تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 15 تير 1396 - 14:20  |  
کد مطلب: 7752
مسئول میراث فرهنگی وگردشگری شهرستان سرایان ازبازسازی ومرمت دو دربند ازمغازه های بنای تاریخی بازار میثم سرایان خبر داد

 محمدعرب مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان درگفتگوباسرایان بیدارگفت :  محورفرهنگي تاريخي بازار میثم (آهنگران) درمحدوده بافت تاريخي و درجنوب شرق شهر واقع گرديده و با شماره29323در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.اين محور بخشي از بازار بزرگ ميثم است كه بيشتر هويت تاريخي خود را حفظ كرده است. 
وی افزود : علاوه بر اهميت فرهنگي تاريخي بازار بايد ارتباط آن را با سه بناي با ارزش دوره صفوي كه بازار در پيرامون آن واقع شده يعني حمام ، آب انبار و كاروانسرا را مد نظر داشت. بازار به همراه بناهاي شاخص مذكور و بافت پيرامون آن هويت شهري گذشته را به نمايش مي گذارد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان اظهارکرد: مجموعه بازار شامل هجده دربند مغازه يا گارگاه است كه تاريخي از دوره صفوي ، قاجار تا پهلوي را در بر دارد. از آنجا كه بناهاي پيرامون شامل (حمام ،آب انبار و كاروانسرا ) همگي مربوط به دوره صفوي هستند طبعا بازار در طي همين دوران شكل گرفته است. بخشهايي از بازار هنوز اصالتهاي معماري صفوي را در خود حفظ كرده است. با اين حال مجموعه بازار تاريخي از صفوي تا قاجار و پهلوي را در بر دارد. نام امروزي بازار :بازار ميثم :است كه در نامگذاري هاي دوره جديد صورت گرفته است از آنجا كه بخشي از بازار به كارگاههاي آهنگري اختصاص داشته به نام بازار آهنگران هم خوانده شده است.
 عرب گفت : در سال 87 که پرونده اثر برای ثبت تهیه شده تنها دو کارگاه فعال آهنگری در مجموعه بازار فعال بوده است و در سال های گذشته تعدادی از غرفه ها با کمک مالکین مرمت شده و امسال هم یکی از غرفه ها بازار در راسته حمام مرمت و یکی از صنعتگران زنگوله سازی که کارگاه خانگی داشت در این مجموعه مشغول بکار شد و همچنین غرفه هنرمند پیشکسوت زنگوله سازی آقای حسن زاده نیز بصورت کامل مرمت شده است و در حال حاضر تعداد 7 کارگاه چلنگری و زنگوله سازی در این مجموعه مشغول فعالیت دائمی هستند و رونق چلنگری در سرایان بیش از پیش شده است.
وی خاطرنشان ساخت : 5 کارگاه چلنگری دیگر در نقاط دیگر شهر فعال و مشغول فعالیت هستند و با توجه به اینکه تعداد زیادی از غرفه هنوز مرمت نشده اند و کارگاه فعال در سایر رشته ها نظیر : مس گری ، سمارزغالی ،نمد مالی ، فروشگاه صنایع دستی و ... در سطح شهر مشغول فعالیت هستند یا به دلیل نداشتن کارگاه بصورت خانگی فعالیت می کنند مرمت کامل غرفه از اولویت هاست و کمک شایانی به رونق صنایع دستی در شهرستان خواهد نمود.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرایان بیان داشت : در ضلع شمالی بازار میثم نیز قطعه زمینی وجود دارد که در گذشته جزئی از بازار قدیمی میثم بوده و با توجه به اینکه صنعتگران زیادی متقاضی کارگاه در این مجموعه می باشند هماهنگی هایی با شهرداری و شورای اسلامی برای واگذاری زمین و احیاء و بازسازی بازار میثم انجام شده که انجام این مهم نیازمند اختصاص اعتبارات ملی برای مرمت و احیاء کامل این مجموعه تاریخی  و  فرهنگی می باشد.
انتهای پیام

نظر شما