تبلیغات

دفتر مقام معظم رهبری
تاریخ انتشار : 9 ارد 1392 - 15:07  |  
کد مطلب: 1063
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 در نشست خبری امروز (دوشنبه) خود با تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق در بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه از تعیین نحوه تحصیل درآمد 50 هزار میلیارد تومانی هدفمندی، بیمه کارگزاران مخابرات روستایی و جریمه بانک‌های خصوصی در صورت تعیین سود بالاتر از نرخ شورای پول و اعتبار خبر داد.

به گزارش سرایان بیدار، جعفر قادری گفت که بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، بانک‌های عامل مکلفند سود تسهیلات اعطایی که بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار باشد را به عنوان مالیات تشخیص و وصول کنند. در حال حاضر نرخ مصوب سود تسهیلات بین 18 تا 21 درصد است اما بانک‌های خصوصی گاهی 36 تا 40 درصد سود تعیین می‌کنند که برای جریمه آنها مابه‌التفاوت این مبلغ به عنوان مالیات از آنها کسر خواهد شد.

وی با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، گفت که معادل یک درصد از قیمت هر بلیط هواپیما و کشتی از هر مسافر اخذ و به حساب خزانه واریز می‌شود و معادل آن تا سقف 50 میلیارد تومان به حساب جمعیت هلال‌احمر واریز خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در بند 54 لایحه بودجه، اظهار کرد: نحوه تحصیل درآمد 50 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید و مقرر شد 38 هزار و 800 میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها و 11 هزار و 200 میلیارد تومان از محل یارانه نان، برق و سایر کالا و خدمات مندرج در قانون تامین شود.

قادری همچنین یادآور شد: امروز هم برخی پیگیر تجدید رای کمیسیون تلفیق در مورد سقف درآمد هدفمندی بودند اما به نظر نمی‌رسد این درخواست رای بیاورد. البته تعدادی از نمایندگان برای تجدید رای امضا جمع کردند اما تا به حال این موضوع مطرح نشده است. در صحن علنی هم قطعا نمایندگان طرفدار دولت پیشنهاد افزایش هدفمندی را خواهند داد اما بعید است نمایندگان مبلغی بیش از این را به عنوان درآمد هدفمندی مصوب کنند.

وی با اشاره به اصلاح و تصویب بند 62 لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، اظهارکرد: در این مصوبه سازمان تامین اجتماعی مکلف شد کارگزاران مخابرات روستایی را تحت پوشش بیمه قرار دهد و حق بیمه سهم کارفرما هم به عهده وزارت ارتباطات است. در این مصوبه تمامی کسانی که در مخابرات روستایی کار می‌کنند، مشمول بیمه خواهند شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 اضافه کرد: کمیسیون تلفیق بند 32 لایحه بودجه در مورد برگرداندن ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات را از متن لایحه بودجه حذف کرد چرا که دولت در این بند به صادرکنندگان تکلیف کرده بود که ارز را به نرخ مبادله‌ای برگردانند و در اختیار دولت قرار دهند.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: بند 34 لایحه بودجه در مورد تسویه بدهی‌های غیرجاری واحدهای تولیدی به بانک‌ها و سازمان تامین اجتماعی و امور مالیاتی به روش مصالحه نیز با رای اعضای کمیسیون تلفیق از متن لایحه بودجه حذف شد.

قادری با اشاره به تصویب بند 35 لایحه بودجه، تاکید کرد: بر این اساس شرکت‌های دولتی مکلفند هر ماه یک دوازدهم سود سهام و مالیات متعلقه را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

به گفته قادری، براساس مصوبه کمیسیون تلفیق در بند 36 لایحه بودجه، اگر شرکت‌ها و بنگاه‌ها بخواهند سرمایه خود را در فاصله پنج ساله تجدید ارزیابی کنند به عنوان درآمد تلقی نمی‌شود و از آن مالیات کسر نخواهد شد. بر این اساس افزایش سرمایه بنگاه‌های اقتصادی ناشی از تجدید ارزیابی از شمول مالیات معاف شد.

وی با اشاره به تصویب بند 37 لایحه بودجه از تعیین سقف 72 میلیون ریالی معافیت‌های مالیاتی کارکنان دولت خبر داد و تصریح کرد: این میزان سقف معافیت مالیاتی بر اساس افزایش حقوق 20 درصد تعیین شده و اگر ما در بخش هزینه‌ای افزایش حقوق را 25 درصد مصوب کنیم در این صورت ممکن است این سقف هم افزایش یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 ادامه داد: کمیسیون تلفیق بند 42 لایحه بودجه را اصلاح و تصویب کرد که بر اساس آن تمام درآمدهای حاصل از فروش کالا و خدمات شرکت‌های دولتی به استثنای بانک‌ها و بیمه‌ها به حساب‌های معرفی شده توسط خزانه واریز می‌شود.

