تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 25 تير 1396 - 15:02  |  
کد مطلب: 7802
مدیر جهادکشاورزی شهرستان سرایان دررابطه با آفت پسیل پسته و فعالیت این آفت در فصل گرما به باغداران شهرستان سرایان هشدار دادوگفت : مبارزه با این آفت نیازمندهمکاری کشاورزان می باشد

موسی سلیمانی مدیرجهادکشاورزی شهرستان سرایان صبح امروزدرگفتگوباسرایان بیدارگفت: پسیل پسته یکی ازمهم ترین آفات باغات پسته می باشد و به یک معضل جدی برای باغداران تبدیل شده است و هزینه های هنگفتی را به باغداران تحمیل می نماید. وی افزود : علاوه برهزینه های اقتصادی این آفت ،سم پاشی های بی رویه با سموم خطرناک برای ازبین بردن این آفت ،اثرات مخرب زیست محیطی و بهداشتی متعددی را درپی خواهد داشت .ماندگاری سموم در مغز پسته باعث می گردد تا زنگ خطر برای صادرات این محصول استراتژیک را به صدا درآورد.
مدیرجهادکشاورزی سرایان اظهارکرد :پسیل پسته هم به صورت پوره و هم به صورت حشره کامل ازشیره پرورده درختان پسته تغذیه می کند و ماده ای سفید رنگ ترشح می کند که شکرک یا عسلک نامیده می شود که در مجاورت هوا خشک و سفید می شود و به همین علت این آفت به شیره خشک مشهور می باشد.
 
سلیمانی در خصوص نحوه خسارت زدن آفت پسیل به درختان پسته گفت: این آفت با تغذیه از شیره گیاهی پروتئین را جذب و قند را دفع می نماید که این عمل باعث ضعف عمومی درخت ،ریزش برگ ،تولید میوه های کوچک و افزایش درصد پوکی و دهان بستگی پسته خواهد شد و اگر مبارزه صورت نگیرد خسارت شدیدتر خواهد بود و بصورتی که جوانه های زایشی سال آینده نیز ریزش پیدا می کند .
وی در خصوص روشهای مبارزه با آفت پسیل پسته بیان داشت : مبارزه با این آفت بصورت مبارزه مکانیکی ،مبارزه بیولوژیکی ،مبارزه شیمیایی ومبارزه تلفیقی می باشد.
مدیرجهادکشاورزی سرایان عنوان کرد: مبارزه مکانیکی یا زراعی شامل شخم زمستانه و پاشکنی درختان ،کوددهی و چاله زنی ،اصلاح بافت خاک ،آبیاری و تغذیه مناسب، رعایت فاصله کاشت و تراکم ،هرس درختان ،کاشت رقم مناسب و مقاوم و استفاده از آبیاری تحت فشار می باشد. یکی دیگر از راههای مبارزه با پسیل در اردیبهشت و خرداد ماه شستشوی درخت با آب سرد یا با صابونهای سمپاشی به مدت یک هفته می باشد که علاوه بر کاهش هزینه ها در تولید محصول سالم با کاهش مصرف سموم و حمایت از دشمنان طبیعی آفت موثر می باشد.
سلیمانی در خصوص روش مبارزه بیولوژیکی تصریح نمود : کاربرد کارت زرد چسبنده که در این روش حشرات کامل زمستان گذران به طرف رنگ زرد جلب و شکار حشرات باید قبل از تخم ریزی در سطح برگ انجام شود تا از تولیدمثل جلوگیری نماید لازم است در هر هکتار ۱۰۰تا ۴۰۰ عدد کارت زرد در سمت بیرونی تاج درخت و به ارتفاع نصف تاج در جهات مختلف نصب شود .کارت گذاری در اواخر اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه باید صورت بگیرد و بعد ازآن باید کارتها از سطح باغ جمع آوری گردد تا حشرات دیگر که دشمنان طبیعی پسیل هستند جذب آن نشود.
وی افزود این روش روی پوره پسیل تاثیری ندارد.
مدیرجهادکشاورزی سرایان دررابطه مبارزه بیولوژیک افزود :آفت پسیل دارای دشمنان طبیعی گوناگونی می باشد که با ظهور پوره های نسل اول در باغ ظاهر و به پوره های پسیل حمله می کند و آنها را از بین می برند .و از این جهت حفظ دشمنان طبیعی پسیل پسته در فصل بهار با استفاده از سموم کم خطر می تواند تا حدود زیادی از طغیان آفت پسیل پسته در تابستان جلوگیری کند . و از این دشمنان طبیعی می توان به حشراتی از قبیل بالتوری سبز ،زنبور پارازیتوئید کفشدوزک های پسیل خوار اشاره کرد .
سلیمانی اضافه نمود :در مبارزه شیمیایی ،استفاده از سموم باید مطابق نسخه گیاهپزشکی و با نظارت کارشناسان گیاهپزشکی و کلنیک گیاهپزشکی صورت پذیرد .
به گفته وی :مبارزه علیه این آفت باید به صورت تلفیقی یعنی بکارگیری چندین روش مبارزه ازجمله مبارزه بیولوژیکی ،مبارزه مکانیکی و زراعی و مبارزه شیمیایی باشد که بتواند حداکثر بازدهی را داشته باشد .
مدیرجهادکشاورزی سرایان با توجه به فصل گرما و آغاز فعالیت مبارزه با این آفت گفت :کلاسهای ترویجی آموزسی متعددی در سطح شهرستان برگزار شده است که خوشبختانه باعث شده است تا کشاورزان و باغداران با روش مبارزه صحیح این آفت آشنا و مبارزه صحیح در باغات صورت پذیرد و ازرشد و طغیان این آفت جلوگیری به عمل آید .و کشاورزان و باغداران با رویت این آفت با کارشناسان جهادکشاورزی همکاری نمایند تا از رشد این آفت و وارد آمدن خسارت به باغات پسته جلوگیری شود .
انتهای پیام

نظر شما