تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 8 شهر 1396 - 15:37  |  
کد مطلب: 7963
نشست صمیمی ،مشورتی فارغ التحصیلان کشاورزی ودامداری شهرستان سرایان صبح امروز درفرمانداری سرایان برگزارشد

به گزارش سرایان بیدار، درنشست فارغ التحصیلان بخش کشاورزی ودامداری شهرستان سرایان که صبح امروز درمحل سالن فرمانداری سرایان برگزارشدنماینده کشاورزان و نماینده های تشکلهای کشاورری، برتغییر الگوی کشت ,افزایش راندمان و بهره وری با توجه به کاهش منابع ابی ,استفاده از کارشناسان دام و طیور درواحدهای پرورش مرغ و اموزش چگونگی کاربرد صحیح سموم کشاورزی تاکید کردند .
جواد دلجوی مدیرعامل تعاونی مرغداران  سرایان با بیان مشکلات مرغداران بکارگیری و استفاده از کارشناسان در مرغداری ها ، اصلاح فرهنگ مصرف، کاهش سن کشتار و وزن مرغ و زمینه سازی جهت صادرات به کشورهای همسایه را از راهکارهای حل مشکل مرغداران دانست .
  علی برازنده "بخشدار آیسک هم با اشاره به خشکسالی و کاهش ۵۰درصدی حقابه کشاورزان به دلیل بحران آب و درنتیجه کاهش بخش اعظم درآمد کشاورزان گفت:کشاورزان ناچار به اعمال مدیریت آب موجود هستند از این رو به کشت های باغی روی آورده اند که معمولا تا به ثمر رسیدن درختان درآمدی  ندارند ویک سرما نیز تلاش چند ساله آنان را به تاراج می برد،  لذاکارشناسان باید الگوی کشت را برای استان تهیه وابلاغ کنند کشاورزی در مناطق مختلف تک محصولی نباشد‌.
وی افزود: نیاز است دولت برای استان های محرومی چون خراسان جنوبی شهرستان سرایان که بحرانی ترین دشت کشور است یارانه حمایتی و خرید تضمینی بالاتر ازسایرنقاط قرارداد.و از قبض های بالا وهزینه های متفاوت آبونمان ومالیات و عوارض در قبوض برق چاه موتورهای کشاورزی انتقاد کرد.
مالداریکی دیگرازنمایندگان کشاورزان تغییر الگوی کشت از کشت بهاره به پاییزه، شروع کشت گلخانه ای ، استفاده از آب شیرین کن و استفاده از آبهای شورمنطقه برای آبزی پروری و اصلاح نژاد دام را ازمهمترین عوامل افزایش بهره وری و توسعه کشاورزی منطقه سه قلعه عنوان کرد .
محمدکریمی فرماندار سرایان بابیان اینکه خود مردم باید پیشگام تولید شوند گفت: فرهنگ مصرف بهینه باید بین مردم نهادینه شود و از محصولات تولیدی خود شهرستان استفاده نمایند . برندسازی زعفران سرایان ، فرآوری پسته و صادرات آن ، کاشت درختان مثمر در معابر شهری ، بازدید از پروژه های موفق سایر کشورها و استانها ، تقویت تولید نشا درشهرستان و افزایش کارایی در واحد سطح و خارج شدن ازحالت تک محصولی ازپیشنهادات و راهکارهای جهت افزایش بهره وری در منطقه بود که از طرف وی ارائه گردید .
"اکبری مدیرتوسعه روستایی سازمان جهاد کشاورزی استان بیان نمود :  باید علم تغذیه و رفتار نیک با گیاه را یاد بگیریم و برای پیاده کردن علم تغذیه آزمون آب ، خاک و برگ را انجام بدهیم تا مشخص کرد  که گیاه چه چیزهایی احتیاج دارد . برای تولید محصولی خوب باید گیاه ، آب و خاک را بشناسیم و با مدیریت این عوامل و مکانیزه کردن کشاورزی هزینه های تولید را پایین بیاوریم .
  موسی سلیمانی مدیر جهاد کشاورزی سرایان نیز توضیحاتی درباره توسعه کشاورزی بدون افزایش سطح زیر کشت وافزایش بهره وری بیان کرد .
وی از کشت فرامنطقه ای ، اجرای سامانه های نوین آبیاری بدون هیچ گونه محدودیت ازعوامل موثر درافزایش بهره وری و توسعه کشاورزی عنوان کرد .
مدیرجهادکشاورزی سرایان پیگیری مسئولین و بخصوص پیگیری های دکتر امیر حسنخانی باعث گردید تا ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمازدگی به استان اختصاص یابد که از این مبلغ ۲۳ میلیارد تومان به شهرستان سرایان تخصیص یافته است و انشالله از اوایل هفته آینده از طریق شعب بانک کشاورزی به کشاورزان پرداخت خواهد شد .
 
انتهای پیام

نظر شما