قادری در بخش دیگری از نشست خبری خود از تصویب بند 43 لایحه بودجه خبر داد و گفت: بر اساس این مصوبه، اگر افرادی قبوض جریمه‌های راهنمایی و رانندگی تا پایان سال 90 را پرداخت کنند جریمه دیرکرد از آن حذف خواهد شد اما اگر کسی جریمه‌های سال 91 را پرداخت نکرده باشد جریمه دیرکرد دریافت می‌شود. البته دولت در این بند آورده بود که پرداخت قبوض جریمه‌های راهنمایی تا پایان سال 91 مشمول جریمه نمی‌شود که ما این حکم را اصلاح و مقرر کردیم که تنها قبوض جریمه‌های تا پایان سال 90 از جریمه معاف شوند. ضمن اینکه این حکم ممکن است سال آینده در لایحه بودجه نباشد.

وی اضافه کرد: بند 44 لایحه بودجه در خصوص عوارض بر استخراج سنگ آهن، مس و مواد معدنی که بسیار بحث‌برانگیز بود مراعا ماند زیرا روی نرخ‌ها بحث زیادی وجود دارد البته ما پیش از این مصوب کردیم که دولت می‌تواند 600 میلیارد تومان از محل حق انتفاع از معادن درآمد کسب کند اما قرار شد روی نرخ و نحوه توزیع آن کار بیشتری انجام گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 همچنین گفت که بند 46 لایحه بودجه که در آن جریمه و سخت‌گیری‌هایی برای افرادی که به موقع اظهارنامه مالیاتی پر نمی‌کنند پیش‌بینی شده، حذف شد.

قادری در ادامه اظهار کرد: کمیسیون تلفیق بند 49 قانون بودجه که در آن ماده 122 قانون برنامه تامین داده شده بود را حذف کرد. در قانون برنامه آمده که مدیران شرکت‌ها نسبت به پرداخت مالیات مسئولیت تضامنی دارند و از سال 90 این مسئولیت متوجه مدیران می‌شود. دولت می‌خواست این را به پیش از سال 90 و کلیه بدهی‌ها تعمیم دهد که کمیسیون تلفیق این بند را از متن لایحه بودجه حذف کرد.

وی همچنین از مراعا ماندن بند 51 لایحه بودجه خبر داد و اظهار کرد: در این بند لغو ماده 12 قانون امور گمرکی و ماده 12 قانون رفع برخی موانع تولید و سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده بود که این بند هم مراعا ماند و قرار شد کار بیشتری روی آن صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 همچنین از تصویب بند 52 لایحه بودجه در خصوص واریز 100 هزار میلیارد تومان از درآمد سازمان بنادر و دریانوردی به حساب خزانه برای توسعه بنادر در سواحل جنوبی خبر داد.

قادری از اصلاح و تصویب بند 58 لایحه بودجه نیز خبر داد و اظهار کرد: در لایحه دولت آمده بود که از واحدهای مسکونی شهری هر دو ماه یک بار 100 تومان برای بیمه گاز و 50 تومان برای بیمه برق اخذ شود و از هر واحد مسکونی روستایی هم 50 تومان برای بیمه گاز و 25 تومان برای بیمه برق دریافت شود تا صرف جبران خسارت ناشی از انفجار گاز یا آتش‌سوزی در اثر برق شود. کمیسیون تلفیق اخذ این مبالغ از واحدهای مسکونی روستایی را حذف کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 در بخش دیگری از نشست خبری خود از حذف بند 65 لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق خبر داد و اظهار کرد: پیش از این در بخش جداول درباره حق بیمه شخص ثالث تعیین تکلیف شده بود و مقرر شده بود که پنج درصد سهم مردم از حق بیمه شخص ثالث کاهش یابد لذا به دلیل اینکه این بحث در جداول آمده بود در بند 65 حذف شد.

قادری با اشاره به تصویب بند 67 لایحه بودجه از تکلیف به بانک مرکزی برای اختصاص 100 هزار میلیارد تومان به 100 هزار نفر از خانواده‌ شهدا و جانبازان بالای 70 درصد برای تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن خبر داد.

وی ادامه داد: در بند 69 لایحه هم آمده بود که تحصیل ایثارگران در دانشگاه‌های دولتی مجانی است و در دانشگاه‌های غیردولتی هزینه را دستگاه‌های ذیربط پرداخت می‌کنند که بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق حافظان کل قرآن کریم و قاریان ممتاز کشوری هم به شمول این بند اضافه شدند.

