرایان بیدار، قرآن کریم چه تاثیری درزندگی انسانها دارد؟
اعظم عیدی:در زندگی حقیر هم این تأثیرات به وضوح قابل مشاهده است. می‌بینید که قرآن با توجه به آن جنبه الهی که دارد توانسته ما را حفظ کند و در مسیر درست بندگی و زندگی قرار دهد و ما را در مسیر الی‌الله و مسیر مراحل الهی نگه دارد و این‌گونه حملات دشمنانه فرهنگی خیلی کمتر می‌تواند به کسانی که در مسیر قرآن و آشنا با قرآن هستند نسبت به دیگران که با این وحی الهی بیگانه هستند اثر بگذارد.
حضور در بسیج نیز در واقع مهر تأییدی بر آموخته‌های قرآنی یک جوان است و ادامه مسیر را برایش روشن‌تر می‌سازد.
 
سرایان بیدار،به نظر شما لزوم آموزش قرآنی دربسیج چیست و چه اهمیتی دارد؟
نخبه بسیجی:بسیج به عنوان یکی از ارزشی‌ترین و مکتبی‌ترین نیرو‌ها بر سه پایه ایمان، اسلام و ولایت بنا شده و در این سه مسیر در حال حرکت است. بنیان اعتقادی و ایدئولوژی این شجره طیبه از قرآن و احکام قرآنی و الهی گرفته شده است. به همین خاطر قرآن و بسیج دو مقوله جدانشدنی از هم و لازمه هم هستند. یعنی برای بسیجی بودن باید یک فرد به قرآن و علوم قرآنی آگاه و مشرف باشد و برای قرآنی بودن و پیاده‌سازی دستورات قرآن باید بسیجی بود و بسیجی‌وار عمل کرد.
قرآن و بسیج دو مقوله جدانشدنی ازهم/ قرآن در متن نه در حاشیه زندگی باشد/ مسئولین برای آموزش قرآن بیشتر کار کنند
 
 
سرایان بیدار،اکنون پرداختن به قرآن و آموزش‌های قرآنی در بسیج را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا آموزش علوم قرآنی در پایگاه‌های مقاومت به خوبی صورت می‌گیرد؟
اعظم عیدی:متأسفانه با این هجمه فرهنگی که رهبری بار‌ها توجه همگان را به آن معطوف داشته‌اند، مسئولان ذی‌ربط باید اهتمام خاص به این امر بورزند. به هر حال برادران، بسیج را با هر راهی که ممکن است و مورد استقبال قرار می‌گیرد با علوم قرآنی آشنا کنند، اما متأسفانه به نظر حقیر آنطور که باید و شاید و با جدیت مسئله آموزش در پایگاه‌های مقاومت صورت نمی‌گیرد و باید یک ترتیب و زمینه‌هایی فراهم شود که حداکثر استفاده و بازدهی در این امر ممکن گردد.
سرایان بیدار،چطور می‌توانیم از جاذبه‌های قرآنی در جذب جوانان به بسیج بهره ببریم؟
حافظ کل قرآن کریم:جوانان همواره به دنبال تنوع و مسائل جذاب هستند. این اتفاق باید بیفتد و ما جوانان را جذب کنیم، اما این بحث کمی تخصصی است و باید متخصصان امر به همراه کارشناس و کار کارشناسی شده به این موضوع بپردازند و نتیجه را به صورت پروژه عملیاتی هرچه زودتر و سریع‌تر به مرحله اجرا برسانند. البته این یک برنامه‌ریزی جامع می‌خواهد که باید مسئولان و کارشناسان امر به آن بپردازند.
سرایان بیدار،برنامه‌های آتی شما در این مسیر چیست؟
اعظم عیدی:بنده حقیر مربی حفظ قران و ناظر آموزش هستم غیر از مربی حفظ در مسجد محله با کودکان روان خوانی کار میکنم تا به مرحله حفظ برسند. همچنین من روز‌های زوج در منزل را باز میگذارم برای هر همسایه یا فردی که دوست دارد در راه آموزش قران قدم بگذارد بصورت رایگان و در راه رضای خدا فعالیت میکنم. همچنین دغدغه من در بسیج این است که مسئولین با من همکاری کنند، چون آمادگی فعالیت جدی در زمینه قرآنی را برای بسیجیان در هر نقطه شهر بصورت رایگان دارم.
سرایان بیدار،و سخن پایانی شما؟
بانوی نخبه قرآنی صحبت‌های خود را اینچنین به پایان برد: به نظر من قرآن باید در متن و نه در حاشیه زندگی باشد؛ قرآن دستورالعمل یک زندگی سعادتمندانه و در یک کلام قرآن کتاب زندگی است. اگر در جامعه به طور گسترده به فرامین قرآنی عمل شود بدون شک خیلی از مشکلات حل خواهد شد. وقتی یک نامه از دوست صمیمی داشته باشیم به طور مثال وصیت نامه شهید حججی داریم آنقدر میخوانیم تا حفظ شویم، چون علاقه‌ای هست و همین برای قران زمانی که کتاب خدا از بهترین دوست انسان را بخوانیم و حفظ شویم همین مسئله را‌های در درک و فهم انسان باز میشود و همین آیات تاثیر بسزایی در زندگی دارد.
انتهای پیام

نظر شما