به گفته قادری، بر اساس تصویب بند 71 لایحه بودجه، سازمان‌های مناطق آزاد تجاری موظف شدند مبلغی از منابع‌شان را به کمیته امداد و بهزیستی همان مناطق اختصاص دهند که این مبلغ 10 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

وی همچنین با اشاره به تصویب بند 72 لایحه بودجه، گفت که بر این اساس به زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد سراسر کشور تسهیلاتی معادل 200 میلیارد تومان از محل وجوه قرض‌الحسنه بانک‌ها پرداخت می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 ادامه داد: بند 90 لایحه بودجه که راه مشارکت بین دولت و بخش غیردولتی را تعریف کرده بود از متن لایحه بودجه حذف شد و استدلال این بود که این نوعی قانون‌گذاری است و نیاز به لایحه مجزا دارد. دولت در این بند مشارکت برای احداث پروژه‌های عمرانی بین بخش دولتی و غیردولتی را تعریف کرده بود.

قادری با اشاره به تصویب بند 85 لایحه بودجه از لغو معافیت دستگاه‌های دولتی از پرداخت هزینه دادرسی در مراحل مختلف خبر داد و گفت که بخش‌های دولتی هم از این به بعد مثل بخش‌های غیردولتی در طرح دعاوی هزینه دادرسی می‌پردازند.

وی با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، گفت: بانک مرکزی موظف است از طریق بانک‌های دولتی 1440 میلیارد تومان از محل پس‌اندازهای قرض‌الحسنه به عنوان تسهیلات در اقساط پنج ساله جهت اشتغال مددجویان سازمان زندان‌ها اختصاص دهد.

نماینده مردم شیراز ادامه داد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، 50 درصد از عوارض ارزش افزوده در تهران نیز به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز می‌شود تا بر اساس شاخص توسعه‌نیافتگی بین مناطق مختلف کشور توزیع شود. استدلال هم این بود که دفاتر خیلی از کارخانجات در تهران است و منابع آنها در تهران وصول می‌شود.

قادری از تصویب بند دیگری در کمیسیون تلفیق خبر داد و گفت: بر این اساس بانک مرکزی موظف شد 20 درصد مانده تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی را با معرفی کمیته امداد به مددجویان تحت پوشش این نهاد پرداخت کند.

وی همچنین با اشاره به مصوبه این کمیسیون در خصوص حق بیمه کارگران ساختمانی، اظهار کرد: پیش از این سازمان تامین اجتماعی مکلف بود 800 هزار کارگر ساختمانی را هر سال بیمه کند و حق بیمه را از محل درصدی از پروانه‌های ساختمانی تامین کند که این مورد اعتراض بود لذا ما مصوب کردیم نیم درصد واحد از عوارض ارزش افزوده سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها که مبلغ آن حدود هزار و 200 میلیارد تومان در سال می‌شود کسر و توسط سازمان مالیاتی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود تا کسی که پروانه می‌گیرد نیازمند پرداخت مبلغ به تامین اجتماعی نباشد. این اقدام موجب رشد سریع در صدور پروانه‌های ساختمانی می‌شود که هم به نفع مردم و هم به نفع شهرداری است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 ادامه داد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق کارفرمایانی از کارگر ساختمانی استفاده می‌کنند در صورتی که کارگران آنها تحت پوشش بیمه نباشند مکلفند آنها را تحت پوشش بیمه حوادث قرار دهند.

قادری در تشریح بخش دیگری از مصوبات کمیسیون تلفیق، از افزایش درآمد کارت ملی هوشمند از 15 به 60 میلیارد تومان خبر داد و در عین حال تاکید کرد که تعرفه تغییری نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، هزینه انشعاب و مصرف آب، برق و گاز حوزه‌های علمیه صددرصد رایگان تعیین شد و 70 درصد مصرف آب، برق و گاز نیز برای حسینیه‌ها، مساجد، دارالقرآن‌ها و اماکن دینی و اقلیت‌های مذهبی رایگان خواهد بود.

نماینده مردم شیراز در پایان اظهار کرد: کمیسیون تلفیق در بندی الحاقی از ماده واحده لایحه بودجه به شرکت ملی نفت تکلیف کرد که تا پایان هر ماه هزینه خوراک مصرفی پتروشیمی‌ها که برای تولید بنزین و گازوئیل مورد استفاده قرار می‌گیرد را به حساب خزانه واریز کنند.

نظر شما